0

Saç rengini değiştiren her insan, saçlarının her zaman aynı sağlıklı ve parlak görünüme sahip olmasını ister. Ancak saçlarınızı boyattıktan bir süre sonra, rengi ilk andakinden farklı olarak soluk ve mat bir hal alabilir. Böyle durumlarda saçlarınızı yeniden boyatmak yerine saç cilası yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Saç cilası, saç renginin ve parlaklığının daha uzun süre korunmasına yardımcı olur. Saç cilası hakkında merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edin.

Saç cilası nedir, ne işe yarar?

Saç cilası, boyalı saçlarda zamanla oluşan istenmeyen yansımaları ve mat görünümü önlemek için kullanılan bir yöntem. Elbette saç cilası, saç boyasının yerine geçmez. Yani renk değişikliği yaptıktan sonra belli aralıklarla dip boyası yaptırmaya devam etmeniz gerekir. Ama eğer ombre, röfle gibi saçın tamamına uygulanmayan boya işlemleri yaptırmış ve saç renginizin solmasından şikayetçiyseniz onları boyatmak yerine saç cilası yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Saç cilası, saçlarınızın doğal ışıltısını ön plana çıkarmaya ve saç boyanızın dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur.

Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç cilası nasıl yapılır?

Saç cilası, kuaförünüzün saç rengine bağlı olarak hazırlayacağı bir karışımdır. Geçmişte boyanın sulandırılmasıyla hazırlanan bu karışım için günümüzde saçlara ışıltı katan farklı bileşenlerden de yardım alınıyor.

Saç cilası işlemi için hazırlanan karışım saçın tümüne uygulanır. Eğer saçta farklı tonlar varsa bunlara uygun ve ayrı karışımlar da hazırlanması gerekir. Saçta yaklaşık olarak 30- 40 dk bekletilen saç cilası, bu sürenin sonunda tamamen durulanır.

Saç cilası renkleri

Saç cilası kahve, sarı, kumral, koyu kızıl gibi tüm saç renklerine yapılabilir. Eğer saçlarınızın ilk ışıltısını kaybettiği düşünüyorsanız kuaförünüze danışarak saç cilası hakkında öneri ve uygulama desteği alabilirsiniz. Kuaförünüz;

 • Röfleden sonra yapılan cila işlemi
 • Ombreli saça cila
 • Gri saç cilası
 • Röfleli saça cila
 • Küllü cila
 • Saçı koyulaştırmak için cila
 • Saçtaki turunculuk için cila gibi farklı ihtiyaçlara yönelik saç cilası renkleri konusunda size yol gösterecektir. 

Bu konuda evde saç cilası tariflerine de rastlamanız mümkün. Ancak yapımı kolay gibi görünen bu uygulama, bir profesyonel tarafından yapılmadıkça sonuç almanız zor olabilir.

Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç cilası saçta kaç dakika bekletilir?

Saç cilası konusunda merak edilen bir diğer soru da bu. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, cila genellikle saçta 30-40 dakika arası bekletilir. Elbette bu konuda kuaförünüzün önerisi değişebilir. Sonuçta her saç rengi ve saç tipinin saç cilası miktarı ve süresi farklılık gösterebilir. Buna kesin bir cevap verebilmek için saçın iyice analiz edilmesi gerekiyor.

Saça cila ne zaman yapılır?

Saç cilası boyalı saçlara yapılan bir işlem. Eğer saçlarınızdaki boyanın renginin solduğunu ya da matlaştığını düşünüyorsanız, istenmeyen renk tonlarının oluştuğunu gözlemliyorsanız saç cilası yaptırmaya ihtiyacınız var demektir. Çoğu zaman doğru cila uygulaması ile saçları boyamaya gerek kalmadan hayal edilen ton yakalanabilir. Saça cila ne zaman yapılır sorusunu şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Saç rengine bağlı olarak turunculaşma ya da kızıllık oluştuysa,
 • Boyadan sonra saçta yeşile dönen çiğ tonlar varsa (özellikle sarı saçta görülür),
 • Üst üste iki farklı saç rengi denendiyse,
 • Röfle, ombre, balyaj işlemlerinde renk bozuklukları oluştuysa,
 • Saç rengi boyaya rağmen eşit değilse,
 • Saçın rengi matlaşmış ve solmuşsa.

Saç cilası boyadan kaç gün sonra yapılır?

Saç cilası hakkında en fazla merak edilen sorulardan biri de bu. Saçlarınızı boyattıktan sonra saç renginizin matlaştığını ve renginin değiştiğini gördüğüz zaman bu işleme başvurmalısınız. 

Eğer saçlarınızda kızıllık, turunculuk, sönük bir görünüm fark ediyorsanız zaman kaybetmeden saç cilasına başvurabilirsiniz.

Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır-6 - Saç Bakım Güzellik

Doğru ürünlerle saç renginizi koruyun!

Boyalı saçlar özel bir saç bakım rutini gerektirir. Saç renginizin ilk günkü gibi kalmasını sağlamak için boyalı saçlar için geliştirilmiş bakım ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Elidor Renk Koruyucu Şampuan’ı deneyin. E Vitamini, Badem Yağı & Keratin içeren Superblend formülüyle saçlarınızı temizleyip derinlemesine beslerken boyalı saçların canlılığını ve parlaklığını korumasını sağlar. Daha iyi sonuç almak için Elidor Renk Koruyucu ve Canlandırıcı Bakım serisi ürünleri ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz.

(Ayrıca Saç Konturu Nedir ve Saç Trendi: Gölgeli Saç yazılarımız ilginizi çekebilir.)