0

Bitkisel yağların cilde pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Muhtemelen en az bir tanesini cilt bakımınızın bir parçası haline getirmişsinizdir bile. Peki onları saç bakımında kullandınız mı? Cevabınız hayırsa şimdi başlamanın tam vakti. Saçlarınıza sağlık katmak ve hacimli görünmelerini sağlamak için saç gürleştiren yağlar ile hazırlayacağınız pek çok tarif var.

Buradaki kritik nokta size uygun yağı kullanmak. Saç tipiniz, saç derinizin mevcut durumu ve hatta dönemsel yaşadığınız dökülme, kuruluk gibi problemler size yol gösterici olmalı. Aşağıdaki saç gürleştiren yağlar, onlarla hazırlayabileceğiniz maske tarifleri ve kullanım yöntemlerini okuyun ve bu bitkisel yağlardan hangisi sizin için, hemen keşfedin. Bu yağlar aynı zamanda incelen saç telleriyle mücadele etmenize de yardımcı olabilir.

Saç Gürleştiren Yağlar - Saç Bakım Güzellik Saç Gürleştiren Yağlar - Saç Bakım Güzellik

Saç gürleştiren yağlar

Hindistan cevizi yağı

Özellikle kurumaya daha yatkın olan kıvırcık saçlarda mucize yaratan Hindistan cevizi yağı saçın ihtiyacı olan nemi sağlamada saç kütikülünü elektriklenme, kırılma gibi zararlardan korumada etkili. Birçok içeriğe göre ekstra özelliklere de sahip olan bu yağ dökülmenin önüne geçtiği için saç gürleştirmede diğer yağların bir adım önünde. Saça en iyi nüfuz eden ve fön ve fırçalama gibi işlemlere karşı saçın protein kaybını korumada en etkili yağ olduğu pek çok çalışmada kanıtlanmış. Yapısındaki ona özgü yağ asitleri sayesinde saç derisine nüfuz ederek saçı çevresel faktörlere karşı koruyor. Ayrıca kuru saç derisi ve deride biriken ürünü temizlemek için de kullanılabiliyor.  Hindistan cevizi yağının genel olarak saça direkt olarak uygulamanın güvenli olduğu biliniyor(*). Ancak çok sık kullanmak saçınızda yağlanma yaratabilir. Bu yüzden küçük miktarlarla başlayıp saçınızın ihtiyacına göre arttırmanızı tavsiye ederiz.  

 

Saç Gürleştiren Yağlar - Saç Bakım Güzellik Saç Gürleştiren Yağlar - Saç Bakım Güzellik

Zeytinyağı

Mutfağınızın vazgeçilmezi olan bu yağ da saç gürleştiren yağlar arasında. Özellikle de kuru bir saç tipiniz ve kırıklarınız varsa. Artık biliyoruz ki ısıyla şekilllendirme saça zarar verebiliyor. Ancak zeytinyağı ısıya karşı koruyucu görevine sahip. Çünkü içeriğindeki antioksidan, E vitamini, oleik asit kombinasyonuyla saçın doğal keratini etrafında bir kalkan yaratıyor. Böylece saça düzenli uygulandığında sağlıklı ve daha gür saçlar vadediyor. Ayrıca antiemflamatuar özelliğiyle kepek önleyici göreve de sahip olduğunu da ekleyelim. Duştan önce hafif ısıtarak saç derinize, boy ve uçlarına uygulayın. Sıcak bir havluyla saçınızı sarın ve 20 dakika bekletin. Sonrasında saçınızı şampuanlayın.

Argan Yağı

Sanıyoruz ki saçla ilgili en popüler yağlardan biri argan yağı. Saç gürleştiren yağlar arasında saç uçlarındaki kırıkları yumuşatan, saçı ısıdan ve güneşin zararlı UV ışınlarından da koruyan bir içerik arıyorsanız argan yağı sizin için ideal.  Ayrıca diğer bitkisel yağlara göre daha hafif dokulu ve tüm saç tiplerine de uygun olduğu için gerçek bir kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz. Yine yağ asitleri, antioksidan ve E vitamini bileşenleriyle, kırıkları yumuşatmanın yanında, saçın daha çok zarar görmesini engelleyen nemi hapsetme özelliğine de sahip.

Saçınız kuru iken birkaç damla argan yağını avuç içinizde dağıtıp uçlardaki kırıklara uygulayın. Düzenli kullanımda zaman içinde daha sağlıklı ve gür saçlar elde ettiğinizi fark edeceksiniz.

Badem yağı - Saç Bakım Güzellik Badem yağı - Saç Bakım Güzellik

Badem yağı

Saçlarınızı güçlendirmek ve kırılmayla savaşmak için saç gürleştiren yağlar arasında bulunan badem yağı birebir. Hem nemlendiren hem de güç veren bu yağ kuru, hasar görüş ve boya işlemi görmüş saçlarda mükemmel çalışır. Saçlarınızın hızlı uzaması ve daha gür görünmesini istiyorsanız saç bakım rutininizde badem yağı yer almalı. İçeriğindeki, diğer yağlarda da bulunan E vitamini ve antioksidanların yanında magnezyumla dolu olan badem yağı kırılmalarda bu sebeple çok etkili. Gece yatmadan önce bir maske gibi uygulayın ve sabah duşta durulayın. 

