0

Cildi nemlendiren, ince çizgi görünümünü azaltan, cildin dolgunlaşmasına yardımcı olan hyaluronik asit aslında saç için de oldukça faydalı. (Cilt üzerindeki tüm etkilerinden daha önce bahsetmiştik, eğer henüz görmediyseniz Hyalüronik Asit Nedir, Ne işe Yarar? yazımıza da göz atabilirsiniz). Saç bakım rutininizde henüz hyalüronik asit kullanmadıysanız, şimdiden saçınızın çok seveceği bir bileşen olduğunu söyleyelim.

Önemli not: Kullandığınız ürünün etiketinde her zaman hyalüronik asit yazmayabilir. Saç bakımında bu bileşen genellikle sodyum hiyalüronat olarak belirtilir. Cildinizde kullandığınız hyalüronik asidi saçınız için kullanmayın. İkisi için farklı ürünler edinin.

 

Saç İçin Hyaluronik Asit Faydaları -1 - Saç Bakım Güzellik Saç İçin Hyaluronik Asit Faydaları -2 - Saç Bakım Güzellik

Hyaluronik asidin saç için faydaları

Saçı nemlendirir: Hyaluronik asit cilt üzerindeki nemlendirici etkisini saç üzerinde de taşır. Saç tellerinin nemi tutmasına yardımcı olur.

Saçı dolgunlaştırır: Kuru ve hasarlı saçları dolgunlaştırmaya yardımcı olabileceği söylenir. Bu dolgunlaştırma etkisi, saç diplerinin daha hacimli görünmesini sağlar. Kırıklar ve hasar için tek başına yeterli olmadığı da söylenir. Bu yüzden saçınız kırıklar için ek bileşenlere ihtiyaç duyar.

Saç derisini nemlendirir: Nemlendirici moleküller nemi çeker ve uzun süre saç derisinde kalmasını sağlar bu sayede kolajenin ciltte ve saç derisinde gelişmesine yardımcı olur. Nemlenen saç derisi sayesinde kuru ve matlaşmış saçlar onarılabilir.

Saçları canlandırır: Saç derisinin ve saç tellerinin ihtiyacı olan nemin karşılanması saçın canlanmasına da yardımcı olur. Mat ve kuru görünümden kurtulan saç parlar ve ışıldar bu sayede daha canlı saç tellerine sahip olabilirsiniz.

Hangi saç tipleri hyaluronik asit kullanabilir?

Hyaluronik asit tüm saç tipleri üzerinde farklı etkiler gösterebilir. Bu yüzden genellikle her saç tipine uygun olduğu söylenir. Özellikle kuru ve kırılgan saçları iyileştirmede olumlu sonuçlar meydana getirebilir. Bunun yanı sıra kıvırcık saçlara sahipseniz buklelerinizin ağırlaşmaması ve saçta yağlı bir his yaşamamanız için de oldukça etkilidir. Bazı kullanıcılara göre de saçtaki kıvrımları düzleştirdiği söyleniyor. Güzellik uygulamaları ve ürünleri herkeste farklı çalıştığı için bu sizin için de olası sonuçlardan biri olabilir. Bu yüzden bir kere kullandığınızda buklelerinizde farklılık gözlemlerseniz kullanmayı bırakabilirsiniz.

Saç İçin Hyaluronik Asit Faydaları -3 - Saç Bakım Güzellik Saç İçin Hyaluronik Asit Faydaları -4 - Saç Bakım Güzellik

Saç için hyaluronik asit nasıl kullanılır?

Duş öncesi bakımı olarak kullanabilirsiniz

Duştan önce, hyaluronik asidi saç tellerine ve saç derisine nazikçe masaj yaparak uygulamayı deneyin. 15-20 dakika saçınızda bekleterek maske görevi görmesini sağlayabilirsiniz. Ardından şampuan ile iyice durulamayı da unutmayın. Saçınızı durularken çok sıcak su kullanmamanız önemli. Sıcak su saçın matlaşmasına ve cansız bir görünüm almasına neden olabilir. Ilık su ile durulamayı alışkanlık haline getirin.

Duştan sonra kullanabilirsiniz

Bazı uzmanlar saçlarınız hala ıslakken duştan sonra kullanılabileceğini de söylüyor. Hyaluronik asit suyu emdiği için, nemli saç üzerinde kullanmak etkisini hızlandırabilir. Bu sayede nemin saç tellerine hapsedilmesine ve uzun süre nemli kalmasına da yardımcı olur. Genelde saçı ağırlaştırmaz fakat kullandığınız üründen ürüne farklılık gösterebilir. Eğer saçınız ıslakken kullandığınızda ağırlaştığını düşünüyorsanız duş öncesi kullanım seçeneğini tercih edebilirsiniz.

İçeriğinde hyaluronik asit bulunan ürünler seçebilirsiniz

Bazı şampuan, saç yağı, saç bakım maskesi gibi ürünlerin içeriğinde hyaluronik asit bulunur. Bu ürünleri edinerek bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

Farklı bileşenler ile kullanabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hyaluronik asit saçı dolgunlaştırmaya faydalı olsa da hasarlı saçı onarmak için diğer bileşenlerle birlikte kullanmanızı önerilir. Saça faydasıyla bilinen jojoba, argan yağı hindistan cevizi yağı ve keratin gibi yağlar ile de karıştırarak saç maskeleri yapabilirsiniz.