0

Popüler bir inanç, kel erkeklerin yüksek testosteron seviyelerine sahip olduğu yönünde. Peki, bu gerçekten doğru olabilir mi?

Testosteron ve saç dökülmesi arasındaki ilişki biraz karmaşık. Erkek tipi kellik veya androjenik alopesi, erkeklerle birlikte kadınların da bir bölümünü de etkiliyor. Saç dökülmesi, saç köklerinin büzülmesi ve bunun sonucunda büyüme döngüsüne etki etmesinden kaynaklanır. Yeni saçlar, hiç saç kalmayana ve foliküller hareketsiz hale gelene kadar giderek daha ince hale gelir. Bu saç dökülmesine hormonlar ve bazı genler neden olur.

Saç Dökülmesi ve Testosteron İlişkisi-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesi ve Testosteron İlişkisi-2 - Saç Bakım Güzellik

Testosteronun farklı formları

Testosteron vücudunuzda farklı şekillerde bulunur. Proteinlere bağlı olmayan serbest testosteron, vücutta hareket edebilmesi için en uygun olan şekli olarak bilinir. Ayrıca kandaki bir protein olan albümine de bağlanabilir. Çoğu testosteron seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG) proteinine bağlıdır ve aktif değildir. Eğer düşük bir SHBG seviyeniz varsa, kan dolaşımınızda yüksek seviyede serbest testosteron bulunabilir.

Dihidrotestosteron (DHT) ise bir enzim tarafından testosterondan yapılır. DHT, testosterondan beş kat daha güçlüdür. Ve vücutta prostat, deri ve saç köklerinde kullanılır.

Kellik tipi

Erkek tipi kellik, kendine özgü bir şekle sahip. Buna göre ön saç çizgisi, özellikle yanlarda gerileyerek M şeklini oluşturur. Başın tepe kısmı da kelleşir. Sonunda iki alan U şeklinde birleşir. Bu kellik tipi, yaş ilerledikçe göğüs kıllarına bile uzanabilir. İşin ilginci, vücudun farklı bölgelerindeki tüyler, hormonal değişikliklere farklı tepkiler verebilir. Örneğin diğer alanlar kelleşirken yüzdeki tüyler daha hızlı büyüyebilir.

Saç Dökülmesi ve Testosteron İlişkisi-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesi ve Testosteron İlişkisi-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesinin arkasındaki hormon: DHT

DHT’nin bir enzim tarafından testosterondan yapıldığını belirttik. Kadınlarda daha yaygın bir hormon olan DHEA’dan yapılabilir. DHT ciltte, saç köklerinde ve prostatta bulunduğundan, etkileri ve saç köklerinin DHT’ye duyarlılığı, saç dökülmesine neden olur.

Yine de kelliğe neden olan durum testosteron veya DHT miktarı değil; saç köklerinin hassasiyeti. Bu hassasiyet ise genetiğiniz tarafından belirleniyor. AR geni, reseptörü testosteron ve DHT ile etkileşime giren saç folikülleri üzerinde yapar. Alıcılarınız özellikle hassassa, küçük miktarda DHT tarafından bile kolayca tetiklenir. Sonuç olarak saç dökülmesi daha kolay gerçekleşir. Bununla birlikte başka genler de saç dökülmesi üzerinde rol oynayabilir.

Ayrıca yaşınız, stres seviyeniz gibi faktörler saç dökülmesi sorunu üzerinde etki sahibi. Elbette genler önemli bir role sahip ve erkek tipi kellik yaşayan aile üyelerine sahip kişilerde benzer durumun görülme riski çok daha yüksek.

Saç Dökülmesi ve Testosteron İlişkisi-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesi ve Testosteron İlişkisi-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesi için tedaviler

Erkek tipi kelliği tedavi etmek üzere uygulanan erkekler için saç dökülmesi tedavileri, testosteron ve DHT’ye müdahale etmeyi içeriyor. Bunlara etki eden çeşitli ilaç tedavileri, doktor kontrolünde uygulanabilmekte. Bununla birlikte DHT veya testosteron içermeyen lazer tedavisi, cerrahi saç kökü nakli gibi tedavi seçenekleri de mevcut.

Saç sağlığınızı korumak için ise elbette yaşam boyu iyi bir saç bakım rutini benimsemeniz şart. Buyüzden erkeklere özel saç bakım önerileri konusunda bilgi sahibi olmakta fayda var. Saç bakım rutininize onlara derinlemesine bakım yapan bir şampuan ekleyerek başlayın. Clear Men Saç Dökülmesine Karşı Şampuan, kahve çekirdeği özü içeren formülü ile saç derisini besler ve saçları güçlendirir. 10 kata kadar daha az dökülen güçlü ve dolgun saçlara sahip olmanızı sağlar.