0

Cilt bakımı rutininde fark yaratan içeriklerden biri olan skualen yoğun nem vermesi özelliğiyle kuru cilde sahip olanların gözbebeğidir. Yılların etkisiyle ve çevresel faktörlerin de verdiği hasarla yıpranan cildinizin onarılması, yeniden parlak, aydınlık ve sağlıklı görünebilmesi için skualene ihtiyacımız vardır.

Skualen yağı kullananlar genç bir cilde sahip olmanın avantajını uzun yıllar boyu yaşar. Skualen yağı cilde faydaları bakımından da son derece değerlidir. Peki, skualen ne işe yarar?

Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Skualen Nedir?

Yağ bezeleri tarafından vücudun doğal olarak ürettiği skualenin zaman içinde üretimi azalır çünkü cilt dokusu zamanla esnekliğini yitirir. Bitki bazlı bir kimyasal olan bu madde hücre yenileyici ve onarıcı özellikleri nedeniyle eski zamanlardan beri cilt bakımı işlemlerinde kullanılır.

Skualen nasıl elde edilir sorusunu; “Buğday tohumu yağı, zeytinyağı ve pirinç kepeği gibi doğal bitki kaynaklarından elde edilen bir hidrokarbondur.” şeklinde yanıtlayabiliriz.

Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Skualen Ne İşe Yarar?

Tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygun olan skualen yağı özellikle cildin yaşlanmasına mani olması sebebiyle tercih edilir. Hücrelerin yenilenerek cildin canlı kalması skualenin önemli görevlerinden biridir. Bakalım skualen yağının cilde faydaları nelerdir?

  • Skualen yağı yoğun nem verme özelliği sayesinde cilde elastikiyet verir ve böylece ince çizgi ya da çok derin olmayan kırışıklıkları giderir, daha erken yaşlarda kullanımında ise oluşmasına engel olur.
  • Skualen cilde faydaları arasında yüze ihtiyacı olan parlaklığı vermesi de vardır. Düzenli ve uygun şekilde skualen yağı kullandığınızda cildinizin donuk ve mat görünümü yok olur.
  • Zaman içinde çeşitli iç ve dış etkenler sebebiyle yıpranan cildiniz skualen etkisi ile güçlenir.
  • Vücudu koruyan benzersiz bir antioksidan kaynağıdır. Oksijen seviyesini arttırdığından genel vücut sağlığı bakımından da son derece faydalıdır.
  • Skualen yağının faydalarından maksimumda yararlanmak için saç bakımı ve tırnak sağlığınız için de kullanabilirsiniz. Kuru ve hasar görmüş tırnaklarınız için son derece ideal bir içeriktir.
  • Tahriş edici değildir, bu nedenle çok hassas cilt tipine sahip olanların bile rahatlıkla kullanabileceği bir üründür.
Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımında Skualen Kullanımı

Farklı kozmetik ürünlerin içeriğinde rastlayabileceğiniz skualen, tek başına yağ formunda da kullanılabilir. Skualen yağını cildinize uygulamadan önce cildinizin temiz olduğundan emin olmalısınız.

Avuç içinize aldığınız birkaç damla skualen yağı hafif masaj ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ardından cilt bakım rutininizde kullandığınız nemlendirici ile işleme devam edebilirsiniz.

Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Skualen Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Skualen yağı dışında yararlanabileceğiniz skualen içeren ürünler ve skualen cilde faydaları şöyledir:

  • Skualen Destekli Zeytinyağı: İçeriğinde skualen maddesi olduğundan deri katmanları tarafından kolaylıkla emilen bu ürün günlük kullanılabilir. Avucunuza 2-3 damla kadar alıp temiz cilde nazikçe yayabilirsiniz. sadece yüz değil, tüm vücut için uygundur.
  • Nemlendirici Kremler: Nemlendirme özelliği olan pek çok ürünün içeriğinde skualene rastlayabilirsiniz. Pul pul olmuş, neme ihtiyaç duyan ciltler için çok faydalıdır. Günlük rutine eklenmelidir. Gözenekleri tıkamayan bu ürün hem gündüz hem de gece kullanılabilir.
  • Bakım Yağları: Daha yoğun skualen içeren bu bakım yağları cilde iyi gelen farklı vitaminlerle de birleştirildiğinden güçlü etkidedir. Yıpranmış ve fazla kuru olan ciltlere önerilir. Cildi iyileştiren vitaminler içinde B ve C vitamini başı çeker. B vitamini nedir merak ediyorsanız tıklayın!

Leke sorunları, kuruluk veya yağlı ciltler… Hepimizin cildi ile ilgili iyileştirmeye ihtiyacı olan farklı konular bulunur. Günümüz teknolojisi ve doğanın sunduğu kadim formüller sayesinde ise kusursuz ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak hiç de zor değil!

Cilt sağlığı için göz atabileceğiniz bir başka etken madde arbutindir. Arbutin ne işe yarar? Burada açıklıyoruz, merak edenleri bekliyoruz.