0

Saç dökülmesi; dünya çapında en yaygın sorunlardan biri. Birçok insanda olan bu saç probleminin beslenme, stres, kirlilik, genetik gibi birçok sebebi var. Bunun yanı sıra yaygın bir düşünce, kel erkeklerin yüksek testosteron seviyelerine sahip olduğu yönünde. Testosteron ve saç dökülmesi arasındaki ilişki biraz karmaşık ancak yine de bu düşünceyi doğrulamıyor.

Erkeklerin daha fazla saç dökülmesi sorunu yaşamalarının sebebi, erkeklerin saç derisi bariyerinin kadınlarınkinden daha zayıf olması. Bu sebeple erkeklerde bere ve şapka takmak bile saç dökülmesine neden olan sorunlar arasında. Birkaç tüyo ile bu sorunu azaltabilir hatta belki de engelleyebilirsiniz.

Erkeklerin Büyük Sorunu: Saç Dökülmesi -1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Büyük Sorunu: Saç Dökülmesi -2 - Saç Bakım Güzellik

Doğru Şampuan Seçimi

Düzenli saç yıkamak, saçı ve saç derisini temiz tutarak saç dökülmesini önler. Ayrıca temiz saç ile, saçların dökülmesine neden olacak deri problemlerinin de önüne geçersiniz. Saçlarınızı yıkarken seçeceğiniz şampuan ise oldukça önemli. Clear Men Saç Dökülmesine Karşı Şampuan, saç derisini besleyerek saçları güçlendirir. 10 kata kadar daha az dökülen güçlü saçlara kavuşmanızı sağlar.

Saçlarınıza Nazik Davranın

Saç telleri oldukça hassas olduğu için, onları çekiştirerek şekillendirmek, gereken özeni göstermemek, sürekli ısıya maruz bırakmak gibi dış faktörler de dökülmelerde büyük rol oynar. Özellikle saçların ıslakken en savunmasız halinde olduğunu unutmayın. Duştan sonra saçlarınızı tararken yumuşak fırçalar ya da geniş dişli taraklar kullanmaya özen gösterin.

Vitaminler

Vitaminler genel sağlığın yanında saçlar, tırnaklar ve cilt için de oldukça etkili takviyeler. Özellikle saç uzatmak istiyorsanız bu konu daha fazla önem kazanır. A Vitamini, saç derisinde sağlıklı sebum üretimine yardımcı olur, E vitamini saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek saç köklerini güçlendirir. B vitamini ise, saçın rengini korumasına yardımcı olur.

Erkeklerin Büyük Sorunu: Saç Dökülmesi -3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Büyük Sorunu: Saç Dökülmesi -4 - Saç Bakım Güzellik

Bakım Yapın

Doğal yağlar ve bazı bitkiler saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Bazı araştırmalarda yeşilçayın saç dökülmesine iyi geldiği tespit edilmiş. Bir bardak suda yeşilçayı demleyip, soğuduktan sonra saçlarınıza uygulayın. 20-30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Bunun yanında saç bakımında kullanılan birkaç doğal yağ ile de saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Hindistancevizi, badem, zeytinyağı, susam ve lavanta gibi doğal yağlar kullanabilirsiniz.Bu yağların yüzdeyüz doğal olmasına dikkat edin ve alerjiniz olmadığına emin olun.

Önemli Not: Saçlarınız çok fazla dökülüyor ve derinizde açılmalar oluyorsa tıbbi bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Mutlaka bir doktora görünün.

Saçlarınız da Nezle Olabilir: Saç Nezlesi Nedir? veya Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi yazılarımız da ilginizi çekebilir.