0

Son yıllarda sıkça duyduğumuz ombre tekniği, tahtını daha doğal bir görünüme, yani; gölge ve balyajın birlikteliğine; gölgeli saç modellerine devrediyor. Gölgeli saç renkleri sayesinde, böylece saç diplerindeki uzama daha geç belli oluyor ve saçlarınızı uzun süre tekrar boyatmadan kullanabiliyorsunuz. 

Gölge yoluyla ton atma yönteminde saç diplerinin yumuşak bir ton yakalaması çok önemli. Bu sayede dipler ve gölgeler arasında çok sert bir kontrast yerine sakin bir geçiş sağlanıyor. Normal saç renginizden yarımşar ton açılarak devam ediliyor. Balyaj ve gölge tekniklerinin beraber kullanıldığı bu renklendirme metoduyla çok rahat edebilirsiniz. Ayrıca benzer bir uygulama olan babylights'ı ve sombre'yi denemeyi de düşünebilirsiniz.

Gölgeli Saç Modelleri ve Renkleri ile Tanışın-1 - Saç Bakım Güzellik Gölgeli Saç Modelleri ve Renkleri ile Tanışın-2 - Saç Bakım Güzellik

Gölge saç nedir?

Gölge saç, saçların arasından seçilem bazı tutamların, saçın doğal renginden birkaç ton açık veya birkaç ton koyusuna boyanması olarak tanımlanabilir. Bu işlem sırasında seçilen renk, saçın kendi renginden farklı ama onunla da uyumlu olmalı. Gölge saçı, ombre tekniğinden ayıran şey, aslında gölgede seçilem tutamın dipten uca boyanıyor olması. Yani ombredeki gibi boya sadece saçların boylarına uygulanmaz.

Gölgeli saç renkleri ve modelleri

Gölgeli saç renkleri, saçlarına canlılık kazandırmak isteyen ama saç rengini tamamen değiştirmek istemeyenler için oldukça ideal. Eğer saçlarınızın cansız görünmesinden şikayetçiyseniz gölgeli saç modelleri, saçlarınıza ihtiyacı olan parlaklığı ve hareketi katabilir.

Doğal saç renginize bağlı olarak siz de sarı, gri, kızıl gibi popüler gölgeli saç renkleri ve modellerinden yardım alabilirsiniz.

Sarı gölge saç modelleri

Eğer doğal olarak açık bir saç rengine sahipseniz; örneğin açık kumral veya sarı; sarı gölgeler saçlarınızın daha ışıltılı görünmesini sağlayabilir. Saçlarınıza gölgelendirme yaptırırken, saç renginize bağlı olarak bebek kumralı gibi renkleri veya daha açık sarı tonlarını kullanabilirsiniz.

Gri gölge saç modelleri

Gri gölgeli saç da son zamanların en popüler renklerinden. Eğer koyu kumral saçlarınız varsa, ten renginiz esmer veya buğdaysa gri gölgeli saçlar size çok yakışacak. Saçlarınıza hafif bir ışıltı kazandırmak ve modern bir görünüm oluşturmak için siz de bu teknikten yardım alabilirsiniz. 

Gölgeli Saç Modelleri ve Renkleri ile Tanışın-3 - Saç Bakım Güzellik Gölgeli Saç Modelleri ve Renkleri ile Tanışın-4 - Saç Bakım Güzellik

Kızıl gölge saç modelleri

Kızıl gölgeli saç oldukça modern bir görünüme sahip ancak bir o kadar da zor bir model. Kullanımı diğer saç renklerine kıyasla daha fazla özen ister. Çünkü kızıl gölge saç modelleri, akmaya daha müsait. Bu nedenle mutlaka profesyoneller tarafından uygulanmalı ve bakımı konusunda da yine uzman tavsiyelerine bağlı kalınmalı.

Kumral gölge saç modelleri

Kumral gölgeli saç renkleri, yine oldukça doğal saç renkleri arasında yer alıyor. Eğer saçlarınız koyu kumralsa, daha açık tondaki kumrallar ile saçlarınıza hareket kazandırabilirsiniz. Veya saçlarınız açık kumralsa bir ton koyusu ile saç renginizde hafif bir değişiklik yaratabilirsiniz.

Bakır gölge saç modelleri

Bakır gölgeli saçlar, özellikle saç rengi kahverengi olanlar için son derece ideal. Saçlara parlak bir görünüm kazandıran bu saç modeli, günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Saçlarınızda doğal ve yumuşak bir görünüm yaratmak için saç renginizin bakır ile uyumlu olması şart. Bakır gölgeli saçın da yine ideal tonun yakalanması adına profesyoneller tarafından uygulanmasını öneriyoruz.

Gölgeli Saç Modelleri ve Renkleri ile Tanışın-5 - Saç Bakım Güzellik Gölgeli Saç Modelleri ve Renkleri ile Tanışın-6 - Saç Bakım Güzellik

Kahve gölge saç modelleri

Kahve gölgeli saçlara ilgimiz yıllardır değişmedi. Çünkü bu tonlar, saçlarınızı olduğundan daha parlak gösterebilir. Özellikle açık tenli ve renkli gözlere sahip kadınlarda muhteşem görünür. Kahve gölge saç modelleri için elbette saç renginizin yine kahve olması gerekir. Saçınızın baz rengine bağlı olarak sıcak kahve gölgeler yaptırabilir, saçlarınıza eşsiz bir hava katabilirsiniz.

Gölgeli saç bakımı nasıl olmalı?

Temel olarak kış aylarında saçlarınıza daha koyu gölgeler, yaz aylarında ise daha aydınlık görünmelerini sağlamak için açık gölgeler attırmalısınız. Doğal saç renginizi göz önünde bulundurarak yukarıdaki gölgeli saç renklerinden ilham alabilir ve bu konuda fikir almak için stilistinize danışabilirsiniz. Peki gölgeli saçın bakımı nasıl olmalı?

Gölge tekniği ile saçların sadece belli tutamlarına uygulandığı için komple boya uygulaması kadar saçları yıpratmaz. Yine de boyalı saçların neme daha fazla ihtiyaç duyduğu da bir gerçek. Bu nedenle gölgeli saçlarınızı yağ ve kirden arındırırken bir yandan da onlara bakım yapan bir şampuan ve saç kremi tercih etmelisiniz. Bununla birlikte belli aralıklarla saç bakım rutininize doğal saç maskeleri gibi derin bakımları da dahil edebilirsiniz.