0

Yaş almaya bağlı olarak vücudumuzda da bazı değişiklikler yaşanır. Bu doğal süreç her ne kadar güzel olsa ve bizi, yaşadığımız hayatı yansıtsa da doğru yöntem ve bakımlar ile daha sağlıklı, sıkı ve parlak bir cilde kavuşabiliriz.

Bir çoğumuz yaş aldıkça önce yüzümüze dikkat etmeye başlayız. Serumlar, antiaging kremler, lifting etkili masajlar ve daha birçoğu… Aslında en görünür yaşlanma belirtileri ellerde başlayabilir. Özellikle el bakımına yüz bakımı kadar dikkat edilmemesi ve ihmal eller üzerinde sarkmalar, kırışmalar hatta renk farklılıklarına bile yol açabilir. İşte ellerinize bakım yaparken dikkat etmeniz gereken her şey.

Elleriniz de Yaşlanma Belirtileri Gösterebilir-1 - Saç Bakım Güzellik Elleriniz de Yaşlanma Belirtileri Gösterebilir-2 - Saç Bakım Güzellik

Lekeler

Özellikle güneşe çok maruz kalan ellerde, noktalar şeklinde kahverengi lekeler oluşabilir. Tabii, bu lekeler sadece UV ışınları yüzünden değil, yaş aldıkça da ortaya çıkabilir. Bu yüzden tıpkı cildinize gösterdiğiniz hassasiyet gibi ellerinize de güneş kremi sürmeniz gerek. Yıl boyunca, ellerinize geniş spektrumlu (UVA ve UVB ışınlarından koruyan) bir güneş kremi uygulamayı ihmal etmeyin. En az 30 faktör koruma sağlayan bir krem tercih etmenizde de fayda var.

Kuru ve pullu cilt

Ellerinizin soyulması ve pul pul dökülmesini önlemek için mutlaka peeling uygulamanız gerek. Düzenli yapılan peeling ile cildiniz üzerindeki ölü deri temizlenir ve altındaki pürüzsüz deri ortaya çıkar. Bakımları ihmal edilen ellerde sık sık görülen bu durum, yaş aldıkça daha çok ortaya da çıkabilir. Ayrıca yeterince su içmemek, tütün kullanmak da ellerinizi ve cildinizi kurutabilir.

Bu durumu engellemek için haftada en az 1 olacak şekilde ellerinize peeling yapın. Peeling süresince kan dolaşımını hızlandırmak ve ölü derilerden kurtulmak için dairesel hareketler ile masaj yapmayı da atlamayın. Suyla temasınızdan sonra mutlaka nemlendirici bir krem uygulayın. Ayrıca kuru cildi önlemenin ilk yolu onu düzenli olarak nemlendirmek. Vaseline Original Nemlendirici Jel cildi korur. Nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca ince çizgilerin görünümünü azaltmaya da yardımcı olur.

Kırışıklıklar

Yaş ilerledikçe vücut doğal olarak kolajen üretmeyi azaltır. Kolajen kaybı da ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkmasına neden olur. Bu kolajen kaybını önlemek için tütün kullanıyorsanız, bunu bırakmanız önerilir. Ayrıca hyalüronik asit, kolajen ve retinol içeren ürünleri de elleriniz üzerinde kullanmayı deneyebilirsiniz. Kolajen toz ve kapsülleri de kullanmayı deneyebilirsiniz.

Elleriniz de Yaşlanma Belirtileri Gösterebilir-3 - Saç Bakım Güzellik Elleriniz de Yaşlanma Belirtileri Gösterebilir-4 - Saç Bakım Güzellik

Belirgin damarlar

Yaş aldıkça cilt doğal olarak incelir ve bu incelmeyle cildin altındaki damarlar daha belirgin hale gelir. Cildin incelmesini engellemek mümkün olmasa da kendinize iyi bakarak damarlarınızın genişlemesini önleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme, egzersiz, uyku düzeni ve bol su tüketerek yaşlanma etkilerini engelleyebilirsiniz.

Sağlıklı eller için günlük bakım rutini

  • Ellerinizi nemlendirici bir sabunla yıkayın. Yıkama sonrası nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
  • En az 30 faktör koruma sağlayan bir güneş kremi tercih edin.
  • Soğuk ve kuru havalarda dışarı çıktığınızda eldiven kullanın.
  • Temizlik esnasında kimyasallarla teması önlemek için temizlik eldivenleri kullanın.
  • Geceleri yatmadan önce ellerinizi mutlaka nemlendirin.
  • Her gün bol su için.
  • Düzenli uyku rutini edinin.
  • Protein, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketin.