0

Bir alternatif tıp biçimi olan çiçek terapisi, çiçeklerin iyileştirici bir titreşim enerjisi yaydığına dayanır. Bu terapinin ruhsal ve zihinsel sağlığa iyi geldiğine inanılır. Hatta bazı araştırmalar, çiçek özlerinin kaygı ve acıyı hafifletebileceğini söylüyor. Bunun yanında doğada bulunan ağaçların, doğal kaynakların hatta kristellerin de ruh sağlığını iyileştirdiğine inanılır.

Hiç Duydunuz mu?: Çiçek Terapisi-1 - Saç Bakım Güzellik Hiç Duydunuz mu?: Çiçek Terapisi-2 - Saç Bakım Güzellik

Çiçek Özleri Nedir, Nasıl Yapılır?

Çiçek esansları ve uçucu yağlar genellikle birbirleriyle karıştırılarak hazırlanır.

  1. Kır çiçekleri ya da bahçe bitkileri toplanır ve doğal kaynak suyuna batırılır.
  2. Su kaynatılır ya da güneşe bırakılır. Güneşe maruz kalan, çiçekler enerjilerini ortaya çıkarır.
  3. Su süzülür ve paketlenir.

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bitkisel ilaç mağazaları, eczaneler ve sağlıklı gıda satan mağazalarda bulabileceğiniz bu özler birkaç farklı şekilde kullanılabilir.

Son zamanlarda yaygın hale gelen buhurdanlıklar ve doğal yağlar ile evlerin enerjisinin arındırılmasını sık sık duymuşsunuzdur. Aromatik yağların ve esansların kokusuyla ruhsal sağlığa iyi geldiği söylenen bu yöntem ile çiçek özlerini ve uçucu yağları kullanabilirsiniz. Kendinize bir buhurdanlık edinin, üst kısmına su alt bölmesine de yanan bir mum koyun. Suya damlatacağınız bu esanslar, su ısındıkça hoş bir koku yayacak ve rahatlamanızı sağlayacak.

Hiç Duydunuz mu?: Çiçek Terapisi-3 - Saç Bakım Güzellik Hiç Duydunuz mu?: Çiçek Terapisi-4 - Saç Bakım Güzellik

Ayrıca günlük kullandığınız ürünler de zaten bu çiçek esanslarını içeriyor olabilir. Pastiller, sakızlar, ağız spreyleri çiçek özü içerebilir. Ayrıca bazı kremler ve banyo tuzları da çiçek özleriyle hazırlanır.

Unutmayın. Çiçek özü ve uçucu yağ farklı şeylerdir. Uçucu yağlarda az miktarda alkol bulunabilir. Uçucu yağları yalnızca kokusundan faydalanmak amaçlı kullanın.

Önemli Not: Tabii bu terapinin bilimsel olarak onaylanmış bir terapi olmadığını, alternatif tıp terapisi olduğunu yeniden hatırlatmamızda fayda var. Alerjik reaksiyonlar göstermemesi için çiçek özlerini doğrudan kullanmayın.

Bir başka ruh terapisi yöntemi olarak suyu da deneyebilirsiniz. Suyun rahatlatıcı etkisi ve duşta kullandığınız ürünlerin kokuları ile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Pure Line’ın doğal özler içeren duş jellerine göz atmayı unutmayın. Hem de 10 farklı koku seçeneği var!

Ayrıca Doğal Yağların Kokusu İle Kaygılarınızdan Kurtulun başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.