0

Sağlıklı sebzelerden biri olan havucu, muhtemelen salatalarınıza ekliyorsunuz veya atıştırmalık olarak tüketiyorsunuz. Ancak bu sebzenin aslında köklerinden tohumlarına kadar sağlık ve güzellik konusunda sayısız faydası var. Daha önce hiç saç bakım rutininizde havuç kullanmayı düşündünüz mü? Havuç, göz sağlığını iyileştirmek ve kolesterolü düşürmek gibi faydalarının yanı sıra saç köklerini güçlendirmeye, nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olduğu bilinen havuç yağı üretmenin de anahtarı.

Peki havuç yağı, hızlı saç uzatma yöntemlerinden biri olabilir mi? Havuç yağının faydaları hakkında bilmeniz gereken her şey yazıda.

Havuç Yağının Saça Faydalarını Keşfedin!-1 - Saç Bakım Güzellik Havuç Yağının Saça Faydalarını Keşfedin!-2 - Saç Bakım Güzellik

Havuç yağı nedir?

Havuç yağı, havucun kök veya tohumlarının ezilerek bir taşıyıcı yağa (zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi) daldırılmasıyla elde edilir. Çoğunlukla Afrika, Batı Asta ve Avrupa’da gıda veya tıbbi yağ olarak kullanılır. Uzmanlar bu uçucu yağın ayrıca saç derisi için harika olan antimikrobiyal ve hipotansif biyolojik özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Başka bir deyişle havuç yağının faydalarına baktığımızda, kepek veya saç uzamasını engelleyebilecek bakterileri ortadan kaldırabilir, böylece saçlarınızın daha güçlü kalmasına yardımcı olur (*).

Bunun nedeni, havuç yağının uygulandığında kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan, saç kütikülünü kapatan ve saç lifini güçlendiren yenileyici özelliklere sahip olması. Aynı kan dolaşımı özellikleri saç dökülmesini önlemeye, saçı daha sağlıklı tutmaya ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. İçerdiği A, B, C ve E vitaminleri ile fosfor ve magnezyum sayesinde saçları UV ışınları, çevre kirliliği gibi dış hasarlardan koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

Havuç Yağının Saça Faydalarını Keşfedin!-3 - Saç Bakım Güzellik Havuç Yağının Saça Faydalarını Keşfedin!-4 - Saç Bakım Güzellik

Havuç yağının saçlara faydaları

Havuç yağının faydaları hem saçlarınız hem saç deriniz için oldukça fazladır. Saç büyümesini teşvik edebilir, saç dökülmesi ve bölünmüş uçların oluşumunu engelleyebilir, kepek ve kuru saç derisini önleyebilir. Daha da önemlisi saç ve saç derisindeki nemi korur.

Saç büyümesini (uzamasını) teşvik eder

Havuç yağı, saç folikül sistemini uyararak saçların daha hızlı ve kalın büyümesine yardımcı olabilir. Daha az kırılma ve bölünmüş uçlar ile saçlar güçlenir ve yeniden uzamaya başlar.

Saç dökülmesi ve kırık uçları önler

Havuç yağı kan dolaşımını hızlandırarak saç kütikülünü kapatır ve saç tellerini güçlendirir, bu da saç dökülmesini ve kırık uçları önler.

Saç ve saç derisindeki nemi korur

Havuç yağı ile saçı yumuşatmak, saç dokusunu iyileştirebilir. Sonuçta daha parlak, pürüzsüz ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar.

Kepek ve kuru saç derisini önleyebilir

Havuç yağı antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için çeşitli bakteri ve mantarlara (kepeğe neden olabilenler gibi) karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Havuç Yağının Saça Faydalarını Keşfedin!-5 - Saç Bakım Güzellik Havuç Yağının Saça Faydalarını Keşfedin!-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç için havuç yağı nasıl kullanılır?

Havuç yağı saçlarını güçlendirmek, yumuşatmak ve korumak isteyen herkes için harika olabilir. Ancak tüm saç tiplerinde kullanılmaması gerektiği de unutulmamalı. Örneğin açık saç renklerini (gri ve sarı gibi) lekeleyebilir. Benzer şekilde saç derisinin rengini de bozabilir.

Kronik saç derisi sorunları yaşıyorsanız herhangi bir bitkisel yağ kullanmadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca herhangi reaksiyon gelişip gelişmeyeceğini anlamak için de yama testi yapmayı unutmayın.

Havuç yağını saç bakım rutininize eklemek için ise tıpkı diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi onu saç maskelerine dahil edebilir veya yıkama öncesi saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Saç Uzatan Şampuan Var mı? ve Susam Yağının Saça Faydaları yazılarımız ilginizi çekebilir.