0

"Kendi saç renginizin tonlarında ve tutamların stratejik konumunda oynama yapmak’" anlamına gelen saç konturu saç rengini yüz şekline göre ayarlamaktan ibaret.
 
Saç konturundeki asıl amaç, mükemmel bir oval yüz yaratmak ve yüze, onu çevreleyen saçlar ile boyut kazandırmak.

Daha koyu tonlar, gölgeler oluşturacak ve geniş bir yüz yapısını daraltmaya veya uzun bir yüzü kısaltmaya yardımcı olur. Daha açık tonlar ise, daha fazla ışığı yansıtarak yüzün açılmasına ve genişlemesine yardımcı olur.

Yüz şekline göre saç konturu yöntemleri için okumaya devam edin.

Saç Konturu Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Konturu Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Renk seçimi ve yerleştirilmesi dışında pek sık bahsedilmeyen diğer kritik faktör de saç kesimi. Saç konturu deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için; saçınızı, boyayan kişiye kestirin. 

Yuvarlak/Kare Yüz

Saçın üst kısmındaki rengin açılıp sonlara doğru yoğunluğunun azalarak açılmaya devam etmesi, yüzün ince ve uzun gözükmesini sağlar.

Elmas/Dikdörtgen Yüz

Uzun yüzlerin, daha oval görünmesi için diplerdeki ve çene hattındaki saçlar koyu tutularak saç açılır. Kulakların önündeki tutamlar ombre tekniğiyle kısmen daha açık bir tona getirilerek, yüze bu şekilde oval efekti verilir.

Kalp Yüz

Ombre tekniğinin en net uygulandığı yüz modelidir. Diplerden uçlara doğru, çeneden sonra tonun daha da yumuşadığı degradeli bir açma işlemi uygulanır.

Ayrıca Saç Cilası Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey yazımıza göz atabilirsiniz.