0

Hayatınızda bir çok değişiklik yaşıyor, gün içinde yoğun çalışıyor, stres olmanıza neden olan etkenlerle karşılaşıyor olabilirsiniz. Hepsi hayatın akışı içerisinde oldukça normal olan durumlar olsa da stres, kaygı bozukluğu ve anksiyeteye yol açmaları olası. Ancak doğal yardımcılarla bu durumu minimuma indirebilirsiniz.

Duyusal güzellik kavramı, son yıllarda giderek daha fazla karşımıza çıkıyor. Uzun yıllardır kullanılan ve bir alternatif tıp konusu olan aromaterapi yağlarının kokularıyla zihninizi ve kendinizi rahatlamanız mümkün. Bu uçucu yağlar, vücut tarafından hızla emilen küçük moleküller içerir. Hızlı bir emilim ile yağın faydalarını 20 dakika içinde hissedebilirsiniz.

* Doğal yağlar ayrıca PMS döneminin semptomlarını hafifletmek amacıyla da kullanılabilir. Bu noktada PMS için smoothie tarifimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Doğal Yağların Kokusu İle Kaygılarınızdan Kurtulun-1 - Saç Bakım Güzellik Doğal Yağların Kokusu İle Kaygılarınızdan Kurtulun-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğal Yağlar Nelerdir?

Lavanta: Lavanta en popüler aromaterapi yağlarından biridir. Beynin duyguları kontrol eden bölümünü etkilediği kabul edilen lavanta, anksiyete ve stresi hafifletmeye yardımcı olur. Bunların yanında uykusuzluk çeken kişilere de iyi geldiği bilinir.

Vanilya: Daha iyi odaklanmaya ve daha net düşünmeye yardımcı olan vanilya kokusu zihni rahatlatarak daha net düşünmenize de yardımcı olur. Hatta çoğu insan çocukluğunda yediği dondurma hissini ve o anın mutluluğunu hatırlattığını da söyler.

Yasemin: Yasemin yağının kokusu romantizm duyusunu geliştirmesiyle bilinir. Sinir sisteminin düzenlenmesine iyi gelen bu yağ uykuya sebep olmadan sakinleştirmesiyle de bilinir.

Fesleğen: Bildiğimiz fesleğen bitkisinden üretilen fesleğen yağı, içeriğindeki fenol bileşikleri ile kaygıyı hafifletmeye yardımcıdır.

Bergamot: Bergamot portakalından elde edilen bu yağ, canlandırıcı bir narenciye kokusuna sahiptir. Yapılan araştırmalarda bergamot yağı kokusunun kaygıyı hafifletmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Doğal Yağların Kokusu İle Kaygılarınızdan Kurtulun-3 - Saç Bakım Güzellik Doğal Yağların Kokusu İle Kaygılarınızdan Kurtulun-4 - Saç Bakım Güzellik

Gül: Gül yapraklarından elde edilen bu yağ, duyuları rahatlatmasıyla bilinen bir çiçek kokusuna sahip. Gerginliği azaltarak, sakinleşmeye yardımcı olur. Ayrıca gül yağı ile ayaklara aromaterpi yapmak hamilelerin doğum kaygılarını da azaltmasıyla bilinir. Birkaç damla gül yağını bir suyun içine ekleyin ve 20 dakika kadar ayaklarınızı bu suda dinlendirin.

Adaçayı: Odunsu, bitkisel bir kokuya sahip olan adaçayı bir sakinleştirici olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda adaçayının stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini kadınlar üzerinde azalttığı da tespit edilmiş.

Limon: Canlandırıcı ve ferah bir koku yayan limon yağı, ruh halinde yenileyici bir etkiye sahiptir. İyi bir uykuya faydasıyla bilinen limon yağı, hafif ve orta derecede anksiyete bozukluklarına da yardımcı olur.

Doğal Yağlar Nasıl Kullanılırlar?

  • Genellikle buhurdanlık ya da difüzör adı verilen aletler ile kullanılan bu uçucu yağlar, sıcak suyun etkisi ile kokularını etrafa yayar.
  • Tabii alternatif olarak bir cam kavanoz içine biraz sıcak su koyup üzerine bu yağlardan seçtiğinizi ekleyip kaloriferin üzerinde tutabilirsiniz. Böylece suyun soğumasına da engel olarak, kokunun daha uzun süre etrafa yayılmasını sağlarsınız.
  • Bunların yanında küvete birkaç damla ekleyebilir, uyumadan önce yastığınıza da bir iki damla damlatabilirsiniz.

Yine bir alternatif tıp yöntemi olan çiçek terapisini de öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Stres Yönetiminde Etkili ve Basit Bir Yol: Endişe Günlüğü ve Pandemi Sonrası Kaygılarınızın Nedeni: Mağara Sendromu yazılarımız da ilginizi çekebilir.