0

Uzun yıllardır en çok ilgi gören ve tercih edilen saç modellerinden ombre bir süre daha bizimle olmaya devam edecek gibi. Saç rengini değiştirmek isteyen ve radikal değişiklik istemeyen herkes seçimini ombreden yana kullanıyor. Ombrenin 2007 yılından beri her sezonun saç trendleri arasına girdiğini de söyleyelim. Eğer siz de saçlarınızda biraz farklılık istiyorsanız, hazır sonbahara girmişken ombre tekniği ile, saçlarınıza yazın güneşten açılmış gibi doğal ışıltılar katabilirsiniz.

Ombre Nedir, Ombre ve Sombre Farkı -1 Ombre Nedir, Ombre ve Sombre Farkı -2

Ombre ne demek?

Bir gölgelendirme tekniği olan ombre saçın boy ve uçlarının, saçın kendi renginden daha açık tonlara boyanmasıyla elde edilir. Hangi renk ve ton tercih edilirse edilsin doğal ve birbirine uyumlu bir geçiş yaratılır. Saç diplerinin kendi renginde kalması çoğu ombrenin doğal bir görünüm kazanmasını da sağlar. Ayrıca saçlara canlılık ve parlaklık görünümü de verir.

Ombre ve sombrenin farkı nedir?

Sombre; ombreye göre daha ince ve daha yumuşak geçişlere sahip bir uygulama. Ombre; koyu saç diplerinden daha açık renklere geçilen bir uygulamayken, sombre; saç dibi, boyu ve uç kısımlardaki renklerin farklı tonlarda olmasını fakat birbirine tam karışarak vurguların doğal şekilde görünmesini sağlar. Yani ombre uygulaması da her ne kadar doğal geçişler sunsa da sombre kademeli olmasına rağmen daha kesintisiz ve daha doğal olmalı.

Ombre kime yakışır?

Ombre saçında doğal ışıltılar isteyen herkese yakışabilecek saç uygulamalarından. Saçlarınız hangi ren olursa olsun ona uyum sağlayabilir. Üstelik kıvırcık, düz ya da dalgalı olması da önemli değil. Her saç tipine yakışmasıyla bilinir. Ayrıca saç renkleri ve saç kesimleri kararı verilmeden önce yüz tipinize yakışacak renk ve modeli seçmek önemliyken, ombre her yüz şekline de uyum sağlar.

Ayrıca, ters ombre tekniğini de deneyebilirsiniz. Klasik ombre saçın orta kısımlarından uçlara doğru açık bir geçiş sağlarken ters ombrede saç ucundan yukarı çıktıkça ton koyulaşır. Bu uygulama genellikle çok açık renkler için tercih edilir.

Ombre Nedir, Ombre ve Sombre Farkı -3 Ombre Nedir, Ombre ve Sombre Farkı -4

Ombre kaç ayda bir yapılır?

Saç boyasını saç uzadıkça dipler kendi renginde çıktığı için her ay yenilemek gerekirken, ombre için 5-6 ayda bir yenileme yapılabilir.

Nasıl yapıldığından da biraz bahsedersek; öncelikle saçınıza uyacak tona karar vermeniz gerekir. Burada kuaförünüz sizin için en iyi tonu tercih edecektir. Dilerseniz saçınıza yakın birkaç ton açık bir ton tercih edebilir ya da tamamen farklı renklere de yönelebilirsiniz. Ton aralığını belirledikten sonra saçlara krepeler atılarak geçişler sağlanır. Krepelerin amacı da boyanın saçın her yerini boyamaması ve geçişlerin doğal olması için yapılır.

Ombre bakımı nasıl olur?

Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa, ombre işlemi için de açıcılar uygulandığı için bu uygulamayı yapmadan önce biraz beklemenizde fayda var. Bu sürede saçlarınıza doğal maskeler yapabilir ve bir saç bakım rutini edinebilirsiniz. Kırık ve yıpranmış saç uçlarınızı da biraz kestirebilirsiniz.

Saçlarınızı ombre yaptırdıktan sonra da bakımlarını ihmal etmemeniz önemli. Özellikle bir süre ısı ile şekillendirici aletlerden uzak durabilirsiniz. Fön çekmeniz ve maşa yapmanız gereken durumlarda ise mutlaka Toni&Guy Isıya Karşı Koruyucu Sprey kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca saç yıkama rutininize de Toni&Guy Yıpranmış Saçlar İçin Yoğun Onarıcı Şampuan ve Saç Kremi’ni de dahil edebilirsiniz.