0

Doğal bir makyaj temizleyici olması özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Hindistan cevizi yağı aynı zamanda nemlendirici, canlandırıcı ve besleyicidir. Yalnızca cilde değil saçlara da iyi gelen Hindistan cevizi yağı ne işe yarar diye merak edenleri bu tarafa alalım…

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları!-1 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları!-2 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Doğrudan yağ formunda kullanılabilen Hindistan cevizi yağı farklı kozmetik ürünlerin içeriğinde de karşınıza çıkabilir. Toz halini edinip evde kendi cilt maskelerinizi yapabilir, saç bakımı için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Eğer yağ olarak cildinize sürmek istiyorsanız, gece yatmadan önceki rutin bakım ritüelinize ekleyebilirsiniz. Cildinize tıpkı nemlendirici sürer gibi hafif masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Sabah uyandığınızda ağzınıza bir miktar Hindistan cevizi yağı alarak gargara yapabilir, (oil pulling) böylelikle toksinlerden arınabilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika kadar ağzınızın içinde dolaştırdığınız yağı bir peçeteye tükürdükten sonra gece boyunca biriken tüm toksinleri attığınızı hissedecek ve ciddi bir rahatlama ile güne başlayacaksınız.

Peki, Hindistan cevizi yağı makyaj temizleyici olarak nasıl kullanılır? Bunun için de avucunuzun içine aldığınız yağı yüzünüze dairesel hareketlerle uygulamalı ve makyajı eritmelisiniz. Birkaç dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkadığınızda makyajın cildinize hiçbir zarar vermeden kolaylıkla çıktığına şahit olacaksınız. Nemlendirici olarak yine Hindistan cevizi yağından destek alabilirsiniz. Dilerseniz evde yüz temizleme maskesi yapabilir veya gül suyunun cilde faydalarından yararlanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları!-3 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları!-4 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

Özellikle cilt lekeleri üzerinde olumlu etkileri olan Hindistan cevizi yağı cilde faydaları bakımından oldukça değerlidir. Bu yararlar arasında şunları sayabiliriz:

  • Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur, mevcut güneş lekelerinin giderilmesine destek olur.
  • Sivilce lekelerine hindistan cevizi yağı uygulamak doğal bir çözümdür. Ancak çok yağlı cilde sahip olanlar cildin nem dengesini koruyacak ek ürünler kullanmalıdır. Cilt tipinize göre bu konuda uzman yardımı almanız gerekebilir. Dolayısıyla Hindistan cevizi yağı sivilcelere iyi gelir mi sorusunun cevabı sizin cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına göre değişir.
  • Cilt yüzeyindeki renk eşitsizlikleri, lekelenmeler ve çillerin azalmasına katkı sağlar.
  • Cilt renk tonunun açılmasına yardımcı olur. Düzenli ve uzun süreli Hindistan cevizi yağı kullanımı sonrasında cildinizin 1-2 ton açıldığını gözlemleyebilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı ne işe yarar sorusunun cevaplarından biri de hamileler ve yeni doğum yapmış olanların yaşadığı leke sorununa yardımcı olmasıdır. Bu nedenle oluşan lekelerin üzerine uygulandığında renk eşitlenmesi sağlayabilirsiniz.
  • Yaş alma nedenli oluşan renk koyulaşmalarını da Hindistan cevizi yağı ve cilt bakımı uygulamaları ile giderebilirsiniz.
Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları!-5 - Saç Bakım Güzellik Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları!-6 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan Cevizi Yağıyla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi yağı ile cilt, vücut ve saç bakımı yapabilirsiniz. Güzel kokusu ve tadı nedeniyle bazı yiyeceklerinizle birlikte besin olarak da tüketebileceğiniz bu şifalı yağı farklı malzemelerle karıştırarak kendinize bakım ürünleri hazırlayabilirsiniz.

Yüz Peelingi

Hindistan cevizi yağı kullanarak yapabileceğiniz peeling için 2 kaşık kadar yağın içine bir o kadar da Hindistan yağı şekeri eklemeniz yeterli olur. Karışımı iyice karıştırdığınızda pütürlü bir kıvam alacaktır. Haftada birkaç kez yüzünüze uygulayabilir, bu sayede teninizdeki ince çizgiler ve kırışıklıkları da azaltabilirsiniz. Neme ihtiyacı olan kuru ciltler için bu kür son derece faydalıdır. Yağlı cilde sahip olanlar ise kürü 2 haftada bir olacak şekilde uygulayabilir. Şeker yerinde deniz tuzu kullanarak Hindistan cevizi yağlı vücut peelingi de hazırlayabilirsiniz.

Yüz ve Vücut Kremi

Yoğun nemlendirici özelliğinden maksimumda yararlanmak için yağ formunda tüm vücut, eller ve yüz için kullanmak mümkündür. Duş sonrası, vücudunuz hafif ıslakken sürebilir, özellikle topuk ve dirsek gibi bölgeleri nemlendirebilirsiniz. Çok sık elini yıkayanlar için de iyi bir nemlendirici el kremi görevi görebilir.

Dudak Kremi

Yüzümüzün belki de en hassas noktalarından olan dudaklar için de Hindistan cevizi faydaları söz konusudur. Gece yatmadan önce dudak üzerine ve çevresine uygulayabileceğiniz yağ, dudak çatlaklarının önüne geçer.

Saç Bakım Maskesi

Etkili bir saç bakım ürünü olan Hindistan cevizi yağını uçlardan başlayarak saç diplerine kadar masaj yaparak yedirebilirsiniz. Saçlarınız kısaysa 2 kaşık kadar, uzunsa 4 kaşık yağ bu işlem için yeterli olacaktır. Yağı saçınıza sürdükten sonra mümkünse ılık bir havlu sararak 20 dakika kadar bekleyip, ardından yıkamaya geçerseniz başarılı bir sonuç alabilirsiniz. İpek gibi yumuşacık saçlar bu sayede çok pratik ve mümkün!