1

Günlük cilt bakım rutini, artık sadece kadınlar değil erkekler tarafından da benimseniyor. Erkek cilt bakımı, kişisel bakımına önem veren erkeklerin günlük rutinlerinin bir parçası. Hormonal yapısı nedeniyle erkek cildi kadın cildine göre daha fazla yağ üretiyor. Ayrıca düzenli tıraş olmak da cildi tahriş ederek kızarıklık, kıl dönmesi gibi problemlere neden olabiliyor. Bu yüzden erkek cildinin de düzenli temizlik ve bakıma ihtiyacı var. Peki erkek cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Cilt temizliği

Konu erkek cilt bakımı olduğunda erkek cildinin de tıkanmış gözenekler ve çevreden gelen kirden arındırılması gerekiyor. Bu aynı zamanda sivilceleri önlemek için son derece önemli. Bu yüzden günlük cilt bakım rutininin ilk adımı, cilt tipine uygun bir yüz temizleyici ile yüzün yıkanması. Ayrıca yüz temizliğinde sabun kullanımının ciltteki yağ dengesinin bozulmasına ve kuruluğuna neden olabileceğini de unutmayın. Bu yüzden doğru ürünlerle yüz temizliği yapmak en iyisi.

Erkeklerin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Peeling

Erkek cildinin kadın cildine kıyasla daha kalın bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Bu da daha fazla ölü deri hücresi demek. Bu yüzden erkek cilt bakımı için ihtiyaca göre haftada iki gün peeling yaparak cildi kirden ve ölü derilerden arındırmakta fayda var. Bu sayede gözenekleriniz temizlenecek ve daha aydınlık bir görünüme sahip olabileceksiniz.

Nemlendirme

Cilt doğru şekilde temizlendikten sonra mutlaka nemlendirilmeli. Cilt tipiniz yağlı bile olsa neme ihtiyaç duyar. Özellikle soğuk havalarda cildinizi nemlendirmeniz büyük önem taşır. Bu yüzden kırışıklık oluşumunu önlemek için siz de günlük olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Erkeklerin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Tıraş sonrası bakım

Erkek cilt bakımı konusunda belki de en önemli noktalardan biri tıraş sonrası. Her gün tıraş olmak cildi tahriş edebileceği için tıraş sonrasında yatıştırıcı etkiye sahip ürünler kullanmak gerekiyor. Bunun için nemlendirici veya losyonlardan yardım alabilirsiniz. Sakallarınızı uzatıyorsanız da sakal bakım yağları ile daha bakımlı bir görünüm elde etmek mümkün.

Yüz maskesi

Günlük cilt bakım rutini dışında, haftanın belirli günlerinde cildinizin ihtiyacına göre yüz maskeleri ile cilt bakımınızı destekleyebilirsiniz. Böylece hem günün stresinden uzaklaşacak hem de daha genç ve canlı bir görünüme sahip olacaksınız.

Erkeklerin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?-5 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Güneş kremi

Güneş ışınları uzun vadede yaşlanmaya, ciltteki kırışıklıkların artmasına neden oluyor. Bu yüzden erkek cilt bakımı ürünleri arasında mutlaka bir güneş kremi olmalı. Açık havaya çıkmadan önce güneş kremi kullanmaya özen göstererek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar güneş ışınlarından kışın dahi korunmak gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Kışın güneş kremi kullanmak sizin için fazlaysa nemlendiricinizi SPF yani koruma faktörlü ürünlerden tercih edin.

Antiaging ürünler

Gündelik yaşamın stresi, kötü beslenme gibi pek çok koşul cilt sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bunlara ek olarak günlük cilt bakımının ihmal edilmesiyle birlikte erkeklerin cildi daha hızlı yaşlanabilmekte. Bu yüzden siz de yaşlanma belirtileriyle savaşan ürünler kullanarak tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilirsiniz. Bu tür ürünlerin akşamları temizlenmiş cilde uygulanması gerektiğini de unutmayın.