0

Aslında binlerce yıldır var olan ve alternatif tıptan meditatif uygulamalara kadar her yerde kullanılan doğal taşlar son zamanlarda iyice popüler hale gelmiş durumda. Gerek sürekli maruz kalınan radyasyondan korumaları için gerekse enerji vermeleri ve şifalandırmaları için ofis masalarımızın bile üstüne duruyorlar.

Doğru kullanıldığında bu kristallerin dünyanın iyileştirici enerjisi için kanallar olduğuna inanılır. Daha huzurlu bir zihne ve canlanmış bir fiziksel varlık durumuna ulaşmanıza yardımcı olan pozitif, canlandırıcı, enerji verici ve sakinleştirici titreşimler yaydıklarına inanılır. Elbette doğal taşların özellikleri, bunlarla sınırlı değil.

Doğal Taş Çeşitleri ve Doğal Taşların Özellikleri-1 - Saç Bakım Güzellik Doğal Taş Çeşitleri ve Doğal Taşların Özellikleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Bu kristaller nasıl çalışır?

Doğal taşların özellikleri konusunda, öncelikle bu kristallerin hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceği iddiasını destekleyen bir bilimsel araştırma yok. Hastalıklara negatif enerji veya dalga boyları neden olmadığı için teknik olarak hastalıkları tedavi etmeleri söz konusu değil. Ancak plasebo, (yani halk arasındaki söylemiyle kişisinin kendini bir şeye inandırması) etkisi sayesinde bazı zihinsel hatta fiziksel iyileştirmelerde bulundukları da söyleniyor. (*)

İyi enerji akışını teşvik ettikleri ve fiziksel ve duygusal faydalar için bedeni ve zihni negatif enerjiden kurtarmaya yardımcı oldukları da düşünülmekte.

Kristaller nasıl seçilir?

Kristallerle çalışmanın ilk adımı, kaygıyı azaltmak veya dinginliği artırmak gibi ihtiyaçlarınızı belirlemek ve buna göre bir kristal seçmektir. Yani neden kötü hissettiğinizi ya da ne hissetmek istediğinizi bilmenizde fayda var.

Sonrasında ise birçok farklı şekilde kullanıldığını söyleyelim. Bazıları, gül kuvars gibi, evinizde güzel bir enerji ve sevgi dolu bir atmosfer yaratır. Meditasyon sırasında elinizde tutabilir, çalışma masanız üstüne koyabilir ya da bir yüzük şeklinde parmağınızda ve kolye olarak boynunuzda da taşıyabilirsiniz.

Doğal Taş Çeşitleri ve Doğal Taşların Özellikleri-3 - Saç Bakım Güzellik Doğal Taş Çeşitleri ve Doğal Taşların Özellikleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğal taşlar ve özellikleri

Doğal taşların özelliklerini detaylandıracak olursak;

Kuvars: Bu beyaz kristal bir "usta şifacı" olarak kabul edilir. Enerjiyi emerek, depolayarak, salıvererek ve düzenleyerek güçlendirdiği söylenir. Ayrıca konsantrasyona ve hafızaya yardımcı olduğu söylenir.

Ametist: Yoğun bir günden sonra uykuya dalmaya yardımcı olmak için ametistin sakinleştirici bir enerji sunduğu söylenir. Rahatlatıcı hisler için yatak odanıza yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Sitrin: Bu parlak taşın mutluluk ve ışık yaydığı söylenir.

Akuamarin: Bu taşlar, özellikle bir kolye olarak takıldığında, boğaz çakranızın enerjisini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Gül kuvartzı: Aşkın taşı olarak bilinen bu taş sevgiye odaklanmak ve sevginin gücünü arttırmak için kullanılır.

Kaplan gözü: Bu taş, fiziksel bedeninizde bulunmanıza yardımcı olan çok topraklayıcıdır. Bir güce ihtiyaç duyduğunuzda fiziksel ya da zihinsel, bu taşı yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ay taşı: Ay taşının en gerçek doğamız ve duygularımızla temasa geçmemiz için bize ilham vererek yeni başlangıçların habercisi olduğu söyleniyor.

Yeşil kalsit: Yol açıcı kristal olarak adlandırılan bu taş sıkışmış hissettiğinizde enerji dolmanıza yardımcı olacaktır.

Pembe opal: Sinirli ve gergin hissetiğinizde bu hislerin dengelenmesini sağlar.

Kristallerin bakımı nasıl yapılır?

Görüldüğü üzere doğal taşların özellikleri bir hayli fazla. Kristalinizi satın aldıktan sonra güneşli bir pencere pervazında veya dışarıda doğrudan güneş ışığı veya ay ışığı altında en az dört saat bekleterek enerjilerini temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Güneş ışığını ve ay ışığını emmek, kristallerinizin daha fazla enerji tutmasına yardımcı olur. Sonrasında ise sessizce oturun, taşları elinizde tutun ve niyetinizi düşünün.