1

Temel olarak saçın tonunun açılma prensibini gözeten balyaj ve röfle, saçın tipine, tonunun açılma seviyesine, cilt tonuna göre farklılıklar gösterebiliyor. Teknik olarak birbirine benzeyen işlemler olsa da uygulandığında tamamen birbirinden farklı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Tabii bir de balyaj ve röfleyle benzerlikler gösteren ve uzun yıllardır trend saç modelleri arasında karşımıza ıkan ombre var.

Bu üç trend saç uygulamasına genel olarak baktığımızda kendi saç renginize farklılık katan, genellikle saç renginizden daha açık tonlarda uygulanan ve saçınıza canlılık getiren teknikler olsa da aslında çok büyük farklar da taşıyor.

Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Röfle ile balyaj arasındaki fark nedir?

Balyaj uygulamasında saç tonları açma işlemi, saçın ortalarından başlanarak yapılırken; röfle, saçın diplerinden ince tutamlar alınarak uygulanır.Röflede saç 1 ila 6 tona kadar çok radikal şekilde açılabilirken (platin bile olabilir) balyajda daha doğal bir ton yakalanır.

Balyaj uygulamasındaki amaç, saçın doğal tonundan çok uzaklaşmadan güneşin altındaki o ışıltıların yakalanmasıdır. Röflede saçın tamamında bir değişiklik gözlenirken balyajda saça tercihen belli-belirsiz ışıltılar bile verilebilir. Ayrıca röfle balyaj farkının bir diğeri de, röflenin saçtan çok daha ince tutamlar alınmasıyla elde edilmesidir. Balyajda boya uygulanan saç röfledeki saç tutamlarına göre daha büyük alan kaplar.

Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ombre ile balyaj arasındaki fark nedir? 

Saçın uçlarından diplerine doğru koyulaşan ombrede tonun en açık olduğu kısım saçın uçlarıdır. Saçın yalnızca belirli bir bölgesinde yoğunlaşır ve bu yoğunluk diplere doğru yumuşak bir geçişle azalır.

Balyaj ve ombre farkının temeli balyajda saçın açılan kısımlarında bu şekilde degrade bir geçiş yoktur. Ancak balyaj ombre farkına baktığımızda; ombre, balyaj gibi uzayan saç diplerini daha iyi kamufle ettiği ve beklettiği için diğer tekniklere göre daha fazla tercih edilebilir. Yani balyaj yaptırdığınızda saçınız uzadıkça denli olarak kuaföre gitmeniz gerekirken ombre saçın istediğiniz bölgesinden başlayabileceği için saçınız uzadıkça yeniden boyama ihtiyacı duymayabilirsiniz.

 

Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir?-5 - Saç Bakım Güzellik Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Röfle ve ombre arasındaki fark nedir?

Röfle ve ombre arasındaki farka bakarsak; röfle saçın diplerinden başlarken, ombre saçın ortalarından başlayarak uygulanır. Ayrıca röflede boyanan kısımlar ombreye göre çok daha ince ve küçük tutamlardır. Ombre'de ise saç tutamları daha kalın alınarak boyanır.

Ayrıca renk tonları bakımından da röfle ve ombre farklılık gösterirler. Balyajda siyah saçınıza sarı balyajlar bile yaptırırken, ombrede bu renk geçişleri daha doğal olur. Tabii aslında siyah saça da sarı ombre yapılır fakat bu geçiş keskin bir renk tonuyla elde edilmek yerine yumuşak bir geçişte olur. Röflede ise iki farklı keskin renk tonu görülebilir.

Peki yukarıdaki uygulamalara göre daha az bilinen fakat onlardan daha doğal görünüm sağlayan, bebek ışıltılarıyla dolu bir uygulama olan sombre nedir,  hiç duydunuz mu? Keşfetmek için yazımıza göz atın.

Ombre, balyaj, röfle veya sombre... Hangisini tercih ederseniz edin, bu saç renklerine su dalgası çok yakışacak. Saçlarınızı su dalgası ile kullanarak benzersiz rengini tamamlamayı deneyin.