0

Saçınızın belli bir noktadan sonra uzamasının durduğunu mu düşünüyorsunuz? Bunun saç uzatmaya çalışan herhangi biri için ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyoruz. Bu yüzden saç uzatma konusunda bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

İlk olarak bazı temel bilgilerle başlayalım.

Saç Uzatan Şampuan Var mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Uzatan Şampuan Var mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç nasıl uzar?

Saçlarımızın ortalama olarak ayda 0,5 ile 1,7 cm arasında uzama eğiliminde olduğunu biliyoruz (*). Bu, yaşınız, genetiğiniz, saç tipiniz ve genel sağlığınız dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlı.

Saç büyüme döngüsü ise üç farklı aşamadan oluşur: Anajen, katajen ve telojen. Büyüme aşaması veya anajen, ortalama 3-5 yıl kadar sürer ve saç bu süre zarfında ayda yaklaşık 1,5 cm uzar. Anajen fazın sonunda saç katajen faza girer. Bu, saç tellerinin folikülden salındığı ve döküldüğü dinlenme evresi olan telojen’e girmeden önce yaklaşık 10 gün süren kısa bir geçiş evresidir. Folikül daha sonra 3 ay boyunca hareketsiz kalır ve bu noktadan sonra tüm süreç tekrarlanır (*).

Saçlarım neden yavaş uzuyor?

Yaş aldıkça hormonlarınızdaki değişiklikler saç büyümesinin yavaşlamasına neden olabilir. Yaş dışında, sağlık koşulları, yetersiz beslenme, stres, hormonal dengesizlikler, bazı ilaçlar, hatta günlük şekillendirmeden kaynaklanan aşırı ısı hasarı nedeniyle saçlar daha yavaş uzayabilir.

Saçlarınızı doğru beslenmeyle desteklenmiyorsanız, onların eskisi kadar hızlı uzamadığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni, saçlarınızın anajen fazda tam boylarına ulaşacak kadar uzun süre kalmaları için ihtiyaçları olan besinleri alamaması.

Kısacası, son zamanlarda saç büyümenizin yavaşladığını fark ettiyseniz, yardımcı olup olmadığını görmek için daha dengeli bir diyet uygulamayı veya stresi azaltmanın yollarını bulmayı deneyebilirsiniz. Birkaç ay içinde herhangi bir gelişme görmezseniz, daha fazla test ve öneri sunabilecek doktorunuza danışın.

Saç Uzatan Şampuan Var mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Uzatan Şampuan Var mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızı daha hızlı uzatabilir misiniz?

Evet, ancak bir gecede uzamasını beklememelisiniz. Saç uzatmak zaman alır; iyi bir saç ve saç derisi sağlığı ise saç büyümesine yardımcı olacak anahtar faktörlerdir.

Daha önce açıkladığımız üç aşamadan yola çıkarak, konu saç uzamasını hızlandırmak olduğunda, dikkatinizi anajen fazladaki saçlara odaklamalısınız. Çünkü anajen, saç telinin aktif olarak büyüdüğü aşama. Daha hızlı saç uzamasını sağlama açısından, bu aşamadaki saç telleri için sağlıklı bir ortam sağlamanız gerekiyor. Bu, sağlıklı saçların kökten itibaren desteklenmesine yardımcı olacak ve saç tellerinin büyüme aşamasında harcadığı süreyi uzatacaktır.

Saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olan en önemli faktör, anajen fazla saç derinizi sağlıklı tutmanız. Bunu yapmanın basit bir yolu ise yumuşak bir şampuan kullanmak. Bu noktada çoğu kişi saç uzatan şampuan arayışına giriyor.

Saç deriniz hassas bir ortama sahip. Bu nedenle saçınızı ve saç derinizi yağ, kir ve terden temizleyecek ama aynı zamanda kurutmayacak içeriğe sahip bir şampuan kullanmayı deneyin.

Clear Women Doğal Terapi: Güçlü Uzayan Saçlar Şampuan, kepeği önlemek* ve saç derinizin doğal koruyucu katmanını harekete geçirmek için doğadan ilham alan içerikler ve Clear'ın güçlü kepeğe karşı etkili teknolojisi ile geliştirildi. Doğal yollarla elde edilen bambu özü ve Clear'ın kepeğe karşı etkili teknolojisi ile geliştirilmiş özel formül, güçlü uzayan ve kusursuz saçlar için saç derinizi besler ve canlandırır. Kepeği önlemek için saç derinizi besler*. (*Düzenli kullanıldığında gözle görünür kepeği önlemeye yardımcı olur.)

Ayrıca Saç Uzatma İçin Havuç Yağı İşe Yarıyor mu? yazımız ilginizi çekebilir.