0

Saç dökülmesinin genetik, tiroid problemleri, kanser tedavisi ve çeşitli ilaç tedavileri gibi birçok olası nedeni var. Ve çoğu insan için bu istenmeyen durum, özgüven kaybına; depresyon, anksiyete gibi sorunlara yol açabiliyor. Peki erkekler ve kadınlar için saç dökülmesi neden bu kadar yıkıcı?

Uzmanlar bunun çoğunlukla kültürel kaynaklı olduğunu söylüyor. Dünyadaki hemen her toplum, saçı gençlik, güzellik ve sağlıkla ilişkilendiriyor. Bununla birlikte yüzyıllar boyunca insanların kendilerini çeşitli şekillerde süslediklerini biliyoruz. Dövme, tırnak kozmetikleri ve en evrensel olarak her türden saç modelleri… Dolayısıyla bugün de birçok insan için saç, kendini iyi hissetme nedeni. Bu yüzden saçlarınızı kaybettiğinizde, sebebi ne olursa olsun, ruh haliniz olumsuz etkilenebilir.

Saç Dökülmesinin Duygusal Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesinin Duygusal Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek tipi kellik nedir?

Erkekler normalde üç faktör etkileşime girdiğinde saçlarını kaybeder: Genetik, yaş ve hormonlar. Androgenetik alopesi olarak da bilinen erkek tipi kellik, bir erkeğin yaşamı boyunca hormon seviyelerindeki değişime bağlı olarak ortaya çıkar. Genetik faktörler de erkek tipi kellik olasılığını etkiler. Tüm bunlar, saç derisindeki foliküllerin kademeli olarak küçülmesine neden olur. Saç, yenileri çıkmayana kadar aşamalı olarak kısalır ve daha ince bir şekilde çıkar. Çoğu erkekte, yaş ve genetik yapıya göre bir derecede kellik gelişir. Erkek tipi kellik, 50 yaşına kadar tüm erkeklerin yarısını ve 70 yaş itibariyle aynı gruptaki erkeklerin %80’ini etkiler (*). Aile öyküsünde kellik olan erkeklerin saçlarını kaybetme olasılığı daha fazladır.

Saç Dökülmesinin Duygusal Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesinin Duygusal Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesiyle nasıl başa çıkılır?

Saç dökülmesinin duygusal etkileriyle başa çıkmanın olumlu yolları elbette ki var.

Saç dökülmesinin hayati tehlike oluşturmadığını hatırlayın

Saçlarınızın dökülmesi veya seyrekleşmesi hoşunuza gitmiyor olabilir. Yine de birçok insanın aynı problemle başa çıkmaya çalıştığını ve bunun hayati bir tehlike oluşturmadığını unutmayın.  

Siz, siz olduğunuz için seviliyorsunuz

Gerçek dostlarınız ve aileniz sizi, siz olduğunuz için seviyor, saçlarınızın miktarı için değil. Konu duygusal ilişkiler olduğundaysa partnerinizi heyecanlandıracak birçok farklı özelliğe sahipsiniz.

Size uygun bir saç kesimi için uzman tavsiyesi alın

Saç dökülmesi sorunu yüzünden moda anlayışınızı peruk, şapka gibi aksesuarlarla tamamlamak isteyebilirsiniz. Eğer saçlarınız seyrekleşiyorsa bu bölümleri saklamaya çalışmak yerine saçlarınızı kısa tutmanız en iyisi. Bu noktada size en uygun saç modelini benimsemek için mutlaka bir uzmanla birlikte çalışın.

Saç Dökülmesinin Duygusal Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesinin Duygusal Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Terapi almayı düşünün

Saç dökülmesinin duygusal etkisi yaşamınızı engelliyorsa ve bununla başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız bir terapistten destek alın. Psikolog ve psikiyatristler, bunun için var. Bir uzmanla sohbet etmek, sahip olduğunuz değerli yönlerinizi hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Saçlarınızın tekrar uzayabileceğini fark edin

Saç dökülmeniz bir tedaviyle ilgiliyse, büyük olasılıkla tekrar uzayacak. Bununla birlikte saç dökülmesine neden olan birçok durum da geçici. Erkekler için hızlı saç uzatma yöntemlerinden olan beslenme, temizlik, kurutma incelikleri gibi detaylara da özen gösterin.

Geleceğe odaklanın

Saç dökülmesi sorununu tümüyle ortadan kaldıracak bir tedavi olmasa da günümüzde saç ekimi gibi pek çok alternatif çözüm var.

Saç dökülmesi veya seyrelmiş saçlar başlangıçta olumsuz görünse de durumu doğru bir perspektife oturtmak için adımlar atabilirsiniz. Saçlarınızı kaybetmenin sizi üzemeyeceğine karar verin ve dikkatinizi, görünüşünüz hakkında daha olumlu hissetmenin yollarına odaklayın.

Ayrıca Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı yazımıza göz atabilirsiniz.