0

Canlı ve ışıltılı bir cilt için günlük bakım rutininize sadık kalmanız gerekir. Ancak cilt bakımı yaparken kendi cilt tipinize uygun ürünler kullanmanız da oldukça önemlidir. Cilt analizi ile cilt tipinizi öğrenerek bakım uygulamalarından etkin olarak faydalanabilir, yaşlanma etkilerinin gecikmesine katkı sağlayabilirsiniz. Peki, cilt analizi nedir, nasıl yapılır? İşte, cilt analizi hakkında merak ettikleriniz…

Cilt Analizi Nedir, Nelere Bakılır?

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Analizi Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Alanında yetkin bir güzellik uzmanı kontrolünde bilgisayar yardımıyla yapılan yüz cilt analizi, cilt tipinizi belirlemeye, cilt sorunlarınızı tespit etmeye yardımcı olur. Evde yapacağınız basit testlere oranlara çok daha etkili olan bu uygulama ile kırışıklık, sarkma, cilt lekeleri, gözenekli görünüm, siyah nokta ve sivilce gibi problemler de yakından değerlendirilebilir. Sonuçta cildinizin ihtiyaçlarına yönelik tedaviler planlanabilir. Siz de güzellik uzmanı tarafından yapılacak cilt analizi testi sonrasında cilt dokusunu iyileştirme yolları hakkında bilgi sahibi olup cildinize en uygun bakım rutinini öğrenebilirsiniz.

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Analizi Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt analizi, farklı yöntemlerle yapılabilir. Fotoğrafla cilt analizi olarak da tanımlanabilen online cilt analizi popüler yöntemlerden biridir. Bu yöntemde yüzünüzün fotoğrafı yapay zeka destekli teknolojilerle değerlendirilir. Ancak detaylı cilt analizi için profesyonel merkezlere başvurmak gerekir. Cilt analizi yapan yerler profesyonel ekipmanlara sahiptir. Analiz öncesi uzman size birtakım sorular yöneltir. Ardından cilt analizi cihazı ile cildinizi yakından inceler. Bu işlemin amacı, cilt tipinizi belirlemek ve mevcut sorunları tespit etmek ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturmaktır.

Cilt Tipini Nasıl Anlarız?

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Cilt Analizi Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Cilt tipinizi tanımak, hem kozmetik ve makyaj ürünleri seçerken hem de cilt bakımı sıralaması yaparken size yardımcı olur. Cilt tipleri beş grupta incelenebilir:

Kuru cilt: Nem oranı düşük olan kuru cilt, genellikle mat görünüme ve küçük gözeneklere sahiptir. Hassasiyet ve pul pul dökülme, kuru ciltlerin en sık yaşadığı problemler arasındadır. Yaşlanma etkileri kuru ciltlerde daha erken başlayabilir.

Normal cilt: Nem oranı dengeli olan normal cilt, düzgün görünümlüdür. Normal ciltlerde cilt tonu genellikle eşittir, gözenekler normal boyuttadır.

Yağlı Cilt: Yağlı cilt, cildin aşırı yağ üretmesi nedeniyle parlak, yağlı ve pürüzlü görünür. Yağlı ciltlerde gözenekler genellikle büyük ve belirgindir. Akne ve siyah nokta gibi problemler yağlı ciltlerde daha sık görülür.

Karma Cilt: Karma cilt, T bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesinde yağlı, yanaklarda ise kuru veya normal cilt özellikleri gösterir. Karma ciltlerde T bölgesinde akne, siyah nokta; kuru bölgelerde ise pullanma gibi problemler görülebilir.

Hassas Cilt: Diğer cilt tiplerine göre daha ince ve alerjik bir yapıya sahip olan hassas ciltler; güneş, hava kirliliği gibi dış etkenlere karşı daha duyarlıdır. Hassas ciltler; tahriş, kızarıklık, kaşıntı gibi cilt problemlerine yatkın olabilir.

Evde Cilt Tipi Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt tipi analizi için bir uzmana başvurabileceğiniz gibi evde yapacağınız basit bir test ile de fikir sahibi olabilirsiniz. Evde yapacağınız cilt tipi testi için öncelikle yüzünüzü yıkayın, kurulayın ve bir saat bekleyin. Bir saatin ardından kuru ve temiz bir peçeteyi yüzünüzün tümüne sürün. Test için kullandığınız peçeteyi ışığa doğru tutarak ne kadar yağlandığını anlayabilirsiniz. Peçete, hiç yağlanmadıysa ya da çok az yağlanmışsa cildiniz büyük olasılıkla kurudur. Alın ve burun bölgelerinin değdiği kısımlar yağlanıyorsa cildiniz normal veya karma, tüm peçete yağlanıyorsa cildiniz yağlı olarak kabul edilebilir.