0

Canlı ve genç bir cilt herkesin hayalidir. Cilt, yapısı gereği gün içinde dış etkenlere oldukça fazla maruz kalır. Cilt bakımına özen göstererek cildi olumsuz dış etkenlere karşı koruyabilir, cilt sağlığının devamlılığını sağlayabilirsiniz. Cilt bakımında temizlik, nemlendirme ve su tüketimi gibi önemli faktörlere ek olarak cilde iyi gelen vitaminler kullanmak da önem taşır. Cilde iyi gelen vitaminleri tercih etmek ya da vitamin zengini besinleri tüketmek cilt bariyerinin güçlenmesine, cildin pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. A, C, D ve E vitamini açısından zengin besinler ve vitamin takviyeleri cildin sağlığının korunmasına katkı sunar. Peki, cilde iyi gelen vitaminler neler ve bu vitaminler cilt bakımında nasıl kullanılır? Cilt bakımı için en önemli vitaminler hakkında tüm detaylar içeriğimizde.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilde İyi Gelen Vitaminler Hangileridir?

Cilt sağlığının devamlılığı için yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermek şart. Sağlıklı bir beslenme programı oluşturarak cilde iyi gelen vitaminleri beslenme rutininize dahil edebilirsiniz. Cilde iyi gelen vitaminler vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine destek olur. Cilde iyi gelen en önemli vitaminler aşağıdaki gibidir:

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

D Vitamini

Güneş ışığında sentezlenebilen D vitamini cilt sağlığında önemli rol oynar. D vitamini yeni cilt hücresi sentezine ek olarak cilt hücrelerinin kendini onarmasına da yardım eder. Cilt tonunu eşitleyen ve cilt lekelerini gidermeye destek olan söz konusu vitamin çeşidi cilt iltihabı ve tahrişin yatıştırılmasında rol oynar. Güneş ışığında en az 10 dakika kalmak, somon ve tuna gibi balıkları tüketmek D vitamini almak adına faydalıdır. D vitamini cilde iyi gelen vitamin serumları içinde de kullanılan bir maddedir.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

C Vitamini

C vitamini cilt dokusunun iç ve dış tabakasında yer alır. Güçlü bir antioksidan olan vitamin serbest radikallerin cilt hücrelerine hasar vermesini önler. Kolajen sentezinde görev alan C vitamini cilt hücrelerinin elastikiyetini sağlar. Cildiniz için C vitamini takviyesi kullanmak ya da C vitaminine sahip besinler tüketmek son derece faydalıdır. Bu sayede cilt üzerindeki yaralarınızın daha hızlı iyileştiğini görebilir, kullandığınız güneş kreminin etkinliğini artırabilirsiniz. Ayrıca C vitamini sayesinde cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz. C vitaminine ek olarak PHA asidinin cilde faydaları hakkında bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

E Vitamini

Cilt lekelerine iyi gelen vitaminler denince ilk sırada E vitamini bulunur. Güçlü antioksidan yapısıyla dikkat çeken E vitamini güneş ışınlarına karşı cilt hücrelerinin korunmasına destek olur. Bu yönüyle E vitamini güneş kremlerinin vazgeçilmez bileşenlerinden biridir. Koyu leke ve kırışıklıkları önlemede aktif rol oynayan vitamin çeşidi sebum üretimini artırarak cildin nemlenmesine katkı sunar.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-9 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-10 - Saç Bakım Güzellik

K Vitamini

K vitamini kan pıhtılaşmasında temel işleve sahiptir. Ciltte oluşan yara, morluk ve hasarlarda K vitamini kullanılabilir. Söz konusu vitamin hasar gören cilt dokularının iyileştirilmesinde rol oynar. Bunun yanında ciltte meydana gelen örümcek damarları, yara izleri, deri çatlakları ve göz altı halkalarında da K vitamini desteği alınabilir.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-11 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-12 - Saç Bakım Güzellik

A Vitamini

Yeni cilt hücrelerinin sentezine yardım eden A vitamini cilde iyi gelen vitamin çeşitlerinden biridir. A vitamini cildin kendini yenilemesi ve cilt tonunun eşitlenmesi gibi faydalar sağlar. A vitamini kullanımı ile cilt daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşabilir, cildin nem dengesi sağlanabilir. Söz konusu vitamin yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına da katkı sunar.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-13 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-14 - Saç Bakım Güzellik

