0

Uzun yıllardır en çok ilgi gören ve tercih edilen saç modellerinden ombre bir süre daha bizimle olmaya devam edecek gibi. Saç rengini değiştirmek isteyen ve radikal değişiklik istemeyen herkes seçimini ombreden yana kullanıyor. Ombrenin 2007 yılından beri her sezonun saç trendleri arasına girdiğini de söyleyelim. Eğer siz de saçlarınızda biraz farklılık istiyorsanız, hazır sonbahara girmişken ombre tekniği ile, saçlarınıza yazın güneşten açılmış gibi doğal ışıltılar katabilirsiniz. Ayrıca tıpkı saç ombresi tekniğine benzeyen ama ona göre daha yumuşak renk geçişlerine sahip sombreyi de deneyebilirsiniz. Yazımızda ''Ombre nedir? Nasıl yapılır?'', ''Sombre nedir?'' ve ''Ombre sombre farkı nedir?'' gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz. Okumaya devam edin.

Ombre ve Sombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Ombre ve Sombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ombre ne demek?

Bir gölgelendirme tekniği olan saç ombresi saçın boy ve uçlarının, saçın kendi renginden daha açık tonlara boyanmasıyla elde edilir. Hangi renk ve ton tercih edilirse edilsin doğal ve birbirine uyumlu bir geçiş yaratılır. Saç diplerinin kendi renginde kalması çoğu ombrenin doğal bir görünüm kazanmasını da sağlar. Ayrıca saçlara canlılık ve parlaklık görünümü de verir. Ombreyi balyaj ve röfleden ayıran fark ise; balyajda saç tonları açma işlemi, saçın ortalarından başlanarak ince tutamlar ile yapılırken; röfle, saçın diplerinden başlayarak uygulanır. 

Sombre ne demek?

Sombre; daha ince ve daha yumuşak geçişlere sahip bir uygulamaya verilen isme denir. Sombre uygulamasında da saçın dip ve uçlarında birkaç ton fark bulunur. Uçlar diplere göre genellikle daha açık renklerde olur. Yumuşak geçişler sayesinde saç güneşten açılmış gibi bir görünümde olur. Sombre uygulamasında mavi, pembe, grip gibi tonlar yerine kendine saç renginize yakın tonlar tercih edilir. Saçınızı daha önce hiç boyatmadıysanız saçınızın açılmasına gerek kalmadan sombre uygulayabilirsiniz. Boyalı saçlarınız varsa kuaförünüz saçınızda açma işlemi de uygulayabilir.

Ombre ve sombre farkı nedir?

Saç ombresi; koyu saç diplerinden daha açık renklere geçilen bir uygulama ile elde edilir. Genellikle kendi saçınızın birkaç ton açık renkleri ile yapıldığı için her saç rengine uygulabilir. Sombre saç dibi, boyu ve uç kısımlardaki renklerin farklı tonlarda olmasını fakat birbirine tam karışarak vurguların doğal şekilde görünmesini sağlar. sombre de genellikle her saç tipine ve rengine uygun şekilde yapılabilir.

Ombre uygulaması da her ne kadar doğal geçişler sunsa da sombre kademeli olmasına rağmen daha kesintisiz ve daha doğal bir saç rengi elde etmenizi sağlar. Sombrenin geçişleri kendi saç renginizle yoğun olarak harmanlandığı için ombreye göre daha bütün bir görünüm verir. 

Ombre ve Sombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Ombre ve Sombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ombre nasıl yapılır?

