0

Günlük cilt bakım rutini, artık sadece kadınlar değil erkekler tarafından da benimseniyor. Erkek cilt bakımı, kişisel bakımına önem veren erkeklerin günlük rutinlerinin bir parçası. Hormonal yapısı nedeniyle erkek cildi kadın cildine göre daha fazla yağ üretiyor. Ayrıca düzenli tıraş olmak da cildi tahriş ederek kızarıklık, kıl dönmesi gibi problemlere neden olabiliyor. Bu yüzden erkek cildinin de düzenli temizlik ve bakıma ihtiyacı var. Peki erkeklerin cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Cilt temizliği

Erkek cildinin de tıkanmış gözenekler ve çevreden gelen kirden arındırılması gerekiyor. Bu yüzden günlük cilt bakım rutininin ilk adımı, cilt tipine uygun bir yüz temizleyici ile yüzün yıkanması. Ayrıca yüz temizliğinde sabun kullanımının ciltteki yağ dengesinin bozulmasına ve kuruluğuna neden olabileceğini de unutmayın. Bu yüzden doğru ürünlerle yüz temizliği yapmak en iyisi.

Peeling

Erkek cildinin kadın cildine kıyasla daha kalın bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Bu da daha fazla ölü deri hücresi demek. Bu yüzden ihtiyaca göre haftada iki gün peeling yaparak cildi kirden ve ölü derilerden arındırmakta fayda var. Bu sayede gözenekleriniz temizlenecek ve daha aydınlık bir görünüme sahip olabileceksiniz.

Nemlendirme

Cilt doğru şekilde temizlendikten sonra mutlaka nemlendirilmeli. Cilt tipiniz yağlı bile olsa neme ihtiyaç duyar. Kırışıklık oluşumunu önlemek için siz de günlük olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız.

Tıraş sonrası bakım

Her gün tıraş olmak cildi tahriş edebileceği için tıraş sonrasında yatıştırıcı etkiye sahip ürünler kullanmak gerekiyor. Bunun için nemlendirici veya losyonlardan yardım alabilirsiniz. Sakallarınızı uzatıyorsanız da sakal bakım yağları ile daha bakımlı bir görünüm elde etmek mümkün.

Yüz maskesi

Günlük cilt bakım rutini dışında, haftanın belirli günlerinde cildinizin ihtiyacına göre yüz maskeleri ile cilt bakımınızı destekleyebilirsiniz. Böylece hem günün stresinden uzaklaşacak hem de daha genç ve canlı bir görünüme sahip olacaksınız.

Güneş kremi

Güneş ışınları uzun vadede yaşlanmaya, ciltteki kırışıklıkların artmasına neden oluyor. Bu yüzden cilt bakım rutininize güneş kremini de eklemeyi unutmayın. Açık havaya çıkmadan önce güneş kremi kullanmaya özen göstererek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar güneş ışınlarından kışın dahi korunmak gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Kışın güneş kremi kullanmak sizin için fazlaysa nemlendiricinizi SPF yani koruma faktörlü ürünlerden tercih edin.

Antiaging ürünler

Gündelik yaşamın stresi, kötü beslenme gibi pek çok koşul cilt sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bunlara ek olarak günlük cilt bakımının ihmal edilmesiyle birlikte erkeklerin cildi daha hızlı yaşlanabilmekte. Bu yüzden siz de yaşlanma belirtileriyle savaşan ürünler kullanarak tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilirsiniz. Bu tür ürünlerin akşamları temizlenmiş cilde uygulanması gerektiğini de unutmayın.

Erkekler İçin Sivilce Oluşumunu Önleme Yolları yazımız da ilginizi çekebilir.