0

Neredeyse tüm ciltlerin ortak problemi olan gözenekler ve siyah noktaların karşısında bu sefer oldukça güçlü bir mücadeleci var. Bu yazımızda sizi siyah noktalardan en kısa sürede arınmanıza yardımcı olabilecek yepyeni bir metodla tanıştırmak istiyoruz: Fiddy metodu. Cilt bakım rutininizde ufak bir güncelleme yapmanızı gerektirecek kadar etkili olduğu vaat edilen Fiddy metodu nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fiddy Metodu Nedir?

Korelilerin cilt bakım rutinine kattığı yeniliklerden biri olan Fiddy metodu, Koreli güzellik blogger’ı Jude Chao (kullanıcı adıyla Fiddy Snails) tarafından geliştirilen bir yöntem. Yalnızca üç adımda cildinizde gözle görülür ölçüde fark yarattığı iddia edilen bu metodun olumlu etkileri, Fiddy Snails’in izinden giden takipçileri tarafından da destekleniyor. Snails’in uygulamaktan vazgeçemediği metod o kadar revaçta ki güzellik konularına meraklı kişilerin bu cilt bakım yöntemine yönelmesi de kaçınılmaz oldu.

 

Fiddy metodunun cildi hiçbir şekilde tahriş etmediği, siyah noktaları azaltmak için uygulanan yöntemlerin çoğundan ziyade cilt bariyerine zarar vermediği belirtiliyor. Hatta cildin pH dengesini bozmadan gözenekleri belirgin ölçüde temizlediği söyleniyor. Cildin en inatçı problemleri olan siyah nokta ve gözeneklerden kurtulmak için uygulanan Fiddy metodu, aynı zamanda oldukça pratik.

 

Sağlıksız bir yaşam tarzının cilde yansıyan izleriyle savaşmak için tercih edilen Fiddy metodundan en çok faydalananlar ise yağlı ve akneli bir cilde meyilli olanlar. Fiddy metodunun adımları düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulandığında, beklentinin üzerinde sonuçlar elde edebildiğiniz söyleniyor. Bu metodun amacı; cildin sebum dengesini sağlamak, cilt gözeneklerini kusursuzca temizlemek, cildi kirden ve ölü hücrelerden arındırmak. Fiddy Snails’in mantığına göre ise bu yöntemin özünde, benzer maddelerin benzer maddeler ile savaşı ve kıyasıya mücadelesi yatıyor. Yani çoğunlukla yağlı ciltlerin mücadele ettiği fazla sebum problemi sonucu oluşan siyah nokta ve gözenekler, BHA içerikli bir ürün ile çözünüyor, kil ile arındırılıyor ve temizleme yağı ile yüzeye çıkıyor metodun son aşaması tamamlanıyor.

 

Gözle görülür, hatta uygulama aşamasında yüzeye çıkan yağ filamentleri ile adeta “elle hissedilir” sonuçlarıyla şaşırtan Fiddy metodunun, cilt bakım dünyasına devrim niteliğinde bir giriş yaptığı açık.

 

Siyah noktalarla mücadelede başarılı olan doğal maske arayışındaysanız, ev yapımı siyah nokta maskesi  ve yumurta akı maskesi başlıklı içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Fiddy Metodu Nedir, Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Fiddy Metodu Nedir, Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Fiddy Metodunun Faydaları Nelerdir?

 Fiddy metodonu düzenli olarak uyguladığınızda;

 

  • Siyah noktalar belirgin ölçüde azalacağı,
  • Ekstra sebumun dengeleneceği.
  • Cildin alt katmanlarına kadar yağ ve kirden arınacağı.
  • Gözeneklerin derinlemesine temizleneceği ve zaman içerisinde küçülmeye başlayacağı,
  • Cildin anında daha berrak bir görünüme kavuşacağı
  • Siyah noktaların ilk adımdan itibaren cilt yüzeyine çıkacağı ve cildin temizleneceği,
  • Cildin; canlı, parlak, pürüzsüz ve bebeksi bir görüneme kavuşacağı iddia ediliyor.

Fiddy Metodu Nasıl Yapılır?

Gelelim Fiddy metodunun üç aşamalı uygulanış şekline. Fiddy metodu adımları için elinizde olması gereken malzemeler; cilt temizleyici, salisilik asit (BHA) içeren bir tonik, kil maskesi, temizleme yağı. Yalnızca bu kadar!

 

3 adımdan oluşan Fiddy metodundan önce cildinizin makyaj kalıntılarından ve kirden tamamen arındığına emin olmalısınız. Bu nedenle öncelikli olarak cildinizi temizlemelisiniz, böylece gözenekleriniz de açılmış olur ve uyguladığınız ürünler cildiniz tarafından kolayca emilir.

 

Cildinizi temizlerken yumuşacık yapan, tahriş etmeyen, derinlemesine arındıran ve nemlendiren bir temizleyici arayışındaysanız Dove Beauty Cream Bar Micellar tam size göre. İnatçı makyaj kalıntılarını temizlerken cilt hassasiyetini gözeten Dove Beauty Cream Bar Micellar, cildinizi Fiddy metodunun tüm aşamalarına hazır hale getirecek.