  • İlk olarak ombre için bir renk belirlenir. (Doğal bir görünüm istiyorsanız saç renginizden birkaç ton açık bir renk seçmelisiniz. Bunun yanında birbiriyle konrast oluşturacak renkler, mavi, pembe, yeşil ve gri gibi seçenekleri de tercih edebilirsiniz.)
  • Renk belirlendikten sonra keskin renk geçişlerini önlemek için saça krepeler yapılır.
  • Krepelerin alt kısımları istediğiniz renk ile boyanır. Bu aşamada kuaförünüz saçın tutamlarını boyadıktan sonra tarayabilir ya da direkt olarak taraklı bir fırça ile de uygulamayı yapabilir.
  • Saçın tutamlarına boyama işlemi yapıldıktan sonra her bir tutam alüminyum folyo ile kaplanır.
  • Saçın rengine göre 30-40 dakika kadar bekleme süresi değişkenlik gösterir.
  • Bekleme süresinin ardından saç yıkanır.

Sombre nasıl yapılır?

Neredeyse ombrenin yapılışıyla aynı aşamaları taşıyan sombrede, saçların tonuna göre seçilen boyalar, saç uçlarından boylarına doğru ilerleyecek şekilde uygulanır. Böylelikle saç dipleri ve uçları arasında son derece doğal bir geçiş yaratılır. Bariz ton farklılıkları yerine çok yumuşak geçişlerde renklendirme yapılır.

25-30 dakika boya saçta bekletildikten sonra yıkanır. Bu noktada sombre modelleri yazımız ilginizi çekebilir.

Ombre kime yakışır?

Saç ombresi, doğal ışıltılar isteyen herkese yakışabilecek saç uygulamalarından. Saçlarınız hangi renk olursa olsun ona uyum sağlayabilir. Üstelik kıvırcık, düz ya da dalgalı olması da önemli değil. Her saç tipine yakışmasıyla bilinir. Siyah saçınıza bile sarı ombre yapabileceğinizi söylemeden geçmeyelim. Ayrıca saç renkleri ve saç kesimleri kararı verilmeden önce yüz tipinize yakışacak renk ve modeli seçmek önemliyken, ombre her yüz şekline de uyum sağlar.

Ayrıca, ters ombre tekniğini de deneyebilirsiniz. Klasik ombre saçın orta kısımlarından uçlara doğru açık bir geçiş sağlarken ters ombrede saç ucundan yukarı çıktıkça ton koyulaşır. Bu uygulama genellikle çok açık renkler için tercih edilir.

Ombre ve Sombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Ombre ve Sombre Nedir? Ombre Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ombre kaç ayda bir yapılır?

Saç boyasını saç uzadıkça dipler kendi renginde çıktığı için her ay yenilemek gerekirken, ombre için 5-6 ayda bir yenileme yapılabilir.

Nasıl yapıldığından da biraz bahsedersek; öncelikle saçınıza uyacak tona karar vermeniz gerekir. Burada kuaförünüz sizin için en iyi tonu tercih edecektir. Dilerseniz saçınıza yakın birkaç ton açık bir ton tercih edebilir ya da tamamen farklı renklere de yönelebilirsiniz. 

Ombre bakımı nasıl olur?

Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa, ombre işlemi için açıcılar uygulandığı için bu uygulamayı yapmadan önce biraz beklemenizde fayda var. Bu sürede saçlarınıza doğal maskeler yapabilir ve bir saç bakım rutini edinebilirsiniz. Kırık ve yıpranmış saç uçlarınızı da biraz kestirebilirsiniz.

Saçlarınızı ombre yaptırdıktan sonra da bakımlarını ihmal etmemeniz de önemli. Özellikle bir süre ısı ile şekillendirici aletlerden uzak durabilirsiniz. Fön çekmeniz ve maşa yapmanız gereken durumlarda ise mutlaka Toni&Guy Isıya Karşı Koruyucu Sprey kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca saç yıkama rutininize de Toni&Guy Yıpranmış Saçlar İçin Yoğun Onarıcı Şampuan ve Saç Kremi’ni de dahil edebilirsiniz. Saç bakımınıza doğal bakım yağları da dahil edebilirsiniz. Haftada bir kez saçınızı nemlendircek ve parlamasını sağlayacak aleo vera ve hindistan cevizi yağı ile maskeler de yapabilirsiniz.

Ayrıca küllü gri ombre modelleri ve saç cilası yazılarımız da ilginizi çekebilir.