1

Yüzyıllardır güzellik rutinlerine dahil olan gül suyunun cilde olduğu kadar saçlara da birçok faydası var. Antioksidan özellikleriyle cildi temizlemede, nemlendirmede sık sık başvurulan gül suyu içerdiği özlerin anti-enflamatuar özelliklere de sahip olması nedeniyle yapılan bazı çalışmalar yaşlanma etkileri için de faydalı olduğunu söylüyor. (*) Tabii bunun yanında saç derisindeki tahrişleri yatıştırdığı, saçları nemlendirdiği ve dökülmeleri önlediği de söyleniyor.

Saçlarınızı Gül Suyu ile Nemlendirin-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızı Gül Suyu ile Nemlendirin-2 - Saç Bakım Güzellik

Gül Suyunun Saça Faydaları

Tıbbi kanıtları olmasa da kullanıcıların deneyimleri üzerinden yola çıkan ve birçok kişinin faydalı bulduğu özelliklere de sahip. İçerdiği; A, B3, C ve E vitaminleri sayesinde iltihaplanmayı önlediği de gösterilmiş. (*) Bunların yanında:

Yağlanmayı azaltır: Saçlarda gözenekleri daraltarak gözenekler sonucu oluşan yağlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Kepek oluşumunu etkiler: Saçlara kazandırdığı nem ile pul pul dökülmelerin de önüne geçtiği için kuruluğun ve kepeğin giderilmesi konusunda yardımcı olabilir.

Tahrişi önler: Saç derisindeki tahrişi yatıştırabilen doğal antioksidanlara ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Nemlendirir: Özellikle kuru ve kıvırcık saçlarınız varsa düzenli olarak gül suyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Kıvırcık saçların kabarmasını ve kuruluğun nemlendirilmesini sağlamada büyük rol oynar. Ayrıca saçların parlaklık kazanmasına da yardımcı olur.

Saç dökülmesine etki eder: İltihap önleyici özelliği sayesinde saç derisinin iltihap ve tahrişini önleyerek sağlıklı bir saç derisi ortamı oluşturur. Bu sayede saçların dökülmesini önleyerek sağlıklı ve canlı şekilde uzamalarına da katkı sağlar.

Stres azaltıcı etkisi vardır: Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri stres olarak kabul edilir. Stresle baş etme yolları arasında birçok seçenek olduğu gibi son zamanlarda uçucu yağların kokusundan da faydalanılıyor. Yapılan çalışmalar gül yağı kokusunun gerginliği hafiflettiğini söylüyor. (*)

Saçlarınızı Gül Suyu ile Nemlendirin-3 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızı Gül Suyu ile Nemlendirin-4 - Saç Bakım Güzellik

Gül Suyunu Hangi Saç Tipleri Kullanabilir?

Doğal, boyalı, kıvırcık, düz ya da ince telli... Tüm saç tiplerinin kullanımına uygun. Tabii güzellik rutinlerinin aslında kişisel olduğunu ve herkeste farklı sonuçlar meydana getirebileceğini de unutmamak gerek. Yani saç derisindeki yağ üretimi saç tiplerine ve dokularına göre değişiklik gösterebilir bu nedenle her saç tipinin yağlılık sorununda etkisi olmayabilir. Fakat yağlılık problemi yerine sizin saçlarınızda da uzamaya ya da parlamaya katkı sağlayabilir.

Ayrıca kuru saçlarınız varsa; nem ihtiyacını dengelemede oldukça etkili olabilir. Hassas cilde sahip olanlar veya uçucu yağlara reaksiyon gösterenler dikkatli davranmalı. Gül suyu genellikle herkes için güvenilir olsa da eğer gül alerjiniz varsa kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Doğrudan saçlara ya da saç diplerine uygulanacağı gibi deneyebileceğiniz farklı yollar da var:

  • Duşta saçlarınızı şampuanlayıp bakım kremini de uyguladıktan sonra su ile seyrelttiğiniz gül suyu ile saçlarınızı durulayarak duştan çıkabilirsiniz.
  • Duşa girmeden önce sprey şişesinden saçlarınıza püskürtüp tüm saçınızı ıslattıktan sonra birkaç saat bekleyip saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer kokusu çok yoğun değilse ve sizi rahatsız etmiyorsa durulamayadabilirsiniz.
  • Kepek ve kaşıntı için denemek istiyorsanız özellikle tüm saç derinize uyguladığınızdan emin olmanız gerek. Saç diplerinize dökün ve ellerinizle masaj yaparak saç derinize yedirin.

Ayrıca oldukça fazla kullanılan hindistancevizi yağını da saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.