0

Ağız kokusu, yaşamının bir bölümünde herkesi etkiler. Ağızda oluşan koku veya kötü kokulu nefes, diş sağlığı veya genel sağlıkla ilgili altta yatan bir sorunun sonucu olabilir. Geçici bir sorun veya kronik bir durum da olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, kötü bir nefes sadece kişiye rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda onun özgüvenini ve yaşam kalitesini de zedeler. Bazılarımız nefesimizin tamamen kokusuz olduğundan emin. Bazılarımız ise ağız kokusu sorununa sahip ve bunun farkında dahi değil. Nefesinizi değerlendirmek her zaman çok kolay olmayacağından bu konuda dürüstlüğüne inandığınız birinden destek alın. Kötü nefesten kurtulmak ve ferah bir nefes için ağız hijyenine daha fazla zaman ayırmayı deneyin.

Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-1 - Saç Bakım Güzellik Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-2 - Saç Bakım Güzellik

Ağız kokusunun belirtileri

Ağız kokusunda kötü kokuya ek olarak, ağzınızda kötü bir tat da fark edebilirsiniz. Bu durum yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanmıyorsa, dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız bile kaybolmayabilir.

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusunun en yaygın nedeni kötü diş hijyenidir. Bazen de sorunun kaynağı vücudun başka yerlerinden gelir. Ağızdaki kötü tat, reflüye yol açan asit geri akışının bir sonucu olabilir. Diğer olası nedenler arasında enfeksiyonlar, diyabet ve böbrek yetmezliği bulunur. Ketojenik diyet gibi farklı ve yeni bir diyete başlamak da belirli bir nefes kokusu ortaya çıkarabilir.

Kötü ağız hijyeni

Bakteriler, dişlerde veya ağızda sıkışan yiyecek artıklarını parçalar. Ağzınızdaki bakteriler ve çürüyen artıkların birleşimi kötü bir koku üretir. Dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak, sıkışmış artıkların çürümeden temizlenmesini sağlar. Fırçalama ayrıca dişlerinizde biriken ve kötü kokuya neden olan yapışkan maddeyi, yani plağı da temizler. Plak birikiminin boşluklara ve diş eti hastalıklarına yol açabileceğini unutmayın.

Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-3 - Saç Bakım Güzellik Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-4 - Saç Bakım Güzellik

Ağır kokulu yiyecekler

Güçlü kokuya sahip soğan, sarımsak gibi yiyecekleri yediğinizde, mideniz sindirim sırasında onlardaki yağı emer. Bu yağlar, kan dolaşımınıza geçer ve ciğerlerinize ulaşır. Sonuçta nefesinizde, başkalarının da 72 saate kadar fark edebileceği bir koku üretir. Kahve gibi güçlü kokuya sahip içeceklerin tüketimi de ağız kokusuna katkıda bulunur.

Ağız kuruluğu

Yeterli tükürük üretilmediğinde ağız kuruluğu şikayeti ortaya çıkabilir. Tükürük, ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olur ve kokuyu azaltır. Eğer bir tükürük bezi rahatsızlığınız varsa, ağzınız açık uyuyorsanız veya çeşitli ilaçlar alıyorsanız ağız kuruluğu sorunu yaşamanız muhtemel.

Diğer nedenler

  • Sigara içmek kötü bir ağız kokusuna neden olur ve ağzınızı kurutur.
  • Diş eti hastalıkları, plağı dişlerinizden temizlemediğinizde gelişir. Plak zamanla sertleşerek tartara dönüşür. Tartar, dişler ve diş etleri arasında küçük açıklıkların oluşmasına neden olabilir. Yiyecek, bakteri ve diş plağı bu açıklıklarda toplanarak güçlü bir koku oluşturabilir.
  • Sinüs enfeksiyonu, kronik bronşit gibi üst veya alt solunum sisteminizdeki hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir.
Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-5 - Saç Bakım Güzellik Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-6 - Saç Bakım Güzellik

Ağız kokusunu nasıl önleyebilirsiniz?

Elbette dişlerinizi günde iki kez, doğru diş fırçalama yöntemi ile fırçalayarak. Bununla birlikte her gün diş ipi kullanarak dişlerinizin arasını da temizlediğinizden emin olun. Diş fırçanızın yardımıyla bakterilerden kurtulmak için dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

İyi bir ağız hijyeni için Signal Diş Macunları’nı denemeye ne dersiniz? Signal diş macunları; diş temizliği, beyazlığı ve bakımı konusunda yeniliklerin öncüsü Signal tarafından geliştirilmiş yeni nesil ürünlerden oluşur. İçeriklerindeki aktif bileşenler sayesinde diş minesine zarar vermeden maksimum beyazlatıcı ve parlatıcı etki yaratır, dişlere bakım yapar, onları koruma altına alır ve etkisi uzun süre devam eder.