0

Saçlarınızda görmeyi tercih ettiğiniz renk her ne olursa olsun, o tonu korumak son derece önemlidir. Özellikle hızla uzayan saçlarda, dipten beyazlar geldikçe saçın ahengi, bütünlüğü bozulur. Bu nedenle dip boyası yapmak gerekir. Dip boyası için kuaför desteği alabileceğiniz gibi bu işlemi evde kendiniz de halledebilirsiniz. Doğru tonu tutturmak, işlem esnasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalara dikkat etmek ve sonrası bakımlarınızı yaptığınız sürece her daim bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Dip Boyası Nedir?

Kimyasal ya da organik içerikli saç boyalarıyla saçlarımızı renklendiririz. Bazen koyu olan saçlarımızı açtırıp sarı ya da kızıl tonlarına dönmek isteriz, bazen röfle ya da ombre ile saçımıza hareket vermek isteriz. Tercihimiz ne olursa olsun saçlarımız doğal hızında uzadığında yeni gelen saçlarda ya beyazlar olur ya da doğal rengi ile boyattığınız renk farklı olduğundan kötü bir görüntü ortaya çıkar. İşte dip boyası saçınız uzadığında, yeni gelen 1-2 cm’lik yeni saça uygulanan boyadır. Genellikle 4 ya da 5 haftalık periyotlarda yenilenmesi gereken bir işlemdir. Boyayı yalnızca dipteki saçlara sürmek, gerekiyorsa çok hafif taşırma yapmak uygun olur. Dilerseniz Evde Doğal Saç Boyası Yapımı da deneyebilirsiniz.   

Evde Dip Boyası Nasıl Yapılır?

Dip Boyası Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Dip Boyası Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Dip boyası evde kendi kendinize de yapabileceğiniz basit bir işlemdir. Ancak elbette bazı püf noktaları bulunur ve bu detaylara dikkat ettiğiniz zaman kusursuz, ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olursunuz. Evde dip boyası yapmak için bazı temel malzemelere ihtiyacınız vardır. Bunlar; kutu saç boyası, fırça ya da aplikatör, boya kasesi, eldiven, havlu, temizleme mendilleri ve nemlendirici krem. Ayrıca boya sonrasında direk duşa girerek saçınızı yıkayacaksanız üzerinizden çıkarması kolay, mümkünse düğmeli bir kıyafet giymelisiniz. O halde, evde dip boyası nasıl yapılır, gelin adım adım özetleyelim…

Hazırlık Aşaması

Dip boyası yapmak için marketlerden alabileceğiniz, saçınızın tonuna uygun kutu boyaları işlem için hazır hale getirmeniz gerekir. Dip boyası rengi seçmek son derece kolaydır çünkü ürünlerin üzerinde tüm yönlendirmeler mevcuttur. Hangi renk saç için hangi boyayı olabileceğinizi gösteren görselleri dikkatlice inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz. Doğru rengi seçtikten sonra yine kutunun içinden çıkan talimatları takip ederek boyayı hazır hale getirebilirsiniz. Genellikle krem olan bu boyalar, pratik bir karışımın ardından kullanılabilir. Boyayı iyice karıştırmak son derece önemlidir.

Uygulamaya Başlayın

Dip Boyası Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Dip Boyası Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Boya hazır olduktan sonra saçlarınızı daha kolay bir uygulama için tarayarak düzeltmelisiniz ardından tutam tutam ayırarak boyayı sürmeye başlayabilirsiniz. İster uygulama aplikatörü ile isterseniz de saç boyası fırçası ile saçınızı boyayabilirsiniz. Saç diplerine boyayı eşit biçimde sürmek önemli bir detaydır. Yoğun beyaz tellerin olduğu bölgeler de dahil olmak üzere eşit miktarda boya kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

Dip boyayı dipten gelen farklı renkteki saçlara uyguladıktan sonra elinizde ya da tarak yardımıyla çok hafif taşırma yapabilirsiniz. Saçınızın arka taraflarını görebilmek için yanınızda bir el aynası bulundurmanız iyi olur. Sırada bekleme aşaması var. Saç dip boyası konusundan en çok sorulan sorulardan biri dip boyası kaç dakika bekletilir olur. Cevabı ise ortalama 20-25 dakika kadardır. Ancak en doğru sonuç için ürün talimatlarını takip etmenizi öneririz. Eğer dip boyası uygulamasını ilk kez gerçekleştiriyorsanız; anerji vs gibi bir reaksiyon olup olmayacağını anlamak için saçınızın arka kısmın küçük bir yerde deneme yapabilirsiniz.

Yıkama ve Bakım Zamanı

Dip Boyası Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Dip Boyası Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınız yıkamaya hazır olduğunda, daha fazla bekletmenden hemen temizlemelisiniz. Kimyasal bir ürünün ardından saçlarınıza C vitamini, seramid ve keratin içeren özel formüllü  Elidor Anında Onarıcı Bakım Saç Bakım Şampuanı uygulayabilirsiniz. Dip boyası sık sık kullanıyorsanız, yıpranmayı engelleyecek maske ve serumlarla da saç bakımınızı destekleyebilirsiniz. Bazen boyama esnasında enseye ya da alna yani teninize boya bulaşabilir. Bu bulaşan boyaları hızla çıkarmak ve cildinizi de hemen ardından rahatlatmak için çeşitli nemlendirici bazlı ürünlerden destek almak ideal olacaktır. Cildinizi boyadan korumak için etkilenebilecek bölgelere lipbalm da tercih edebilirsiniz.

 

Ombreli Saça Dip Boyası Nasıl Yapılır?

Dip Boyası Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Dip Boyası Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Tek renk saçlarda dip boyası daha kolayken ombre uygulanmış bir saça dip boyası yapmak zorlayabilir ancak bunu da evde kendiniz halledebilirsiniz. Ombreli saçlarda genellikle küllü kumral dip boyası kullanılır. Siz kendi tonunuza en uygun tonu bulmak için yine saç boyası ürününün yönlendirmelerini dikkate alabilirsiniz. Bazı markalarda ombreli saç için özel ürünler de bulunur. Ombreli saça dip boyası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız saçın tüm dip tellerine ince bir katman halinde sürmeniz gerektiğini ve küçük tutamlar halinde bu işlemi tüm saça uygulamanız gerektiğini bilmelisiniz. Sarı saç dip boyası ya da kızıl renk dip boyası için de aynı işlem geçerlidir. 

 

Evde 6 Adımda Saç Boyama konusunda ele aldığımız gibi son derece pratik ve kolay bir işlem olan dip boyası uygulaması saçlarınızın mükemmel görünmesi için gereki bir işlemdir. Evde röfle ya da ombre de yapabilirsiniz. Biraz araştırma be birkaç pratik uygulaması sonrasında bu konuda başarı sağlamanız mümkündür. Balyaj, Röfle ve Omre Arasındaki Fark Nedir? diye merak ediyorsanız bu içeriğe göz atabilirsiniz. Uygulamanın ardından hassas ve kırılgan saçlarınızı çeşitli yöntemlerle onarmayı ve saç tellerinizi güçlendirmeyi unutmayın!