0

Eğer saç dökülmesi sorunundan muzdaripseniz, bilin ki yalnız değilsiniz. Saç dökülmesi ve incelmesi, özellikle yaş aldıkça yaygın olarak görülen problemler. Bununla birlikte aşırı kilo kaybı, çeşitli hastalıklar ve stres gibi faktörler de bu tür saç sorunlarına yol açabilir.

Peki incelen saç telleriyle mücadelenin yolları neler? Saç kalınlığını artırmak için etkili saç bakımı tüyolarından yararlanın.

Saç Nasıl Kalınlaşır? Erkekler için 6 Saç Tüyosu-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Nasıl Kalınlaşır? Erkekler için 6 Saç Tüyosu-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı dikkatli bir şekilde yıkayın

İncelmiş saçlarınızı yıkarken dikkatli davranın. Saç derinize nazik ve saçlarınızı kurutmayan bir şampuan kullandığınızdan emin olun. Bu noktada size önerimiz Clear Men Günlük Arınma&Ferahlık Şampuan. Sedir ağacı ve okaliptus içeren formülüyle 48 saate kadar süren temizlik ve ferahlık sağlar. Clear ile kepek geri gelmez* (*Düzenli kullanıldığında gözle görülür kepeği önlemeye yardımcı olur).

Saçlarınızı yıkamak tek başına saç dökülmesine veya saç incelmesine neden olmazken, nasıl temizlediğiniz ve bakım yaptığınız onu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Saçınızı nazikçe şekillendirin

Saçlarınızı nazikçe şekillendirmeniz incelen saçların hızla dökülmesini önleyebilir. Şu ipuçlarını izleyin:

 • Özellikle ıslakken saçınızı çekmediğinizden emin olun.
 • Saçınızı çok uzun süre fön makinesiyle kurutmaktan kaçının ve ısı ayarını düşük tutun.
 • Saçınızı çekmeyecek geniş dişli bir tarakla şekillendirmeyi deneyin.
 • Saç kalınlığınız değiştiyse yeni bir saç modeli denemeyi düşünün. İyi bir stilist size saç özelliklerinize uygun bir kesim önerebilir.
 • Eğer uzun saçlara sahipseniz onları sürekli toplamanız da saçlarınızın incelmesine ve dökülmesine neden olabilir. Bu tarzdan tamamen kaçınmanıza gerek yok, arada saçlarınızı açık bırakarak onlara nazik davranmanız yeterli.
Saç Nasıl Kalınlaşır? Erkekler için 6 Saç Tüyosu-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Nasıl Kalınlaşır? Erkekler için 6 Saç Tüyosu-4 - Saç Bakım Güzellik

Sigaradan uzak durun

Sigara genel sağlık için tehlikeli olmasının yanı sıra saç incelmesi ve dökülmesiyle de bağlantılı olabilir (*). Sigara içmenin saç folikülünün DNA’sına zarar verdiği, iltihaplanma ve androgenetik alopesiye yol açtığı bilinmekte. Eğer sigara kullanıyorsanız, bugün deneyebileceğiniz çok sayıda sigara bırakma programı var. Sizin için doğru planı bulmak için bir sağlık uzmanına danışın.

Çinko ve demir açısından zengin bir diyet benimseyin

Farklı meyve, sebze ve protein içeren çeşitli bir diyet benimsemek saç incelmesini önleyebilir. Beslenme şekliniz hem saç büyümesini hem de yapısını etkiler. Çinko ve demir sağlıklı saç büyümesine katkıda bulunan mineraller. Vejetaryen bir diyete sahipseniz bu minerallerden yeterince alamayabilirsiniz. Demir açısından zengin besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kırmızı et
 • Yumurta
 • Yeşil yapraklı sebzeler

Çinko açısından zengin besinler ise şunlar:

 • Kırmızı et
 • Baklagiller
 • Tohumlar ve fındık
Saç Nasıl Kalınlaşır? Erkekler için 6 Saç Tüyosu-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Nasıl Kalınlaşır? Erkekler için 6 Saç Tüyosu-6 - Saç Bakım Güzellik

Stresi azaltın

Stresin başta saç dökülmesi olmak üzere sağlığınız üzerinde birtakım etkileri olabilir. Bu nedenle stres kontrolünü öğrenmek saç sağlığını ve genel sağlığınızı destekleyecektir. Bunun için farklı yollardan yararlanabilirsiniz. Bu noktada bir endişe günlüğü tutmak size yardımcı olabilir, konuyla ilgili daha fazlasını öğrenmek için yazımızı inceleyin.

Takviye almayı düşünün

Saçlarınızı kalınlaştırmak için takviye almak kolay değil. Saç büyümesini teşvik etmek için diyetinize takviyeler eklemeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü çok fazla demir veya çinko yan etkilere neden olabilir.

Araştırmalar biyotin ile saç büyümesi arasında bağlantı kurar, ancak bu vitamin çoğu insanda zaten sağlıklı seviyelerde bulunur. Ayrıca A ve E gibi bazı vitaminlerin aşırı alınması da saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle tüm bu takviyeler, doktor önerisiyle alınmalı.