0

Yüzyıllardır enerji verdiğine inanılan ve bu amaçla kullanılan doğal taşlar, kristaller ve bunlardan elde edilen güzellik küreleri son zamanlarda cilt bakım rutinlerinde sık sık karşımıza çıkıyor. Her ne kadar jade roller ve gua sha taşları uzun zamandır hayatımızın içinde olsa da diğer doğal taşlar 2021 yılı başında popüler olmaya başladı. Genç bir görünümü teşvik etmek, lekeleri iyileştirmek ve donuk bir cildi canlandırmak gibi faydaları teşvik ettiği söylenen doğal taşların tüm detaylarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Cilt Bakımında Doğal Taşlar Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımında Doğal Taşlar Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Değerli taşlar cilt üzerinde nasıl çalışır?

Enerji uzmanlarının açıklamasına göre kendi bedenimizden sürekli değişen frekanslarda olan nesnelere kadar her şey titreşim enerjisi içerir. Bu kristaller içinde bulunan güçlü enerjilerin hem insan bedeni hem de insan zihni üzerinde birçok etkisi olduğuna inanılır. Bilimsel çok fazla kanıt olmasa bile düzenli kullananlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda değerli taşlar ile yapılan cilt bakımlarının ciltteki ince çizgi görünümünü azalttığı, yaşlanma karşıtı etkileri olduğu, kızarıklıkları geçirdiği sonucuna varılmış.

Bazı cilt bakım uzmanları ise, kristallerde bulunan minerallerin kanıtlanmamış olmasına rağmen anti bakteriyel özellikler taşıdığını da söylüyor.

Tam tersini düşünen uzmanlar olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bazı uzmanlar herhangi bir değerli taşın, telkin ve plasebo gücü dışında cilde veya saça herhangi bir faydası olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığından yana. Fakat plasebo etkisinin de hafife alınmaması gerektiğini de belirtiyorlar. Yani bir şeye inanarak yaparsanız, o şey gerçek olabilir.

Bu konu hakkında tartışmalardan bahsettik. Bilimsel bir kanıt olmaması, o uygulamanın sizde kesinlikle işe yaramayacağını düşündürtmüyorsa gelin hangi doğal taşların hangi cilt sorunları için kullanıldığına bakalım.

Not: Yüzünüze fazla baskı uygulamadan masaj yaparak kullanmanız önemli!

Cilt Bakımında Doğal Taşlar Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımında Doğal Taşlar Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt bakımında yaygın kullanılan doğal taşlar

Ametist

 • Negatif enerjilerden uzak tutar.
 • Temizleme özelliğine sahip.
 • Toksinleri uzaklaştır.
 • Yağlılığı azaltır.

Turmalin

 • Enerji verir.
 • Parlaklığı arttırır.
 • Lekeleri yatıştırır.

Gül kuvartzı

Özellikle bu doğal taş silindir formlarda bulunur ve diğerlerine nazaran daha fazla tercih edilir. Üstelik son yıllarda bazı krem ve serumlarda da kullanılmaktadır.

 • Cildi serinletir ve sakinleştirir.
 • Özsaygı ve kendine olan sevgiyi teşvik eder.

Yeşim taşı

Genellikle jade roller ve gua sha’lar yeşim taşından yapılır. Silindir ve yassı formlarda olan bu taş en çok kullanılanlardan biri.

 • Hassas ve tahriş olmuş cildi yatıştırır.
 • Doğru masaj yöntemleri ile ince çizgi görünümünü engeller.
 • Canlılığı arttırır.
 • Şans getirdiğine inanılır.

Eğer bu taşları kullanıyorsanız ve faydasını gördüyseniz bize @sacbakimguzellik instagram hesabından görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Ayrıca bu taşların enerjisel özellikleri hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız Doğal Taş Çeşitleri ve Doğal Taşların Özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.