Biberiye yağı

Mutfağımızın bir diğer vazgeçilmezi biberiye kendisinden beklenmeyecek bir etkiye sahip: Saç büyümesini desteklemek ve tabii gürleştimek. Yapılan araştırmalar pek çok saç ürününde de bulunan minoxidil gibi hareket ettiğini gösteriyor. Yani saç derisine uygulandığında daha sağlıklı bir büyümeyi, minoxidilin aksine kaşıntı gibi yan etkiler olmadan elde edebiliyorsunuz. Derinize direkt sürmek yerine biraz zeytinyağını, içinde biberiye yapraklarıyla birlikte ısıtın ve soğuyana kadar marine edin, sonrasında yaprakları içinden alıp gece yatmadan saçınıza maske gibi uygulayın.

Biberiye yağı - Saç Bakım Güzellik Biberiye yağı - Saç Bakım Güzellik

Çay ağacı yağı

Yağlıya dönük bir saçınız varsa saç gürleştiren yağların iyi gelmeyeceğini düşünebilirsiniz ancak bu doğru değil. Çay ağacı yağı saç derisindeki ölü hücre, akneye sebep olan bakteri gibi etmenleri temizleyerek sağlıklı saç için temiz bir taban oluşturur. Bu yüzden de daha gür saçlara kavuşmanızı sağlar. Ayrıca saç foliküllerindeki tıkanıklığı açarak da bunu destekler. İşe şampuanınıza 10 damla çay ağacı yağ damlatarak başlayabilirsiniz. Daha etkili sonuçlar için her gün kullanmayı deneyin.

Avokado yağı

Avokado, sabahları kahvaltınızda, cildinize uyguladığınız maskede, diyetinizde yağ yakmaya yardımcı olmakta hep yanınızdaydı. Şimdi de saç gürleştiren yağlar arasından avokado yağı mucizesini keşfedeceksiniz. Bu yağ B ve E vitaminleri bakımından mükemmel bir kaynak olduğu gibi saçın parlaklığı ve sağlığı için ideal bir durulanmayan saç kremi görevi görüyor. Nemlendiriyor, parlaklık veriyor hatta güç kazandırıyor. Saçınız ağırlaşmadan daha gür bir görünüm kazanıyor.

Yukarıdaki yağları tek başına kullanmak yerine aşağıdaki tariflerle zengin bir içeriğe sahip saç maskenizi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Avokado yağı - Saç Bakım Güzellik Avokado yağı - Saç Bakım Güzellik

Saç gürleştiren yağlarla evde hazırlanabilecek maskeler

Hindistan cevizi ve limon otu yağı maskesi

 • 1/2 bardak Hindistan cevizi yağı
 • 3-5 damla limon otu yağı

İkisini bir kasede iyice karıştırın ve bir yemek kaşığı kadarını saçınıza uygulayın. Nemli veya ıslak saça uygulandığında daha etkili olduğunu da belirtelim.

Süper karışım maske

 • 1/4 bardak Hindistan cevizi yağı
 • 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı
 • 1/4 bardak jojoba yağı
 • 3 yemek kaşığı avokado yağı
 • 3-5 damla biberiye yağı
 • 5 damla adaçayı yağı
 • 3-5 damla istediğiniz kokuda bir aromaterapi yağı (isteğe bağlı ancak kişisel bir dokunuş için mükemmel olacak ve saçınız harika kokacak.)

Hindistan cevizi yağınız katıysa şişeyi ılık (sıcak olmamalı) bir su içinde bekletip yumuşatın. Bir kasede hepsini karıştırıp üstünü kapatın ve biraz çalkalayın. Bir şişeye aktarın. Bu karışım nemli saça uygulandığında daha etkili oluyor. Saç uçlarınız kırıksa bezelye büyüklüğünde ilgili yerlere uygulayın. Ancak sonuçta bu bir yağ olduğu için miktar ve sıklık konusunda abartıya kaçarsanız saçınıza volüm yerine ağırlık vermiş olursunuz. Saç tipinize göre haftada 1’e kadar uygulanabilir.

Nane ve çay ağacı yağı maskesi

 • 1/2 bardak baz bir bitkisel yağ (Hindistan cevizi yağı, badem yağı veya jojoba yağı gayet uygun)*
 • 10 damla nane yağı
 • 5 damla çay ağacı yağı

Baz yağınız katıysa yine kavanozu ılık suya koyarak yumuşamasını sağlayın. İçine diğer iki yağı karıştırın. Daha sonra karışım soğuyana kadar bekleyin. Boş bir spreyli kutuya aktarın. Saçınız nemliyken veya kuruyken saç derinize püskürterek uygulayın ve masaj yapın. Haftada iki ya da üç kez, saç derisindeki kuru bölgelere daha fazla olacak şekilde uygulanabilir.

*Baz bir yağ kullanmak oldukça önemli çünkü saf esansiyel yağlar cilde direkt uygulanmamalı. Özellikle de çay ağacı yağı...

Ayrıca saçlarınızı daha gür gösterecek duş sırası ve sonrası tüyolar için Saçlarınızın Volümünü Yükseltin, soya yağı faydaları ve saç uzatan ev yapımı saç maskesi yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.