1

Gözenekler cildin hava almasını sağlayan cilt üzerinde bulunan minik deliklerdir. Her gözeneğin dibinde cildin doğal yağı olan sebumu üreten küçük yağ bezleri bulunur. Bu yağ ve kirler gözeneklerin içine yerleşerek siyah noktalar ya da sivilceler haline bürünebilir.

Siyah noktalar ve açık gözenekler cildin ürettiği yağ miktarıyla orantılı mı?

Eğer cilt çok fazla yağ üretiyorsa; gözenekler yağ ile tıkanır. Ayrıca ciltteki ölü derilerin de gözeneklere dolması sonucu siyah noktalar oluşur. Siyah noktaların kuru olması da gözenekleri rahatsız ederek gerer. Bu gerginlik sonucu büyüyen gözenekler siyah noktalardan temizlendiğinde eski haline dönmek yerine daha fazla açık kalabilir (Bu noktada, ev yapımı siyah nokta maskesi tarifleri hakkında daha fazlasını keşfetmek için ayrıca yazımızı inceleyebilirsiniz).

Eğer cilt az yağ üretiyorsa; yaş aldıkça cildin ürettiği sebum miktarı azalır bu da ciltte çizgilerin ve kırışıkların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca kolajen üretiminin de azalmasıyla cilt, elastikiyetini kaybeder. Tüm bunlar sonucunda cildin gevşemesiyle gözenekler de gevşer ve daha genişlemiş bir görünüme bürünür.

Gözenek Sıkılaştırıcı 3 Ev Yapımı Maske -1 - Saç Bakım Güzellik Gözenek Sıkılaştırıcı 3 Ev Yapımı Maske -2 - Saç Bakım Güzellik

Ev Yapımı Gözenek Küçültücü Maske Tarifleri

Açık ve büyük gözeneklerin iyileşmesi sabır gerektirir. Düzenli cilt bakımı, cilt temizliği ve rutinin aksatılmaması sonucu temiz ve sıkılaşmış gözeneklere kavuşabilirsiniz. Bakım rutininize ev yapımı gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri dahil etmek de hem eğlenceli hem de etkili çözüm yöntemleri arasına girer.

Yumurta Beyazı ve Limon Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı maske önerilerimizden ilki yumurta beyazı ve limon maskesi. Yumurta beyazı cildi sıkılaştırmasıyla bilinen doğal besinlerden biridir. Cildi sıkılaştırırken tabii gözenek görünümüne de bir çok faydası dokunduğu kullananlar tarafından açıklanır. Limon suyu ise, yağlı ciltlerde sıkılaştırıcı bir etki gösterir. Hassas bir cildiniz varsa limon suyu alerjik reaksiyona sebep olabilir bu yüzden maskeyi sadece yumurta kullanarak yapmayı deneyebilirsiniz.

 • Yumurta akını ve limon suyunu koyulaşana kadar çırpın.
 • Yüzünüzü iyice temizleyin.
 • Maskeyi, göz ve dudak çevrenizden uzak tutarak uygulayın.
 • Maskenin tamamen kurumasına izin verin.
 • Çıkarmak için ılık suyla durulayın.
 • Ardından Bir buz küpünü cildinize nazikçe sürterek işlemi bitirin.

Bonus: Bu gözenek sıkılaştırıcı maske tarifine cilt lekeleriniz varsa bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

 

Gözenek Sıkılaştırıcı 3 Ev Yapımı Maske -3 - Saç Bakım Güzellik Gözenek Sıkılaştırıcı 3 Ev Yapımı Maske -4 - Saç Bakım Güzellik

Muz ve Yulaf Ezmesi Maskesi

Bu gözenek sıkılaştırıcı maske karışımı gözenekleri derinlemesine temizleyerek cildinizin parlamasına yardımcı olur.

 • Yulafı pişirin ve soğumaya bırakın.
 • Blenderınız içine bir tam olgunlaşmış muzu atın.(Blenderınız yoksa muzu çatal yardımıyla da ezebilirsiniz) 1 çay kaşığı limon suyu ve 4 çay kaşığı bal ekleyin ve karıştırın.
 • Soğuyan yulaf ezmesi ve yaptığınız karışımı birleştirin iyice karıştırın.
 • Yüzünüzü temizleyin ve maskeyi dairesel hareketler ile uygulayın. Maske kurudukça biraz sertleşecek 20 dakika kadar bekletin ardından çıkarırken peeling etkisi yaratmak için cildinize nazikçe masaj yapın.
 • Ilık su ile durulayın ve ardından gözenekler için oldukça faydalı olduğu söylenen buz küpleri kullanmayı unutmayın.

Kakao Bal ve Yoğurt Maskesi

Kakao maskesi her cilt tipine uygun olan etkili gözenek sıkılaştırıcı maske tariflerinden biridir. Kakao içinde barındırdığı yüksek derecede antioksidan ve vitaminlerle cilt için mükemmel bir koruyucudur. Kakaonun faydalarını bal ve yoğurdun doğal etkileri ile birleştirerek cilt yenileyici ve nemlendirici bir maske hazırlayabilirsiniz.

 • 2 yemek kaşığı kadar kakao tozu, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı doğal bal.
 • Bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekleyin ve iyice karıştırın. Krem kıvamına geldikten sonra temizlenmiş cildinize sürün.
 • 15 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Önemli Not: Yukarıdaki gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri içinden herhangi bir ürüne alerjik reaksiyon verme ihtimali için de hazırladığınız karşımı kolunuzun iç kısmına sürün ve bekleyin. Yanma, kaşınma, kızarıklık ve karıncalanma gibi durumlarla karşılaşıyorsanız kullanmayın.

Videomuzu da izleyerek tariflerin nasıl hazırlandığını detaylı şekilde görebilirsiniz.