0

Kış aylarında soğuk hava, rüzgar, kalorifer kullanımı nedeniyle havasız kalan ortamlar gibi pek çok etmen cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Kuruluk, pullanma, egzama bu mevsimde sık yaşanan problemlerden. Bunlardan kaçınabilmek için soğuk havalarda cildinizin nemini korumanız büyük önem taşıyor. Bu noktada cilt nem bariyerinden bahsetmekte fayda var. Nem bariyeri, dış ortamdaki istenmeyen bakterilere karşı cildin koruyucu tabakası anlamına geliyor. Ayrıca ciltteki su kaybını önleyerek nemin emilmesini ve korunmasını sağlıyor. Eğer cildinizin kuruduğunu, pul pul döküldüğünü gözlemliyorsanız cildinizin nem bariyeri zarar görmüş olabilir. Yine de korkmayın, doğru ürün seçimleri ve uygulamalar ile onu eski haline getirebilirsiniz.

Ayrıca erkeklerin cilt bakım rutini hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı incelemenizi öneririz.

Cildinize nazik davranın

Hasar görmüş bir nem bariyeri, nazik bakım rutinleri gerektirir. Eğer cildinizin nemini geri kazandırmak istiyorsanız aktif maddelerden ve sert bileşenlerden oluşan ürünlerden kaçınmalısınız. Cilt problemleriniz varken cildinizi aşırı temizleme eğilimi içinde olabilirsiniz ancak nazik bir temizleyici kullanmanız onu nemlendirmeniz açısından oldukça önemli. Bu yüzden cildinizi daha fazla kurutabilecek sert temizleyicilerden kaçının. Bunun yerine sütlü veya hafif temizleyicileri tercih edin. Simple Water Boost Micellar Yüz Temizleme Jeli, multivitamin (E ve B5), 3x saflaştırılmış su ve nazik temizleyiciler ile dolu. Doğal ve sağlıklı görünen bir cilt için siz de hassas ciltlere özel olarak tasarlanan bu ürünü deneyebilirsiniz.

Soğuk Havada Cildinizin Nemi Nasıl Korunur?-1 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Havada Cildinizin Nemi Nasıl Korunur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Nemlendiriciye yatırım yapın

Dışarıdaki havanın soğuması, genellikle iç mekandaki ısının artacağı anlamına gelir. Kış mevsiminde sıcacık evlerde zaman geçirmek ne kadar keyifli olsa da ortamdaki havanın kurumasına; beraberinde de cildinizin neminin azalmasına neden olabilir. Korkmayın, cildinizi bu koşullardan korumanın yolu oldukça basit: İyi bir nemlendirici kullanmak. Cilt tipinize uygun ve yoğun nemlendirici özellikli bir nemlendirici, cildinizin ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olacaktır. Simple Water Boost Hydrating Booster Nem Hapsedici Krem, yumuşacık yapısı ve yoğun nemlendirici özelliği ile cildinizi anında nemlendirir, cildinizdeki gerginlik ve kuruluk hissini gidermeye yardımcı olarak uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Soğuk Havada Cildinizin Nemi Nasıl Korunur?-3 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Havada Cildinizin Nemi Nasıl Korunur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cildiniz için özel bileşenlere sahip ürünler kullanın

Cildinizin nem bariyerini korumak için onarımına yardımcı olacak özel bileşenlere sahip ürünler tercih etmenizde fayda var. Cildinize fazla peeling yapmaktan ve onu aşırı temizlemekten kaçının. Aksine zengin yağlar ve vitaminler içeren ürünlerle nem bariyerini besleyin. Bu noktada Simple Vital Vitamin Gündüz Kremi SPF 15'den yardım alabilirsiniz.

Soğuk Havada Cildinizin Nemi Nasıl Korunur?-5 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Havada Cildinizin Nemi Nasıl Korunur?-6 - Saç Bakım Güzellik

Bakım rutininize besleyici serumları da dahil edin

Cildinizin nem bariyerini onarırken su kaybı en büyük düşmanınızdır. Bunu engellemek için cilt bakım rutinlerinizi, besleyici serumlar gibi destekleyici ürünlerle tamamlayabilirsiniz. Serumlar, zengin içerikleri ile cildinizin onarım sürecini hızlandırırlar. Simple Protect and Glow Işıltı Veren SPF30 Serum şeffaf ve hafif yapısıyla UVA/B ışınları, kirlilik ve mavi ışığa karşı üçlü koruma; ışıltılı bir için Vitamin E içeren formülüyle de antioksidan etkisi sağlar.