0

Uzun yıllardır saç trendleri arasında ilk sıralarda yer alan ombre çoğu kadının neredeyse hayatında bir kere denediği saç uygulamaları arasında. Fransızcada gölge anlamına gelen ombre saçın boy ve uçlarının diplere göre daha açık tonlara boyanması işlemine deniyor. Saçın güneşte açılmış gibi bir görünümde olmasını sağlayan ombre her saç tipi ve saç rengine uygun. Söz konusu evde ombre yapımı olduğunda; ilk defa yapıyorsanız saç açma işlemi uygulanacağı için kuaförde yapılmasını öneriyoruz. Eğer daha önce saçınızı kendiniz boyadıysanız ve bu işlemlere yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız evde ombre nasıl yapılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Evde ombre yapmak için gerekli malzemeler

Evde kolay ombre yapımı için ihtiyacınız olacak ombre malzemeleri şu şekilde:

  • Saç renginizden 1-2 ton açık saç boyası
  • Saç renginiz çok koyuysa saç açıcı
  • Eldiven
  • Saç boyası kabı ve fırçası
  • Alüminyum folyo
  • Tarak
  • Özel ombre boyaları da kullanabilirsiniz.
Evde Ombre Adım Adım Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Evde Ombre Adım Adım Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Evde ombre nasıl yapılır?

Evde ombre yapmak için tüm malzemelerinizi hazırlayın. Boyanın üstünüze bulaşmaması için eski bir tişört giymeyi ya da omzunuza eski bir havlu atmayı unutmayın. Ayrıca ayna karşısında olmak da kolaylık açısından önemli. Saçınızın arka kısımları için küçük bir el aynasını da yanınızda tutmayı unutmayın.

Evde kolay ombre yapımı konusunda en önemli nokta, saçınız koyu kahve, siyah gibi tonlarda ise, birkaç ton açık saç boyası saç renginizi istediğiniz şekilde açmayabilir. Kuaförler koyu saçları önce saç açıcı kullanarak açar ardından ombreyi uygular. Fakat saç açıcılar saçın yıpranmasına neden olabilir bu yüzden eğer daha önce kullanmadıysanız ve koyu saçlarınız varsa ya bir uzmandan yardım alın ya da çok dikkatli olun!

Adım 1: Saçınızı hazırlayın

Evde ombre saç boyama için öncelikle saçınızı ortadan ayırın ve tüm karışıklıktan kurtulana kadar iyice tarayın. Saçınızın tam olarak neresinden başlayacağınızı hayal edin. Unutmayın ombre uygulamasında keskin bir başlangıç olmaz. Bu yüzden saçınızdaki bazı yerleri boyamayacaksınız.

*Boyama işlemini saç dibinden en az 20 cm kadar aşağıdan başlayarak yapın. Üst kısımlara ince bir tarak ile krepeler yaparsanız boya sonrası rengin keskin bir çizgi ile başlamadığını da görebilirsiniz.

Evde Ombre Adım Adım Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Evde Ombre Adım Adım Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 2: Boyama işlemine geçin

Saçınızdan tutamlar almaya başlayarak boyama işlemine geçebilirsiniz. Bu noktada boyayı saç tutamına fırçayla sürdükten sonra üst kısmının homojen bir şekilde yayılması için ince bir tarak ile tarayarak bitirin. Görüldüğü üzere, evde tarakla ombre yapımı, oldukça kolay.

Adım 3: Tutamları sarın

Evde kolay ombre yapımı noktasında bir sonraki adım, tutamları sarmak. Aslında aldığınız saç tutamının hemen altına alüminyum folyo koyup saçı öyle boyamak işinizi daha da kolaylaştırır. Bu sizin için zorsa boyadığınız her bir tutamı alüminyum folyoya sararak o şekilde bir sonraki saç tutamına geçin.

Adım 4: Tüm saçı tamamlayın

Yukarıdaki işlemleri tüm saç için yapmaya geçebilirsiniz. Saçlarınız açık renk ise 25-35 dakika, koyu renk ise 35-40 dakika bekleyin. Ardından folyoları açın ve saçınızı bol şampuan ve ılık su ile iyice yıkayın. Bu noktada Clear Kil Terapisi Şampuandan yardım alabilirsiniz. Clear Kil Terapisi Şampuan, kepeğe karşı etkili* formülüyle saçları arındırır ve yumuşacık bırakır. Mineral deposu olarak bilinen kil içeren formülü ile saçlarını ağırlaştırmadan dipten uca arındırır, saçlarına ipeksi yumuşaklık verir. B3 vitamini içeren formülüyle saç derisini besler ve canlandırır.

Ombre saçın bakımı

Evde ombre yapımı hakkında merak edilenleri detaylıca açıkladık. İşlem görmüş saçlarınızı korumak için yüksek ısı içeren şekillendirme yöntemlerinden uzak durmanızda fayda var. Bununla birlikte şu adımları da göz önünde bulundurun:

  • Saçlarınızın renginin uzun süre canlı kalması için onları yıkarken çok sıcak su kullanmaktan kaçının. 
  • İşlem görmüş, boyalı saçlar daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle saçlarınızı yağ ve kirden arındırırken onlara nem kazandıran, özel olarak formüle edilmiş bir şampuan kullanın.
  • Saç bakım rutininize belli aralıklarla doğal saç maskeleri gibi bakım uygulamaları ekleyin.