0

Cilt bakım yağları en etkili yaşlanma karşıtı bakım çözümleri arasındadır. Cilde faydalı özellikleriyle bilinen cildi gençleştiren yağlar yan etki olmaksızın cildin korunmasını destekler. Düzenli kullanımda cildi gençleştiren, cildin elastikiyetini artıran ve erken çizgileri azaltan cildi gençleştiren doğal yağlar sayesinde bakımlı bir görünüme kavuşmak mümkün. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi çeşitler cilt gençleştirici yağ alternatiflerinin başında gelir. Siz de cilt bakım rutinine ekleyeceğiniz doğal yağlar sayesinde daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Peki, yüzü gençleştiren yağlar nelerdir? Bu yağlar cilt bakım rutinine nasıl eklenir? Gelin faydalı etkileriyle öne çıkan doğal yağları birlikte keşfedelim.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildi Gençleştiren Yağlar Hangileridir?

Yaş aldıkça cilt üzerindeki kolajen ve elastin seviyeleri azalır. Bu durum da ciltte kuruluğa ve yaşlanmaya zemin hazırlar. Cilt bakım yağları ciltteki su kaybının önüne geçerek daha bakımlı bir cilde sahip olmayı mümkün hale getirir. Cildi gençleştiren bitkisel yağlar cildi nemlendirme ve koruma gibi etkileriyle öne çıkar. Cilt bakım seanslarının olmazsa olmazı olan yağlar aşağıdaki gibidir:

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Avokado Yağı

Avokado yağı içeriğinde A ve K vitamini gibi zengin bileşenler barındırır. A vitamini cildi nemli tutmaya yardımcı olurken K vitamini ise cilt elastikiyetini artırır. Birçok kozmetik ürünün içinde bulunan bu esansiyel yağ cilde canlılık kazandırarak sağlıklı bir görünüm katar. Düzenli avokado yağı kullanımı yaşlanma belirtileriyle mücadele etmeye, sıkı ve genç bir görünüm kazanmaya imkan sunar. Bunun yanında avokado yağı antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliği ile cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakımında öncelikli kullanılan yağlar arasındadır. Nemin ciltte hapsolmasını sağlayan yağ cildin nemli kalmasına katkı sunar. Doğal anti-flamatuar özellikli esansiyel yağ ciltteki iltihap sorunlarını yatıştırmada rol oynar. Hindistan cevizi yağı cildin kolajen üretimini artırarak kırışıklık ve ince çizgileri azaltır. Doğal yağ egzama, dermatit ve rozasea gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Hindistan cevizi yağını makyajınızı temizlemek için kullanabilir, tırnak ve saç bakımında tercih edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağının cilde faydaları hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Badem Yağı

A vitamini ve Omega 3 yağ asitleri içeren badem yağı tüm cilt tipleri için uygundur. Kuru ve hassas ciltler için ekstra faydalı olan yağ ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Göz çevresi bakımında da etkili olan badem yağı göz altı morluklarının azalmasını sağlar. Makyaj temizleme seanslarında kullanabileceğiniz yağı kirpik ve dudak bakımı için de tercih edebilirsiniz. Güneşte yanmış cildinize badem yağı sürerek güneş yanıklarını yatıştırabilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-9 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı özellikle kırışıklık, ince çizgi, koyu leke ve hiperpigmentasyon tedavisinde etkilidir. Yüksek oranda A vitamini, beta-karoten ve likopen içeren yağ yaşlanmayı geciktirme görevi görür. Cildin elastikiyetini artıran yağ kolajen üretimini artırmaya destek olur. Kuru ve olgun cilde sahip kişiler kuşburnu yağının besleyici özelliklerinden faydalanabilir.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-11 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-12 - Saç Bakım Güzellik

Argan Yağı

Argan yağı Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 açısından zengindir. Söz konusu yağ asitleri cildin bariyerini güçlendirerek kuruluğu önler ve cildi çeşitli enfeksiyonlardan koruma görevi görür. Cilt elastikiyetini sağlayan argan yağı sarkık cilt tedavisinde oldukça etkilidir. Cildin nem seviyesini yükselten argan yağı sayesinde daha nemli, genç ve sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün olur. Kış aylarında dudak çatlaklarını iyileştiren yağ dudakların yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Jojoba Yağı

E vitamini ihtiva eden jojoba yağı cildin dokusunu ve görünümünü iyileştirme konusunda destekleyicidir. Sebumun kimyasal bileşimine oldukça benzeyen jojoba yağı sebum üretimini destekleyerek gözenekleri açar. Sivilce oluşumunu engelleyen yağ cilt dokusunu güçlendirmede rol oynar. Akneli ve yağlı bir cildiniz varsa jojoba yağını güzellik rutininizde kullanabilirsiniz. 