 

İlk Adım: Salisilik Asit Devrede

 

Fiddy metodu BHA yani salisilik asit içeriği, siyah nokta ve gözenek görünümünü minimuma indirgeyen özel bir bileşen. Asla kimyasal olmayan ve yağda çözünebilen BHA, bu kabiliyeti sayesinde gözeneklerin derinliklerine kolayca erişerek siyah nokta, kir ve yağın parçalanması ve yumuşaması görevini üstleniyor. Cildinizdeki bu inatçı problemi salisilik asit içeren bir tonik ile yumuşattıktan sonra, ikinci aşamaya geçmeden önce yaklaşık 20 dakika kadar beklemeniz tavsiye ediliyor.

 

Not: Eğer kuru bir cilde sahipseniz ve siyah nokta/gözenek gibi problemleriniz belirli bir bölgede ise toniği yalnızca ihtiyaç duyduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

İkinci Adım: Kil Maskesinin Arındırıcı Gücü

Salisilik asit içerikli tonik sürdükten 20 dakika sonra, cildinizi hiç arındırmadan kil maskesini direkt uygulayın. Kil, BHA ile yumuşayan kir ve yağın cilt yüzeyine çıkmasını sağlamakla yükümlü. Bu aşamada kil maskesini yalnızca tonik uyguladığınız bölgeye kullanabilir veya yüzünüzün tamamına sürebilirsiniz. Kullandığınız maskenin talimatlarını takip ederek kili cildinizde belli bir süre beklettikten sonra, ılık suyla nazikçe temizleyebilirsiniz.

 

Cildinizi duruladığınız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin, çünkü BHA ve kil halihazırda cildi kurutabilen içerikler olduğu için, sıcak su ile birlikte fazla kuruluğa yol açar.

 

Not: Kil maskesi seçimini yaparken cilt yapınıza uygun olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var. Eğer kuru ve hassas bir cilde sahipseniz, kullanacağınız kil maskesinin cildi daha fazla yormayan, kurutmayan ve tahriş etmeyen bir yapıda olup olmadığını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Fiddy Metodu Nedir, Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Fiddy Metodu Nedir, Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Son Adım: Finalde Rahatlatan Temizleme Yağı

Kağıt havlu yardımıyla kuruladıktan sonra, yağ bazlı bir temizleyici ile cildinizi rahatlatma aşamasına geçebilirsiniz. Bu noktada Fiddy Snails’in “benzer maddelerin benzer maddeler ile üstesinden gelme” mantığı devreye giriyor. Çünkü yağ bazlı cilt bakım ürünlerini temizlemenin en iyi yöntemi, temizleme yağı kullanmak.

 

Az miktarda uyguladığınız yağın cildinizde 15 dakika kadar beklemesine ve cilde nüfuz etmesine izin verin. Son birkaç dakika cildinize hafifçe masaj yaparak, gözeneklerdeki kirin, ekstra sebumun, yağ filamentlerinin ve siyah noktaların yüzeye çıktığına şahit olabilirsiniz. Sonrası ferahlama ve hafiflik!

 

Not: Olası bir tahrişi önlemek için masajı 5 dakikadan uzun süre tutmamaya ve cildinize fazla baskı uygulamamaya çalışın.

 

Fiddy metodu ile derinlemesine temizliğin tüm aşamalarını tamamladıktan sonra geriye tek bir adım kalıyor; cildinizi ürünlerden tamamen arındırmak. Bu noktada yeniden Dove Beauty Cream Bar Micellar temizleyici sabunu yardımıyla cildinizi nazikçe arındırın.

 

Siyah nokta ve gözenekler konusunda başınız dertteyse Fiddy metodunu deneyebilirsiniz. Gözenek problemine odaklı bir cilt serumu arayışındaysanız gözenek sıkılaştırıcı serum başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Fiddy Metodu Nedir, Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Fiddy Metodu Nedir, Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Fiddy Metodunda AHA ve BHA Asitleri Kullanılır Mı?

Fiddy metodunda yalnızca BHA asidi yani salisilik asit kullanılıyor. Bir diğer adıyla beta hidroksi asit; siyah nokta, ekstra sebum ve gözenek gibi problemlere odaklı bir bileşen. Metodun ilk adımında kullanılan BHA içerikli serum, cildin alt katmanlarına ulaşarak gözeneklerdeki kir ve yağın çözünmesini sağlıyor ve cildi bir sonraki aşamaya hazır hale getiriyor.

Fiddy Metodu Hangi Sıklıkla Yapılır?

Cilt bakımı dünyasında yağlı ciltlerin kurtarıcısı olarak adından söz ettiren Fiddy metodunu haftada yalnızca 1 kere uygulamanız yeterli. Güçlü bileşenlerin başrolde olduğu bu metod, çok sık yapıldığında cildinizi yorabilir ve istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Yağlı veya karma cilt yapısına sahip kişilere haftada 1 uygulanması önerilirken; hassas, alerjiye yatkın ve kuru ciltlerin en az 2 hafta beklemeleri tavsiye ediliyor.