0

Balyaj, ombre, röfle... Hepsi çok uzun zamandır hayatımızda olan ve çoğumuzun en az bir kere de olsa denediği saç uygulamaları arasında.

Yukarıdaki uygulamalara göre daha az bilinen, fakat onlardan daha doğal görünümde olan, bebek ışıltılarıyla dolu bir uygulama olan sombre’yi hiç duydunuz mu?

Hazır yeni bir yaz mevsimine girerken biraz değişiklik yaparak saçlarınızın güneşten açılmış kadar doğal durmasını  sombre ile sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? İşte tüm detaylar...

Popüler Saç Renklerini Keşfedin: Sombre-1

Nedir, nasıl yapılır?

Bir renk tonunun diğer renklere karıştığı, bu karışımın oldukça yumuşak ve doğal şekilde gerçekleştiği, uçlar ve kökler arasında diğer uygulamalara kıyasla birbine uyumlu bir kontrast ile yayılan bir saç uygulamasıdır.

Nasıl uygulandığından bahsedersek;

  • Kendi renginizden daha açık tonlarda ışıltılarınız olacağı için saçlar önce açılır.
  • Diplerle uyumlu olması için saç renginizin koyuluğuna göre diplere gölgeleme işlemi uygulanarak iki ton arasında uyum yakalanır.
  • Orta kısımlar, diplere göre daha açık, uçlara göre daha koyu olduğu için; diplerin ardından orta kısım boyanır.
  • Uçlar ise en açık yerler olacağı için, en son diğer tonlara göre daha açık şekilde boyanır.
  • Sonunda ise tüm saçları birbiriyle bütün haline getirecek ve ışıltı katacak son kat boyama yapılır.

*Tabii, bu uygulamada açıcılar, farklı tonlar ve farklı işlemler olduğu için evde uygulamak yerine, bir kuaförden yardım almanızı öneririz.

Popüler Saç Renklerini Keşfedin: Sombre-2

Ombre ile arasındaki fark nedir?

Sombre; ombreye göre daha ince ve daha yumuşak geçişlere sahiptir. Gölgelendirme olarak bilinen ombre; koyu köklerden daha açık renklere geçilen bir uygulamayken sombre; dip, orta ve uç renklerin farklı tonlarda olması fakat birbirine tam karışarak vurguların doğal şekilde görünmesini sağlar. Yani sombre kademeli olmasına rağmen daha kesintisiz olmalıdır.

Tüm saç uygulamaları arasındaki farkları daha detaylı öğrenmek için balyaj, ombre ve röfle yazımızı okuyabilirsiniz.

Popüler Saç Renklerini Keşfedin: Sombre-3

Sombre kimlere yakışır?

Aslında her türlü saç renginde uygulanabilen bu işlem özellikle esmerler için idealdir, uçları aydınlatmak için karamel, sarı, altın veya bal tonları eklenerek oldukça doğal bir görünüm kazanılabilir.

Saçlarınız çok açık sarıysa, dipleri biraz koyulaştırarak, orta ve alt kısımların benzer sarı tonlarda kalmasını da sağlayabilirsiniz tabii.

Ten renginizle bütünlük sağlayan en doğal ve tamamlayıcı sonuç için saçlarınızın doğal rengi etrafında birkaç ton açık ya da birkaç ton koyu renkler kullanmalısınız. Tonlar arasında büyük farklar olması sombrenizin ombreye dönüşmesine neden olur.

Bonus: yeni renginiz sombre ile yapılabilecek model önerileri

Güneşten açılmış gibi görünen yeni saçlarınıza kavuştuktan sonra gün içinde onları hızlıca şekillendirerek kullanabilirsiniz.

Söylememiz gereken ilk şey; saçlarınızda açılma işlemi yapıldığı için saç bakım rutininiz konusunda hassas davranmayı unutmayın. Açma işlemi doğru bakım yapılmazsa saç uçlarının zayıflamasına ve kırılmasına neden olur. Bakım rutininize; Toni&Guy Yeniden Yapılandırıcı Saç Bakım Maskesi ekleyerek saçlarınızın yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olun.

Uzun ya da kısa saçlarınızı biraz dalgalandırarak açık bırakmak renginin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Burada Toni&Guy Deniz Tuzu Etkili Saç Spreyi’nden yardım alabilirsiniz. Duştan sonra saçlarınıza sıkın ve ellerinizle şekillendirin.

Farklı bir model istiyorsanız; örgüler ya da at kuyruğu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Sezonun trendlerinden olan büyük tokalar kullanarak stilinize farklılık da katabilirsiniz.

Sombre’ye benzer bir uygulama için gölgeli saç trendi yazımıza da göz atabilirsiniz.