0

Gül yapraklarının suda demlenmesi veya buharla damıtılmasıyla elde edilen bir sıvı olan gül suyu çeşitli güzellik ve sağlık uygulamaları için yüzyıllardır kullanılmakta. Gül suyunun en büyük faydalarından biri, güçlü anti-inflamatuar özelliği ve bu özellik sayesinde birçok cilt problemine karşı kullanılıyor. Hatta gül suyu saçların nemlendirilmesine de yardımcı oluyor.

Sabahları uyandıktan sonra buzdolabından çıkardığınız gül suyunu yüzünüze püskürterek hem şişlikleri azaltıp hem kendinizi ferahlatabileceğiniz gibi, makyaj sonrası makyaj temizlemek, gözenekler için kullanmak hatta yaşlanma karşıtı bakım için bile kullanabilirsiniz.

Gül Suyunun Cilde Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Gül Suyunun Cilde Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Gül suyunun faydaları neler?

Sivilcelere iyi gelir: Gül suyunda bulunan antibakteriyel özellikler sivilcelerin oluşumunu engellemeye ve sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir. C vitamini ve fenolikler açısından zengin olması ve anti-inflamatuar özellikleri ise cilt kızarıklığını ve şişlikleri azaltabilir. (*) Bu sayede cildin tahriş olmasını da engelleyebilir.

Hücrelerin korunmasını sağlar: Bu antibakteriyel özellikler ve içerdiği antioksidanlar hücreleri hasardan korumaya yardımcı olur. (*)

Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur: Gül suyu, enfeksiyonları önleyebilen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.(*)

Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir: Gül suyu genellikle kırışıklıkları azaltmayı amaçlayan güzellik ürünlerinde bulunur. Kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azalttığına dair bazı çalışmalar ve araştırmalar mevcuttur. (*)

Yanık ve yara izlerine iyi gelebilir: Antiseptik ve antibakteriyel özellikler kesiklerin, yanıkların ve yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Rosacea'nın azaltmasını sağlayabilir: Yüzde olan kızarıklık, görünür kan damarları ve irinle dolu kırmızı yumruların olduğu bir cilt problemi olan rosacea'ya iyi geldiği de yapılan bir araştırma sonucunda tespit edilmiştir. (*)

Cilt tonunu eşitler: Cildin PH seviyesini dengeleyen gül suyu daha aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlayarak ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı olur.

Gözenekleri sıkılaştırır: Gül suyunun arındırıcı etkisi gözeneklerde de işe yarayabiliyor. Tıkalı gözenekleri temizlemesi aynı zamanda büyük gözenek görünümünün azalmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olabilir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Gül Suyunun Cilde Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Ciltte gül suyu nasıl kullanılır?

Tonik ve temizleyici olarak kullanın

Yumuşak ve temiz bir pamuğu soğuk gül suyuna batırarak ıslatın temiz cilde nazikçe uygulayın. Temizledikten sonra cildinizde kalan fazla yağı ve kiri temizlemeye yardımcı olabilir. Bu uygulama ile gül suyu tonik görevi görecektir. Cildinizi temizledikten sonra da düzenli olarak bir pamuk yardımıyla tonik olarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca cildinizi kurutmaz.

Nemlendirici olarak kullanın

Küçük bir sprey şişesini gül suyuyla doldurun ve yüzünüze püskürtmek için kullanın. Bu, cildinizi nemlendirmeye ve doğal pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Buzdolabında saklayarak soğuk şekilde kullanırsanız cildinizin şişliğini azaltmaya ve ferah hissetmenize de yardımcı olur.

Gözlerinizin şişliğini giderin

İki pamuğu soğuk gül suyuna batırın ve nazikçe göz kapaklarınıza koyun. Yorgun, şişmiş gözleri yatıştırmak için 5 dakika bekletin. Pamukları dondurucuda biraz soğuttuktan sonra da kullanabilirsiniz. Pamuklar eğer buz haline geldiyse cildinize uygulamadan önce bir süre açılmalarını bekleyin. Buzu cilde doğrudan uygulamak cildin yanmasına neden olabilir.

Sivilceler için kullanın

Gül suyunu avokado yağı ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Sivilcelerin üzerine sürün ve ve birkaç saat sonra yıkayın.

Yaşlanma karşıtı serum

Kuşburnu yağı ve gül suyu bir araya geldiğinde cildin kolajen seviyesini arttırmaya ve ciltteki ince çizgileri ve yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Gül Suyunun Cilde Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Evde gül suyu yapabilir misiniz?

  • 6 dolu bardak gül yaprağı ve arıtılmış suya ihtiyacınız var.
  • Ayrıca gül suyunu saklamak için de bir şişeye.
  • Kaynatma aşamasında tencerenin dibine büyük bir kase yerleştirin ve gül yapraklarını kasenin etrafına ekleyin. Bu işlemin amacı buharlaşan suyun gül yaprakları üzerinde değil boş kase içinde birikmesini sağlamak.
  • Üzerine yaprakları örtecek kadar su ekleyin.
  • Yapraklar renklerini kaybetmeye başlayana kadar 10-15 dakika kısık ateşte bekletin.
  • Suyu süzün ve şişeye doldurun.