0

Siyah noktalar, en yaygın cilt problemleri arasında yer alır. Genellikle burnunuzda bir araya gelen sinir bozucu siyah noktaların nedeni ise yağ, kir ve döküntülerdir. Bir gözenek yağ, kir veya ölü deri hücreleri ile tıkandığında beyaz nokta, üst kısım açık kaldığında siyah nokta oluşur. Çoğu insan gibi siz de siyah noktaların koyu renkli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aslında gözenekleri tıkayan yağ ve ölü deri hücreleri hava ile temas ettiklerinde siyah veya koyu gri bir renk alırlar.

Peki, burundaki siyah noktalar nasıl geçer? Eğer siz de bu dertten muzdaripseniz ve burundaki siyah noktalara çözüm arıyorsanız nedenlerini ve neler yapabileceğinizi keşfedin.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Burunda siyah nokta neden olur?

Siyah noktalar, cildinizdeki kıl köklerinin açılmasında bir tıkanıklık veya tıkaç oluştuğunda ortaya çıkar. Her bir folikül bir adet kıl ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ, cildinizin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ölü deri hücreleri ve yağlar, cilt folikülünün açıklığında toplanır ve komedon adı verilen bir yumru oluşturur. Yumru üzerindeki cilt kapalı kalırsa ona beyaz nokta denir. Yumru üzerindeki cilt açıldığında, havaya maruz kalırsa da siyah nokta oluşur (*).

Herkesin gözeneklerinde yağ var ve bu durumu değiştirmek imkansız. Neyse ki ölü cilt hücrelerinin ve yağın, gözeneklerdeki kıl foliküllerinin bir kısmını bloke etmesinden kaynaklanan siyah noktaları ortadan kaldırmak mümkün.

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Bu cilt problemine sahip çoğu kişi burundaki siyah noktaları çıkarma yoluyla onlardan kurtulmak isteyebilir. Siyah noktalar da tıpkı sivilcelerde olduğu gibi kesinlikle sıkılmamalı. Onları sıkarak çıkarmaya çalışmak cildinizi tahriş etmenize ve yara izlerine yol açabilir. Bunun yerine doğru adımlardan oluşan iyi bir cilt bakım rutini benimseyin. “Burundaki siyah noktalar geçmiyor” diyorsanız belki de cildinize yeterince iyi bakmıyorsunuzdur.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yüzünüzü günde iki kez ve egzersiz yaptıktan sonra yıkayın

Yüzünüzü düzenli olarak yıkamanın cilt sorunlarına iyi geldiğini ilk kez duymadığınıza eminiz. Geceleri yüzünüze bulaşabilecek kir ve bakterileri temizlemek için sabahları bile yüzünüzü yıkamanız iyi bir fikir olabilir. Ayrıca yastık kılıfınızı da düzenli olarak yıkadığınızdan emin olmalısınız. Bununla birlikte ter de kir ve yağ ile birlikte gözeneklerde sıkışabilir, bu yüzden egzersiz gibi yoğun terlemenize neden olan aktivitelerde bulunduysanız teriniz kurumadan yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkamaya özen gösterin.

Komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri kullanın

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer? Eğer siyah nokta sorunu yaşıyorsanız komedojenik olmayan yani gözenekleri tıkamayan cilt bakım ürünleri kullanmalısınız. Cilt tipiniz ne olursa olsun bu tür ürünlere yatırım yaparak sorunun ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz.

Pul pul dökün

Konu siyah noktaları temizleme olduğunda, cildi sert bir şekilde ovmak aklınıza geliyor olabilir. Ama bunu yapmak, siyah nokta ve sivilceleri daha iltihaplı hale getirebilir. Bunun yerine kullanabileceğiniz alfa ve beta hidroksi asitler (AHA VE BHA) gibi yumuşak içerikleri arayın. Bunlar ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olan hafif asitler. Diğer ürünlerin cilde daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olurlar.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-5 - Saç Bakım Güzellik Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-6 - Saç Bakım Güzellik

Burundaki siyah noktalar için maske

Yukarıdaki öneriler, burundaki siyah noktaları yok etme ve önleme konusunda size yardımcı olabilir. Bununla birlikte mevcut sorunu iyileştirmek üzere ev yapımı gözenek temizleyici tariflerini de deneyebilirsiniz. Doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz çeşitli cilt maskeleri, burundaki siyah noktaları temizleme amacına hizmet edebilir. Bu noktada size önerimiz şeker ve bal maskesi.

Burunda siyah nokta temizleme: Şeker ve bal maskesi nasıl yapılır?

İlk siyah nokta maskesi önerimiz şeker ve bal içeriyor. Balın antiseptik özelliklere sahip olduğu bilinirken, şeker de sert dokusu ile doğal bir eksfoliyan oluşturur. Bu etkili iki bileşen siyah noktalara karşı etkili bir gözenek şeridi oluşturabilir.

Gerekli malzemeler:

Eşit miktarda bal ve şeker

Hazırlanışı:

  • Eşit miktarda bal ve şekeri bir tencerede ısıtın.
  • Tamamen karıştıktan sonra karışımı birkaç dakika soğumaya bırakın.
  • Burnunuza veya istenen cilt bölgesine uygulayın ve en az 15 dakika sertleşmesine izin verin.
  • Ardından nazikçe soyun ve cildinizi durulayın.
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-7 - Saç Bakım Güzellik Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?-8 - Saç Bakım Güzellik

Sık sorulan sorular: Siyah noktaları sıkmak doğru mu?

Uzmanlar daha fazla iltihaplanmaya ve yara izine yol açabileceği için burundaki siyah noktaları sıkmaktan kesinlikle kaçınılması gerektiğini savunuyor.

Burnum neden siyah noktalarla kaplı?

Burun, yüzün diğer kalanına kıyasla daha fazla yağ bezine sahip. Bu da bölgedeki siyah nokta oluşma ihtimalini artırıyor.

Siyah noktalar kendiliğinden geçer mi?

İnatçı olmalarına rağmen, siyah noktalar kendi kendine geçebilir, ancak bu aylar veya yıllar sürebilir. Cildinize iyi bakmak ve pul pul dökmek, süreci hızlandırmanın yararlı bir yolu olabilir.