B Vitaminleri

Cilt kırışıklığına iyi gelen vitaminler arasında yer alan B vitamini çeşitleri yeni cilt hücresi sentezinde görev alır. B3 vitamini kırışıklık, cilt lekeleri ve yaşlılık belirtilerinin gecikmesine yardımcı olur. B5 vitamini ise iltihap önleme özelliği sayesinde sivilce ve akne tedavisinde rol oynar. B5 vitamininin cilde faydaları hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-15 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-16 - Saç Bakım Güzellik

Vitaminler Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Cilde iyi gelen vitaminler cilt sağlığına yarar sağlar. Başlıca vitaminleri cilt bakımında kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-17 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-18 - Saç Bakım Güzellik

D Vitamini Kullanımı

Güneş ışığında her gün 10 dakika bekleyerek cildinizin D vitamini sentezlemesini sağlayabilirsiniz. Cilt hücreleri kolesterol ile birlikte D vitamini sentezleme işlevini yerine getirir. Buna ek olarak D vitamini içeren kalsitriol krem çeşitlerini cildinize sürebilirsiniz. Ayrıca somon, ton balığı ve morina balığı tüketebilir ve D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-19 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-20 - Saç Bakım Güzellik

C Vitamini Kullanımı

Kolajen sentezine yardımcı olan C vitamini için taze sebze ve meyveler tüketebilirsiniz. C vitamini içeren yaşlanma önleyici serumlar ve nemlendiriciler kullanabilir, C vitamini takviyesi alabilirsiniz. C vitaminin yanı sıra skualen yağının cilde faydaları konusunu incelemek için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-21 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-22 - Saç Bakım Güzellik

E Vitamini Kullanımı

E vitamini için ceviz, badem, fındık tüketebilir, E vitamini içeren multivitamin takviyeleri alabilirsiniz. Yine E ve C vitamini içeren cilt bakım ürünleri ve güneş kremleri de kullanabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-23 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-24 - Saç Bakım Güzellik

K Vitamini Kullanımı

K vitamini içeren marul, lahana, ıspanak, taze fasulye gibi besinleri tüketebilirsiniz. K vitamini içerikli kozmetik ürünlerini de kullanmanız mümkün.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-25 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-26 - Saç Bakım Güzellik

A Vitamini Kullanımı

A vitamini içeren multivitamin takviyeleri genellikle günlük A vitamini ihtiyacını karşılamaya yardım eder. Ayrıca beslenme programınıza A vitamini yönünden zengin olan yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi besinler ekleyebilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-27 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-28 - Saç Bakım Güzellik

B Vitaminleri Kullanımı

B vitamini çeşitlerini doğrudan cilde uygulayarak en iyi faydayı sağlayabilirsiniz. B3 ve B5 vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Ek olarak et, deniz ürünleri ve yağlı tohumları da diyet listenize ekleyerek cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-29 - Saç Bakım Güzellik Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?-30 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımında Vitamin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilde iyi gelen vitamin çeşitleri vitamin takviyesi şeklinde veya beslenme yoluyla alınabilir. Ayrıca vitaminler cilt yüzeyine uygulanarak da kullanılabilir. Cilt bakımında vitamin kullanırken şu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 

  • Güçlü antioksidan özellikler barındıran vitaminler güneş ışığından etkilenebilir. Bu nedenle vitaminli cilt bakım ürünleri ile birlikte güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
  • A vitamini içerikli kremler ciltte tahriş yapma olasılığına sahiptir. Bu tip kremleri kullanırken peeling yapmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Retinol içerikli kremler cildi güneşe karşı hassas hale getirir. Bu kremleri gündüz yerine gece saatlerinde kullanabilirsiniz.
  • D vitamini içerikli kremleri tek başına kullanmanız daha sağlıklı olur. D vitaminli ürünler başka vitamine sahip ürünlerle kullanıldığı zaman yeterli etkiyi göstermeyebilir.

 

Siz de cilde iyi gelen vitamin kullanımına önem vererek cilt sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz. Cilt bakım rutininizde Dove Beauty Cream Bar Micellar sabunu kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için nemlendirici etkili ürün sülfat ve parfüm içermez. İçeriğinde ¼ nemlendirici ve nazik temizleyiciler bulunan ürün cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.