0

Saç ve cilt bakımında sıkça adı geçen argan yağı nedir, cilde faydaları nelerdir, nasıl sürülür, açıklayalım. Argan yağıyla hepimiz ilk olarak saça olan faydalı yaklaşımları sayesinde tanıştık. Peki neydi argan yağını bu kadar özel kılan?

Argan yağının bu kadar özel olmasının nedenlerinden biri egzotikliği. Fas'ta köklenen ‘arganio spinosa’ adındaki ağacın ceviz çekirdeklerinden elde edilen argan yağının kullanıma hazır hale getirilmesi bir hayli zor. Bu yağ, yağ saç ve cilt olmak üzere çok yönlü kullanılabiliyor. Argan yağının cilde faydaları saymakla bitmez.

Argan Yağının Bilinmeyen Faydaları-1 Argan Yağının Bilinmeyen Faydaları-2
  • Güle güle ince çizgiler... Argan yağı her şeyden önce muhteşem bir antioksidan deposu. Yaşlanma karşıtı etkilere sahip. Ayrıca içerdiği E Vitamini, linoleik asitleri ve Omega yağ asitleriyle cildi derinlemesine nemlendiriyor.
  • Güneşten koruyor. Bildiğiniz gibi Fas oldukça güneşli bir iklime sahip. Faslı kadınlar, güneşten korunma ve güneşin olumsuz etkilerini minimize etmek için bu yağdan faydalanıyorlar. Argan yağı cilt üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturduğu gibi yanık hasarını da hafifletiyor. Bununla birlikte diyetinize bazı besinler ekleyerek de güneşten korunma etkisini artırabilirsiniz. Güneşten korunma rutininize ekleyebileceğiniz besinler için yazımızı inceleyin.
  • Sivilce mi? Ciltteki sebum dengesini sağladığı için akneleri azaltma özelliğine sahip.
  • Ayrıca, enflamasyon kaynaklı cilt problemlerine karşı da oldukça etkili.
  • Argan yağı E vitaminiyle cilt elastikiyetini artırıyor. Sabah akşam uygulandığında çatak görünümünün azaltılmasına yardımcı oluyor.
Argan Yağının Bilinmeyen Faydaları-3 Argan Yağının Bilinmeyen Faydaları-4

Peki, argan yağı cilde nasıl uygulanır?

Yaşlanma karşıtı ve nemlendirici etkilerinden faydalanmak için argan yağını cildinize serum şeklinde uygulayabilirsiniz. Su bazlı bir nemlendiriciyle karıştırıp maske şeklinde de kullanabilirsiniz. Konu makyaj olduğunda ise argan yağı harika bir seyreltici olabilir. Elinizin üzerinde, fondöteninize bir damla karıştırdığınızda doğal bir şekilde dağılacak ve nemlendirici bir etki ortaya çıkaracak. Ayrıca makyajınızı temizlerken kullanabilirsiniz. Son olarak nemlendirici etkisi sebebiyle özellikle kış aylarında kuruyan bacaklarınız ve elleriniz için argan yağlı kremlerin birebir olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Ayrıca göğüs terlemelerinin de önüne geçebilir.

Yabani gül yağının saçlarınıza faydalarını keşfetmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.