0

Amerikan Dermatoloji Akademisinin yaptığı bir araştırmaya göre, doğduğumuzdan itibaren dökülmelerle beraber tam 5 milyon saç teline sahip oluruz. (*) Bunun yanında bulunan veriler günde yaklaşık 50 ila 100 arasında saç teli kaybettiğimizi de söyler. Her saç derisi folikülü, birkaç yıl boyunca saç uzatır ve ardından mola verir.

Başınızdaki kıllar yılda yaklaşık olarak 15 cm uzar. Yani, vücudunuzda en hızlı büyüyen şeylerden biri olmasına rağmen, onu gerçekten uzatmak biraz zaman alır.

Bu bilgiler sonucunda konumuza dönersek, saç uzatmasını durduran birçok etken vardır. Bunlar  yanlış beslenme, vücudun ve saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayamama gibi konuları içerir. Yani “saçım zaten ne yaparsam yapayım yılda sadece 15 cm uzar” diye düşünmek oldukça yanlış. Bu süreçler, büyümelerin durması ve rakamlar herkeste farklı şekilde çalışır.

Gelin daha güçlü ve hızlı uzama için neler yapabileceğinize bakalım.

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri-1 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Diyetinize dikkat edin

Bazı besinleri tüketmemek, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almamanıza ve bu da cildinizde saçlarınızda bir takım sorunlar meydana gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden kısıtlayıcı diyetler yapıyorsanız, doğru gıdaları tükettiğinizden emin olun ve mutlaka bir diyetisyen kontrolünde diyetinizi uygulayın. Bu diyetler sadece beslenme odaklı değil aynı zamanda zihninizde stres yaratabilir ve stres tüm sağlığınızı etkileyeceği gibi saç dökülmelerine de neden olur.

Protein tüketmeye özen gösterin

Uzmanlar genellikle, günde 50 gram veya daha fazla proteine ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Yumurta, balık, hindi eti, kırmızı et, karides gibi besinler protein bakımından oldukça zengindir. Eğer vegan besleniyorsanız mercimek, nohut, bezelye, chia gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

Doğal yağlardan yardım alın

Doğal yağların, bilimsel olarak henüz kanıtlanmasa da saçları parlattığı, güçlendirdiği ve uzamalarına yardımcı olduğu bilinir. Saç bakım rutininize doğal yağlar ile yaptığınız maskeleri eklemeyi deneyin. Özellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba, avokado gibi yağlar en çok kullanılan yağlar arasında. Bunun yanında yapılan bazı araştırmalarda da nane ve biberiye yağlarının da saç büyümesini desteklediği tespit edildi. (*)

Ayrıca Saç Uzatma İçin Havuç Yağı İşe Yarıyor mu? ve Saç Yağlarının Saç Bakımına Etkisi yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri-3 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Takviyeler alın

Günlük rutininize eklemeniz gereken bir başka yöntem de vitamin ve mineral takviyeleri. Biotin, C, D, E vitaminleri, çinko, demir, Omega-3 ve omega 6 gibi mineral ve yağ asitleri de sağlığınız için tamamlayıcı olmalarının yanında saçlarınızın uzamasına da destek olur.

Saç derisine masaj yapın

Saç derisi masajının cildin altındaki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor. Bu da kırılma veya hasar görme olasılığını düşürerek daha kalın, daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlayabilir. Bu yüzden saçlarınıza ister duşta ister duştan önce 4-5 dakika masaj yapmak faydalı olabilir.

Ayrıca Saç Uzatan Şampuan Var mı? yazımız ilginizi çekebilir.

Kafein tüketimi

Kafeinin enerji arttırıcı bir madde olduğunu biliyoruz. 2014 yılında yapılan bir çalışmada kafeinin saç uzamasını ve gürleşmesini de etkilediği tespit edildi. (*)Kafein içerien ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Abartmamak koşuluyla kahveyi günlük beslenmenize dahil edebilirsiniz. Uzmanlar 2 fincandan fazla kahve tüketiminin zararlı olduğunu da söylüyor. Bunu da unutmamakta fayda var.

Ayrıca Saçlarını Uzatmaya Çalışan Kadınların Anlayabileceği 11 Şey ve Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi? yazılarımıza göz atabilirsiniz.