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-13 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-14 - Saç Bakım Güzellik

Hint Yağı

Cildi nemlendiren ve besleyen yağların başında gelen Hint yağı kırışıklıkların giderilmesine destek olur. Yumuşatıcı özelliğe sahip olan yağ cildi nemli tutarak dolgun görünüm sağlar. Erken yaşlanma belirtileri, kırışıklık ve ince çizgiler Hint yağı ile etkili bir şekilde giderilebilir. Hint yağı kuru ve olgun ciltler için en iyi yağlar arasında gösterilir.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-15 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-16 - Saç Bakım Güzellik

Zeytinyağı

Yüksek oranda skualen içeren zeytinyağı nemlendirici etkisiyle öne çıkar. Güçlü antioksidan içeriğe sahip zeytinyağı serbest radikallerin zararlı etkisini nötralize etmeye katkı sunar. Birçok cilt tipi için faydalı olan zeytinyağı özellikle kuru ciltlerde etkilidir. Cilt döküntüsü, kırışıklık ve kızarıklıklara savaşmada zeytinyağı kullanılabilir. Makyaj temizliğinde de tercih edilen zeytinyağı suya dayanıklı makyajı bile kolayca çıkarmayı sağlar.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-17 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-18 - Saç Bakım Güzellik

Üzüm Çekirdeği Yağı

Antienflamatuar ve antibakteriyel özelliği bulunan üzüm çekirdeği yağı Omega-3 ve E vitamini içerir. Bu sayede cildin genç, sıkı ve parlak görünümünü destekler. Akne tedavisine yardımcı olan yağ cildi sıkılaştırma ve elastikiyetini artırma konusunda öne çıkar. Üzüm çekirdeği yağını kırışıklık, koyu lekeler ve ince çizgilerin tedavisi için tercih edebilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları konusunu merak ediyorsanız içeriğimize göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-19 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-20 - Saç Bakım Güzellik

Makademya Yağı

Ciltteki yara, sivilce izi ve lekeler konusunda etkili olan makademya yağı cildin nem dengesini düzenleyerek sivilce oluşumunu engeller. Yağ asitleri bakımından zengin olan yağ kabaran saç tellerini düzeltmek ve UV ışınlarına karşı korumak için uygundur. Özellikle akneli bir cildiniz varsa makademya yağını cilt bakım rutininizin parçası haline getirebilirsiniz. Makademya yağına ek olarak gliserinin cilde faydaları konusunda detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-21 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-22 - Saç Bakım Güzellik

Kayısı Yağı

Yüksek düzeyde gamma linolenik asit içeren kayısı yağı cildin nem dengesinin korunmasına ve cilt tonunun aynı düzeyde kalmasına destek olur. İçeriğinde A ve E vitamini bulunan yağ yaşlanma belirtilerini geciktirir. Omega 6 yağ asitlerine sahip olan yağ cilt sıkılaşmasına katkı sunar. Hafif ve ince yapısıyla öne çıkan kayısı yağını hem yüz hem de vücut bakımında kullanabilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-23 - Saç Bakım Güzellik Cildi Gençleştiren Yağlar Nelerdir?-24 - Saç Bakım Güzellik

Cildi Gençleştiren Yağlar Cilt Bakım Rutinine Nasıl Eklenir?

Doğal yağları cilt bakım rutininize dahil etmek için şu yolları deneyebilirsiniz:

 

  • Doğal yağlar ciltteki nemi içeride tutmaya yardımcı olduğu için nemlendiriciden sonra doğal yağları cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Her gün kullandığınız nemlendirici veya fondöteninize birkaç damla doğal yağ ekleyerek bu ürünleri cilt bakım rutininize kazandırabilirsiniz.
  • Badem yağı ve jojoba yağını makyaj temizliğinde tercih edebilirsiniz.
  • Cildi kurutmadan ciltteki ölü derileri uzaklaştırmak için peeling ürününüze birkaç damla doğal yağ ilave edebilirsiniz.

 

Siz de cilt gençleştiren doğal yağlar arasından cilt endişelerinize en uygun olanları seçebilir, yağların faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Güzellik rutininizin temizlik aşamasında Dove Beauty Cream Bar Micellar ürününü tercih edebilirsiniz. İçeriğinde ¼ oranında nemlendirici krem ve nazik temizleyiciler içeren sabun yumuşak ve pürüzsüz cilt görünümünü destekler. Cildi kurutmadan temizleyen sabunu el ve vücut bakımı için de kullanabilirsiniz.