0

K-Beauty ya da nam-ı diğer Kore Cilt Bakım rutinini duymuşsunuzdur. Koreli kadınların pürüzsüz, porselen gibi cildine ulaşmanın yolu olan bu rutin toplam 10 basamaktan oluşuyor.

 Temel prensipleri neler?

  • Adımlar, temizleme, canlandırma ve nemlendirme amaçlı uygulanır.
  • Kore Cilt Bakımı’nın bir numaralı kuralı; temizleme aşamasında önce yağ, ardından köpük ya da jel ile devam edilmesi. Temizliğin son adımı ve vazgeçilmez ürünü de; tonikler.
  • Ürünler hafif kıvamdan ağır kıvama doğru uygulanır. Kremden önce serum sürülmesi gibi…
  • Bu rutin sabah-akşam tekrar edilir.
  • Cilde çok nazik yaklaşılır. Ürünler masaj yaparak, hafif hafif uygulanır.
10 Adımda Kore Cilt Bakımı-1 - Saç Bakım Güzellik 10 Adımda Kore Cilt Bakımı-2 - Saç Bakım Güzellik

Kore Cilt Bakımı’nın Adımları Nelerdir?

1. Adım: Yağ Bazlı Temizleyici

Makyajı ya da yüzdeki kiri çözen yağ bazlı temizleyiciler cildin nazik bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.

2. Adım: Temizleyici Köpük

Cilt temizliğine hassas bir şekilde devam etmek önemli. Yağ bazlı temizleyiciyi çözmek ve cilt üzerinde yağ ya da kir bırakmamak için temizleyici köpük önemli bir etken.

3. Adım: Peeling

Bu adım her gün önerilmiyor; haftada 2 ya da 3 defa yeterli. Hassas ciltlerinse haftada bir defa uygulaması daha doğru. Ancak yine de peeling işlemi için cildinize uygun ideal frekansı öğrenmek için bir uzmana danışmanızı öneririz.

10 Adımda Kore Cilt Bakımı-3 - Saç Bakım Güzellik 10 Adımda Kore Cilt Bakımı-4 - Saç Bakım Güzellik

4. Adım: Tonik

Ciltte kalmış olması muhtemel kiri temizler ve cilt pH’ını dengeler. İçeriğine göre nemlendirici de olabilir. Önce T-bölgenize, ardından yüzün kalan kısımlarına pamuğa dökerek uygulayabilirsiniz.

5. Adım: Esans

Mantık olarak, tonik ve serum arasında etki gösteren esanslar cildi nemlendirici ve onarıcı bakım ürünlerine hazırlar. Pamuğa dökülmeden, direkt cilt üzerine uygulanır.

6. Adım: Serum

Cilde, ihtiyaca yönelik bir formüle sahip serum uygulanır. Yüksek konsantrasyondaki serum, cildin alt katmanlarına inerek neredeyse tedavi edici bir etki gösterir.

7. Adım: Maske

Serum uygulandıktan 20 dakika sonra, tercihen yaprak bir maskeyle cilde nem bombardımanı yapılır ve nem cilde hapsedilir. Maskeyi yüzünüzde, üzerinde yazan bekletme süresinden daha fazla tutmayın.

10 Adımda Kore Cilt Bakımı-5 - Saç Bakım Güzellik 10 Adımda Kore Cilt Bakımı-6 - Saç Bakım Güzellik

8. Adım: Göz Kremi/Serumu

Göz çevrenizdeki olası kuruluk ve yaşlanma belirtilerine karşı, ihtiyaca yönelik bir göz bakımı ürünü uygulanır. Göz çevresi bakımında, kullanılan ürünün yüzük parmağıyla, fazla basınçtan kaçınarak uygulanması önerilir. Göz kremi nasıl sürülür, öğrenmek için yazımızı inceleyin.

9. Adım: Nemlendirici

Cilt bakımı dendiğinde aslında hepimizin ilk aklına gelen nemlendiriciler, Kore Cilt Bakımı’nda sondan ikinci etapta. Masaj yaparak uygulamaya özen gösterin.

10. Adım: Güneş Koruyucu

Gündüzlerin olmazsa olmazı. Cildinizin güneşten minimim hasar görmesi için güneş koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmeyin. ayruca yaban mersini, karpuz, kabuklu yemişler ve tahıllar da güneşten koruyan besinler arasında. Hem güneş kreminizi ihmal etmeyip hem de bu besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz.

Güzel bir cildi tamamlayan şeyin güzel bir gülümse olduğunu da unutmayın. Ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeyerek gülümsemenizi taçlandırabilirsiniz.

Farklı Japon güzellik sırları için yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kore Makyajı Nedir? yazımız da ilginizi çekebilir.