0

Güneşin yaydığı zararlı UV ışınları yalnızca yazın değil kışın da cildiniz için bir tehdit oluşturur. Hatta uzmanlar evin içindeyken, pencerelerden gelen güneş ışınlarına karşı da tedbirli olunması gerektiğini söyler.

Güneş kremi, güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarından korunma stratejisinin önemli bir parçası ancak tek başına yeterli oldukları da söylenemez. Bu zararlı ışınlara karşı, koruma özelliği olan birkaç gıdayı da beslenme rutininize ekleyerek kendinizi her mevsim içten bir korumaya almakta da fayda var.

Güneşten Korunma Rutininize Bu Besinleri Ekleyin-1 - Saç Bakım Güzellik Güneşten Korunma Rutininize Bu Besinleri Ekleyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Yaban mersini : Güneşe maruz kalma ve stres nedeniyle cilde zarar verebilecek serbest radikallerle savaşan güçlü antioksidanlar açısından zengin olan yaban mersini, aynı zamanda çok iyi bir C vitamini kaynağı. Kumsalda geçirdiğiniz bir gün güneşin cildinize yapacağı etkileri azaltmaya yardımcı olur.

Karpuz: Domateslerin kırmızı renginden sorumlu bir antioksidan olan likopen aslında karpuzda daha fazla bulunur. Likopen, hem UVA hem de UVB ışınlarını absorbe etmesiyle bilinir. Düzenli tüketim ile bu besin neredeyse doğal bir güneşten koruyucu krem görevi bile görebilir.

Kabuklu yemişler ve tohumlar: Ceviz, kenevir, chia ve keten tohumu Omega-3 esansiyel yağ asitleri içerir. Vücut kendi kendine Omega-3 üretemez ancak bu önemli bileşencildi güneşten korumanın en doğal yollarından biri olarak da bilinir, bu yüzden dışarıdan almak oldukça önemlidir.

Güneşten Korunma Rutininize Bu Besinleri Ekleyin-3 - Saç Bakım Güzellik Güneşten Korunma Rutininize Bu Besinleri Ekleyin-4 - Saç Bakım Güzellik

Havuç ve yeşil yapraklı sebzeler: Vücut beta karoteni , cilt sağlığı için hayati önem taşıyan A vitaminine dönüştürür ve yapılan araştırmalarda 10 hafta düzenli kullanılan beta karoten doğal bir güneş koruyucu görevi görür. Lahana ıspanak gibi yeşil sebzeler ve havuç antioksidanlar bakımından oldukça zengindir güneş korumasının yanında cilt hasarları ve kırışıklıklarla da savaşır.

Yeşil çay: Yeşil çayın; UVA ışığınlarından kaynaklanan cilt hasarını azalttığı ve kolajen azalmasına karşı koruduğu söyleniyor. Kolajen cilt bütünlüğünü sağlar ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu yüzden cilt sağlığınız için yeşil çayı beslenme rutinleriniz arasına dahil edin.

Bonus: Argan yağının bilinmeyen faydalarından biri de güneşten koruma etkisi. Bildiğiniz gibi Fas oldukça güneşli bir iklime sahip. Faslı kadınlar, güneşten korunma ve güneşin olumsuz etkilerini minimize etmek için bu yağdan faydalanıyorlar.

Ayrıca bu besinlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler için yemektekeyifvar.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Tabii en başta söylediğimiz gibi bu besinler de tek başına güneşten korunmak için yeterli değil ve güneş kremleri yerine geçmez. Tekrar belirtmekte fayda var; yaz veya kış güneşten koruyucu krem sürmeyi ihmal etmeyin. Hatta kapalı mekanlarda bile güneş kremi kullanmanın oldukça önemli olduğunu da yineleyelim.. Gün içinde her yerde, yanınızda taşıyabileceğiniz Simple Mini Güneş Koruyuculu Nemlendirici’den yardım alabilirsiniz.

Detaylı ve etkili bir cilt bakımının tüm detayları için 10 Adımda Kore Cilt Bakımı yazımızı da okuyabilirsiniz.