0

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen, ağız ve burun bölgemizi kapatan maskeler şüphesiz cildimizin de alışkın olmadığı parçalar. Üstelik evde, kaloriferli ortamlarda daha çok vakit geçirmek durumundayız. Bu kapalı ortamlardan dışarı çıktığımızda ise maske sebebiyle cildimiz havasız kalıyor.

Peki maskeler ciltte nasıl olumsuz etkiler yaratıyor. Nefesiniz içeride hapsolduğu için o bölgede sıcak ve nemli bir ortam oluşuyor. Bu da cilt tiplerine ve kullandığınız maskenin kumaşı gibi faktörler bağlı olarak ciltte farklı tepkimelere yol açıyor. Maskenin altındaki terleme ve yağlanma enflamasyon, kızarıklık ve hatta sivilcelenmeye sebep oluyor.  

Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt bakım rutininizde yapacağınız birkaç oyuncu değişikliği ile bu sivilce ataklarından kurtulabilirsiniz.

Öncesi ve Sonrasında Yüzünüzü Temizleyin

Maske takmadan önce ve çıkardıktan sonra, ve tabii ki ellerinizi iyice yıkadıktan sonra,  yüzünüzü de iyice yıkayıp temizlediğinize emin olun. Çünkü özellikle yağlı ciltlerde meydana gelen parlama ve kapanmış gözenekleri önlemek için maske altındaki fazla yağı temizlemek şart. Bir yıkama jelinden yardım alın. Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli, içerisindeki %5 oranındaki cadı fındığı ile cildinizi temizliyor ve parlamayı engellemeye yardımcı oluyor.

Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hafif Bir Nemlendirici Sürün

Cildiniz yağlıya dönükse sonraki adımsa ise hafif dokulu bir nemlendirici. Çünkü bilinenin aksine cilt nemi ve yağ üretimi iki farklı konu. Yoğun sivilceli ciltler dahi nemlendirme ihtiyacı duyar. Özellikle maske kullandığınızda cildinizin nem bariyeri güçlüyse, dengeli ve nemli olacaktır. Bu da maskenin olumsuz etkisini azaltacaktır. Simple Daily Skin Detox Matlaştıran Nemlendiricinin kekik özü, cadı fındığı ve çinko pca ile dolu, prebiyotik etki içeren formülüyle bunun için ideal. Ayrıca destek için de rutininize Simple Daily Skin Detox SOS Matlaştırıcı Jel ekleyebilirsiniz. Cildinizin yağlı ve sivilceli görünümünü azaltmaya yardımcı olacak bu jeli T bölgesine günlük olarak nemlendiriciden sonra yeterli miktarda ya da kızarıklar ve pürüzler için günde 3 defa uygulayabilirsiniz.

Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj Değil Onu Temizlememek Sorun

Tüm yüzünüze, özellikle de sivilcelenen bölgeyi kapamak için o bölgeye, makyaj uygulamaya devam ediyorsanız endişelenmeyin. Makyaj burada en büyük düşmanınız değil ancak onu iyi temizlememek öyle. Gün sonunda cildinizi mutlaka makyajdan arındırmalısınız.

Ayrıca uzmanlar, sivilce atakları yaşadığınız dönemlerde kullandığınız makyaj ürünlerinde daha hafif dokulara yönelmenizi öneriyor.  Mümkünse ağır formülasyona sahip fondöten, concealer gibi ürünlerden kaçının. Çünkü bu ürünler maske altındaki nemli ortam cildin sebum üretimini ve dolayısıyla gözeneklerin kapanma oranını arttıracaktır. 

Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-7 - Saç Bakım Güzellik Maske Kullanımı Cilt Bakım Rutininizi de Değiştirmeli mi?-8 - Saç Bakım Güzellik

Rahat Kumaşlara Yönelin

Hayatınızın kritik bir parçası haline gelen maskeleri tıbbi tek kullanımlık veya daha profesyonel olanlardan değil de yıkanabilir, tekrar kullanılabilir olanlardan tercih ediyor olabilirsiniz. Bu durumda yüzünüze değecek kumaşın rahat olması önemli. Kumaşı ise pamuklu olmalı ki maske altındaki irritasyon azalsın.

Hatta altına bir tane kahve filtresi veya cerrahi maske de takarak korumayı arttırabilirsiniz.

(Ayrıca Yeni Gerçeğimiz: Maskne Nedir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.)