0

Sürekli saçlarınızın dökülmesinden daha can sıkıcı çok az şey vardır. Günde ortalama 60-100 arası saç telinin dökülmesi normal kabul edilirken erkeklerin yaklaşık %50’si ve kadınların %40’ı kronik saç dökülmesinden muzdarip (*). Bu tür bir saç dökülmesinin genetik, yaş alma, hormonal dengesizlikler ve beslenme de dahil olmak üzere sayısız nedeni olabilir. Genel olarak yaş aldıkça saç yoğunluğu azalır ve saç telleri incelir. Çünkü yaşla birlikte saç folikülleri küçülür ve saç büyüme hızı yavaşlar. Bu da saçların incelmesi sorununun ana nedenidir...

Saç İncelmesi Neden Olur? İncelmiş Saçlara Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Saç İncelmesi Neden Olur? İncelmiş Saçlara Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçların incelmesine çözüm önerileri

Saç nasıl kalınlaşır? Neyse ki saç yoğunluğunu olumlu yönde etkileyecek bazı çözümler var. Eğer siz de ince, cansız saçlarınıza hacim ve yoğunluk kazandırmanın yollarını arıyorsanız önerilerimize göz atın.

Takviye almayı düşünün

B vitamini olarak da bilinen biotin, güçlü saçlar ve saç büyümesi için gerekli olan temel vitaminler arasında yer alıyor. Bu yüzden beslenme eksikliklerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek temel vitamin ve mineralleri içeren takviyeler kullanmayı düşünebilirsiniz. Vitamin takviyelerinin her birinin kendi çığır açan formülleri ve biyoaktif bileşenleri vardır. Bu tür günlük takviyeler, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamanın ve parlak, sağlıklı saçları korumanın kolay bir yolu olabilir.

Takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Biberiye yağı kullanın

Biberiye yağı, saç büyümesine olan faydaları nedeniyle yaygın olarak kullanılır ve saç gürleştiren doğal yağlar arasında yer alır. Saç dökülmesi için %2 minoksidil ve biberiye esansiyel yağı kullanımını karşılaştıran bir araştırma, her iki gruptaki bireylerin 6 ay sonraki saç sayısında önemli bir artış olduğunu ve iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koydu.

Saç bakımında biberiye yağından yardım almak için 4-6 damla yağı 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla saç derinize uygulayın. 10-15 dakika veya gece boyunca bekletin, ardından saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

Saç İncelmesi Neden Olur? İncelmiş Saçlara Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Saç İncelmesi Neden Olur? İncelmiş Saçlara Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç renginizi yeniden gözden geçirin

Sarı saç renginin saçlarınızı daha gür göstereceğini biliyor muydunuz? Elbette saçlarınızı boyamak, kütiküllerin zarar görmesine, kırılgan ve hasara daha yatkın bir hale gelmesine neden olur. Yine de saçlarınızın daha gür görünmesini de sağlayabilir.

Saçların incelmesi konusunda başka bir çözüm de parlak veya koyu saç renklerini denemektir. Bu, saçın daha yoğun görünmesi için saç tellerini fiziksel olarak daha kalın hale getirebilen saç tellerinin kaplanması işlemini içerir. Saçlarınızı daha dolgun gösterecek saç renkleri için kuaförünüzden fikir almayı unutmayın.

İyi beslenin

Birçok insan saç uzamasına yardımcı olması için diyet takviyeleri ve mucize tedaviler arar. Bununla birlikte ciddi beslenme eksiklikleri dışında, yüksek dozda takviye almanın saç incelmesi sorununu önleme konusunda büyük bir fark yaratabileceğine dair çok fazla kanıt bulunmuyor (*). Hatta uygun şekilde araştırılmamış herhangi bir takviyenin aşırı dozda alınması toksik olabilir ve vücudun doğal dengesini bozabilir.

Yine de saç sağlığı için doğal kaynaklardan gelen antioksidan, antienflamatuvar ve besin sağlayan sağlıklı bir diyet benimsediğinizden emin olun. Bu şekilde saç büyümesi için yapı taşları sağlayan vitaminler, mineraller ve bitkisel besinleri almış olursunuz. Kendinizi içten dışa sağlıklı tutabilirsiniz.

Saç İncelmesi Neden Olur? İncelmiş Saçlara Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Saç İncelmesi Neden Olur? İncelmiş Saçlara Bakım Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisi makyajı uygulayın

Saç köklerine uygulanan pigmentli keratin spreyler, saç tellerinin daha kalın ve yoğun görünmesini sağlayabilir, saç incelmesi sorununu hafifletebilir ve saç derisini daha az belirgin hale getirerek daha gür bir saç görünümü oluşturabilir. Bu nedenle siz de saçlarınızın incelmesinden rahatsızsanız bu tür yıkanabilir topikal toz ve sprey renklendiricilerden yardım alabilirsiniz.