0

Balyaj, ombre, röfle... Hepsi çok uzun zamandır hayatımızda olan ve çoğumuzun en az bir kere de olsa denediği saç uygulamaları arasında.

Yukarıdaki uygulamalara göre daha az bilinen, fakat onlardan daha doğal görünümde olan, bebek ışıltılarıyla dolu bir uygulama olan sombre saç rengi hakkında ne kadarını biliyorsunuz?

Hazır yeni bir yaz mevsimine girerken biraz değişiklik yaparak saçlarınızın güneşten açılmış kadar doğal durmasını sombre modelleri ile sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? İşte tüm detaylar...

Sombre Saç Renkleri: Popüler Sombre Renkleri-1 - Saç Bakım Güzellik Sombre Saç Renkleri: Popüler Sombre Renkleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Popüler sombre saç renkleri ve modelleri

Sombre saçı denemeye karar verdiyseniz, sırada saçınız uygulayacağınız rengi seçmek var. İşte size ilham verebilecek bazı sombre modelleri.

Altın sarı sombre

Sombre saç rengi konusunda ilk önerimiz altın sarı tonları. Saçlarınız kumral ve kumral tonlardaysa, kendi renginizle bir bütün oluşturacak ve doğal bir görünüm yaratacak altın sarı sombre yaptırabilirsiniz.

Bal köpüğü sombre

Sombre renkleri için bir diğer önerimiz ise bal köpüğü. Açık kumral saçlara en çok yakışan renklerden biri de bu. Eğer bal köpüğünden daha açık rente saçlarınız varsa, ters sombreyi de deneyebilirsiniz. Yani açıktan koyuya doğru gelen bir model de oldukça hoş görünebilir.

Kestane sombre

Koyu kumral, siyah gibi koyu saç renklerine en çok yakışan sombre tonları kestane olabilir. Kahvenin bir tonu olan kestane saç aynı zamanda canlılık ve parlaklık katar.

Pembe sombre

Eğer kızıl saçlarınız varsa sombre renkleri arasından hiç düşünmeden pembe tonları deneyebilirsiniz. Birbiriyle harika uyum yakalayacak bu iki renk sombre uygulamasının yumuşak geçişi sayesinde saçlarınıza farklı ve enerjik bir görünüm katabilir.

Çikolata sombre

Kestaneden biraz daha koyu olan çikolata rengini ister siyah saçlarınızda, isterseniz de kızıl saçlarınızda deneyebilirsiniz. Özellikle kızıla çok yakışmasıyla bilinen çikolata açıktan koyuya giden ters bir sombre ile sıcak bir görünüm verebilir.

Küllü sombre

Küllü sombre de en sevilen sombre saç modelleri arasında yer alıyor. Eğer saç renginiz kahve bazlı ise aşamalı olarak uygulanan küllü ve soğuk tonlar size çok yakışacak.

Sombre Saç Renkleri: Popüler Sombre Renkleri-3 - Saç Bakım Güzellik Sombre Saç Renkleri: Popüler Sombre Renkleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Sombre kimlere yakışır?

Aslında her türlü saç renginde uygulanabilen sombre saç modelleri, özellikle esmerler için idealdir, uçları aydınlatmak için karamel, sarı, altın veya bal tonları eklenerek oldukça doğal bir görünüm kazanılabilir.

Saçlarınız çok açık sarıysa, sombre tonları ile dipleri biraz koyulaştırarak, orta ve alt kısımların benzer sarı tonlarda kalmasını da sağlayabilirsiniz tabii.

Ten renginizle bütünlük sağlayan en doğal ve tamamlayıcı sonuç için saçlarınızın doğal rengi etrafında birkaç ton açık ya da birkaç ton koyu renkler kullanmalısınız. Tonlar arasında büyük farklar olması sombrenizin ombreye dönüşmesine neden olur. 

Yeni sombre saç renginiz için ipuçları

Sombre saç rengi konusunda kararınızı verdikten ve işlemi yaptırdıktan sonra saç bakımınıza dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Yeni boyanan saçlarda, rengin kalıcılığının sağlanması için esktra özen göstermek gerekebilir.

  • Saçınızı çok sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su saçtaki doğal yağları gidererek saçın matlaşmasına neden olabilir. 
  • Saçınızı kuruturken fön makinesi kullanmak yerine yumuşak bir havlu ile kurutmayı deneyin. Isı kullanmanız gereken zamanlarda mutlaka ısıdan koruyucu bir ürün kullanın.
  • Duştan sonra saçınızın canlanmasını sağlayacak saç yağlarını bakım rutininize dahil edin.
  • Haftada birkaç kez saçınızın nem dengesini sağlayacak ve saçınızı güçlendirecek bakım maskeleri yapmayı ihmak etmeyin.
Sombre Saç Renkleri: Popüler Sombre Renkleri-5 - Saç Bakım Güzellik Sombre Saç Renkleri: Popüler Sombre Renkleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Sombre hakkında bilgi

Bir renk tonunun diğer renklere karıştığı, bu karışımın oldukça yumuşak ve doğal şekilde gerçekleştiği, uçlar ve kökler arasında diğer uygulamalara kıyasla birbine uyumlu bir kontrast ile yayılan bir saç uygulamasıdır.

Nasıl uygulandığından bahsedersek;

  • Kendi renginizden daha açık tonlarda ışıltılarınız olacağı için saçlar önce açılır.
  • Diplerle uyumlu olması için saç renginizin koyuluğuna göre diplere gölgeleme işlemi uygulanarak iki ton arasında uyum yakalanır.
  • Orta kısımlar, diplere göre daha açık, uçlara göre daha koyu olduğu için; diplerin ardından orta kısım boyanır.
  • Uçlar ise en açık yerler olacağı için, en son diğer tonlara göre daha açık şekilde boyanır.
  • Sonunda ise tüm saçları birbiriyle bütün haline getirecek ve ışıltı katacak son kat boyama yapılır.

*Tabii, bu uygulamada açıcılar, farklı tonlar ve farklı işlemler olduğu için evde uygulamak yerine, bir kuaförden yardım almanızı öneririz.