0

Hindistan cevizi yağının bir mucize misali hayatımıza dahil olduğu dönem çok da uzak değil. Yaklaşık 5-6 yıldır bu tropik meyveden doya doya faydalanıyoruz. Sütünü yemeklerimizde kullanırken yağını cilt ve saç bakımı rutinimize dahil ediyoruz. Peki, siz bu şifa kaynağı malzemeyi saç bakımında nasıl kullanmanız gerektiğini detaylarıyla biliyor musunuz? Hindistan cevizi yağı saç bakımı ile ilgili püf noktalarını sizler için derledik.

Hindistan Cevizi Yağının Avantajları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı saç için iyi bir güçlendiricidir. Bunun yanı sıra cilt ve vücut bakım  rutinlerinize de katkı sağlayabilir. Hindistan cevizi yağını şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 

 • Hindistan cevizi yağı, doğal bir makyaj temizleyicidir.
 • Tırnak bakımında da etkilidir. Hindistan cevizi yağı kütiküllerinizi yumuşatarak manikürünüzü kolaylaştırır.
 • Sivrisinek ısırıklarının ve güneş yanıklarının acısını hafifleterek kaşıntının gitmesine yardımcı olur.
 • Esmer şekerle ya da kahveyle karıştırıldığında mükemmel bir vücut peeling’i haline gelir.

 

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-1 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-2 - Saç Bakım Güzellik
 • Yüz ve vücut için etkili ve besleyici bir nemlendiricidir.
 • Dişleri beyazlattığı ve nefesi ferahlattığı bilinir. Bu etkisini görebilmek için oil-pulling yöntemini (ağızda Hindistan cevizi yağı çekme ve 15 dakika bekletme) deneyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-3 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-4 - Saç Bakım Güzellik

Yıllar içinde güçsüzleşen, yıpranan saçları düzenli olarak çeşitli bakım ürünleri ile beslemek gerekir. Hindistan cevizi yağı saç bakımı için kullanıldığında doğal yoldan saçınızın onarılmasına destek verir.

 

 • Hindistan cevizi yağı saç tellerini derinlemesine nemlendirir.
 • Saçları yumuşatır ve pürüzsüz bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur.
 • Elektriklenmeyi önler ve saçın kabarıklığı dizginler.
 • Saç derisini yatıştırır, kepeğin önlenmesinde görev alır.
 • Aynı zamanda saçın daha sağlıklı uzaması için saç derisini uyarır.
 • Saç derisindeki kaşıntıyı giderir.
 • Saçı güneş ışınlarından korur, bu sebeple yaz için de ideal bir saç yağıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Katı formda olan Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığından daha sıcak bir ortamda sıvılaşır. Sıvılaşmış Hindistan cevizi yağı saç bakımı için ideal formdadır. Yağı saç diplerinize masaj yaparak yedirebileceğiniz gibi yalnızca saç uçlarınıza da sürüp bekletebilirsiniz. Hindistan cevizi yağından maksimum verim almak için maske olarak uygulayabilirsiniz. Yağı diplerden uçlara doğru tüm saça uyguladıktan sonra başınıza bir bone geçirerek beklerseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saç bakımı uygulamalarında saç derisinin temiz olması, yağın daha iyi emilmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Hindistan cevizi yağı saç bakımı için haftada bir kullanılabilir. Şampuan, saç kremi ve diğer saç bakım ürünlerine ek olarak ihtiyaç duydukça saçınıza Hindistan cevizi yağı maskesi yapabilirsiniz. Saç tellerindeki protein kaybını azaltmaya yardımcı olan Hindistan cevizi yağı kolay emilen bir yağdır, bu nedenle uygulaması da kolaydır.

Hindistan Cevizi Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalıdır?

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-5 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-6 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan cevizi yağını saçınızda yarım saat bekletmeniz ve ardından bol su ve şampuan ile yıkamanız yeterlidir. Uçları kuruyan saçlar için yağı yatmadan önce sadece saç uçlarına sürebilir, ardından toplayıp bir bone ile yatabilirsiniz. Tüm gece saçınıza nüfuz eden yağ, sabah saçınızı yıkadığında ışıl ışıl bir görünüm sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Diplerine Sürülür mü?

Hindistan cevizi yağı saç diplerine sürülebilir.  Ancak yağlı saç tipine sahipseniz yalnızca saçlarınızın ucuna sürmeniz daha iyi olur. Kuru saçlardan şikayetçiyseniz Hindistan cevizi yağını tüm saçınıza uygulayabilirsiniz.

 

Bonus: Elidor Güçlü Saç Uçları İçin Hindistan Cevizi Yağı koleksiyonu ürünlerini de saç bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Eşsiz formülü ve içerdiği Hindistan cevizi yağı sayesinde saç uçlarını besleyip koruyarak kırılmaları engeller, saçların gözle görülür bir şekilde güçlenip ve doğal parlaklığını geri kazanmasını sağlar. Daha iyi sonuç almak için Elidor Güçlü Saç Uçları Serisi ürünleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-7 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı-8 - Saç Bakım Güzellik

Önemli not: Hindistan cevizi yağını bakım rutininize doğrudan eklemeden önce mutlaka doktorunuza veya bir saç uzmanına danışın. Saçlarınıza sağlık katacak ve onları gürleştirecek diğer doğal yağları keşfetmek için Saç Gürleştiren 6 Doğal Yağ yazımızı mutlaka okumalısınız. Evde kendiniz Hindistan cevizi kurutmak istiyorsanız; yemektekeyifvar.com'dan ‘Hindistan cevizi nasıl kırılır ve nasıl kurutulur?’ yazısını okuyabilirsiniz.