0

Hem cilt hem de saç sağlığı bakımından önemli değere sahip olan gliserin ya da diğer adıyla gliserol kozmetik sektörünün vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Karbon ve hidrojen içeriklerinden oluşan organik bir bileşik olan gliserin cilde faydaları olan, renksiz bir sıvıdır.

Gliserin nedir diye sorduğunuzda yanıtını kısaca bu şekilde verebiliriz. Ayrıca bu sıvının tadının tatlı olduğunu da söylemek mümkündür. Peki, gliserini cilt bakımında nasıl kullanabilirsiniz? Ondan ne şekilde faydalanabilirsiniz? Merak edenleri buraya davet ediyoruz…

Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-1 - Saç Bakım Güzellik Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-2 - Saç Bakım Güzellik

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Hayvan ve bitki yağlarından elde edilen; cilt, saç ve hatta tırnak sağlığında bile olumlu etkileri bulunan gliserin cildi nemlendiren, rahatlatan bir maddedir. Gliserin cilde faydaları saymakla bitmez. Bazıları şöyledir:

  • Cilt lekelerine, egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir ve bu sorunların oluşmasını engellemeye yardımcı olarak cildinizi korur.
  • Yüzünüzdeki renk eşitsizliklerini dengeler. Gliserin yağı, özellikle güneş sebepli yaşanan renk farklılıklarını giderme konusunda iyi bir destekçidir.
  • Gliserin cilt beyazlatma konusunda da şifa olabilir. Cildin tonunu açar ve böylece yüze ışıltılı bir görünüm kazandırır.
  • Yüzdeki en hassas bölgelerden biri olan dudak bakımında da işe yarar. Gliserin içeren dudak bakım ürünleri, dudaklarınızı çevresel faktörlerden korur ve yoğun nem verir.
  • Gliserin ciltte ne işe yarar diye baktığımızda; bunların dışında suyu cilde hapsetmesi de öne çıkar. Düzenli kullanılması koşuluyla su kaybına engel olan gliserin güneşin zararlı ışınlarından teninizi korur.
  • Cilt hücrelerinin gelişimini olumlu yönde desteklemesi bir tür anti-aging özelliği olarak da görülebilir. Dolayısıyla gliserinin cilde faydaları arasında cildi gençleştirmesi, yenilemesi, kırışıklıkları yok etmesi de bulunur.
  • Zengin bir besin kaynağı olduğundan cildinizi yumuşacık ve pürüzsüz hale getirir. Faydalarından yaralanabilmek için düzenli biçimde kullanılması gerekir.
  • Çatlamış topuk ve dirsekler, ağız içi yaraları ve saç dibinde oluşan yaralar için de gliserin içerikli ürünlerden faydalanabilirsiniz.
Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-3 - Saç Bakım Güzellik Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-4 - Saç Bakım Güzellik

Gliserin Egzamaya İyi Gelir mi?

Egzama ve sedef başta olmak üzere cilt sorunlarının pek çoğunda iyileştirici olarak kullanılır. Bu konuda rutin bakımınıza dahil edebileceğiniz ritüellerden biri gliserin cilt maskesi olmalıdır. Gliserinin antiseptik özelliklere sahip olması egzamaya şifa olmasını kolaylaştırır. Bunun gibi birçok enfeksiyona da iyi gelebilir. Evde hazırlayabileceğiniz pratik gliserinli yüz maskelerini deneyebilirsiniz. Bal ve gliserin, muz ve gliserin, zeytinyağı ve gliserin karışımları cildinizi güçlendirebilir. Egzama ve sedef konusunda destek alabileceğiniz bir başka madde de beta karotendir. Beta karotenin cilde faydaları için buraya göz atabilirsiniz.

Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-5 - Saç Bakım Güzellik Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-6 - Saç Bakım Güzellik

Gliserin Sivilceye İyi Gelir mi?

Gözenekleri tıkamayan yapısından dolayı sivilceli ciltler için de kurtarıcı olan gliserin akne tedavisinde sıklıkla kullanılır. Doğal bir alkol de diyebileceğimiz gliserin cilt bakımı rutinine mutlaka dahil edilmelidir. Peki, bu kadar çok olumlu etkisi bulunan gliserin lekelere iyi gelir mi? Düzenli kullanımda lekelerin hızlı bir şekilde azaldığına şahit olabilirsiniz. 

Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-7 - Saç Bakım Güzellik Gliserinin Cilde Faydalarıyla İlgili Her Şey!-8 - Saç Bakım Güzellik

Gliserin Cildi Tahriş Eder mi?

Her cilt tipi için uygun olan gliserin cildi tahriş etmez. Hatta çok hassas cilt tipine sahip olan kişiler için bile ideal bir bileşendir. Sabun, yüz maskesi, krem, serum ya da jel hangi halini kullanırsanız kullanın; kaşındırma, kızartma, irrite etme gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız yoktur. Üstelik gliserin cildiniz kurutmaz. İhtiyacınız olan nemi nazikçe verir. 

Yüz bakım rutininize gliserin içerikli ürünlerin dışında avokado yağı da ilave edebilirsiniz. Avokado yağının cilde faydaları arasında yaşlanma etkilerini azaltması ve güneş yanıklarını iyileştirmesi bulunur. Düzenli ve doğru kullanımda tüm ürünlerden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.