0

2020 yılında Covid-19 salgınıyla beraber hepimiz tüm güzellik rutinlerimizi kendimiz uygulamayı öğrenmek zorunda kaldık. Saçlarımızı kestik, dip boyalarımızı kendimiz yaptık. Yapılan araştırmalar hala evde yapılan güzellik işlemlerinin devam ettiğini söylerken biz de evde saç boyamanın püf noktalarından bahsedelim dedik. Çünkü yanlış uygulanan evde saç boyama teknikleri saçlarınızı yıpratabilir.

Evde saç boyama malzemeleri

 • Kutu Boya
 • Fırça ve boya kasesi
 • Makyaj temizleme mendilleri
 • Tek kullanımlık duş bonesi
 • Tek kullanımlık eldiven
 • Eski tişört
 • Havlu
 • Nemlendirici krem
Evde 6 Adımda Saç Boyama: Etkili Saç Boyama Teknikleri -1 - Saç Bakım Güzellik Evde 6 Adımda Saç Boyama: Etkili Saç Boyama Teknikleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Evde saç boyamadan önce hangi hazırlıkları yapmalısınız?

 • Kendinize bir alan hazırlayın. Ayna karşısında olmak işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Boyanızı hazırlarken iyice karıştırığınızdan emin olun.
 • Üzerinize boya damlaması ihtimaline karşı eski bir tişörtle boyama yapın.
 • Çıkarması kolay giyisiler giyin.
 • Cildinizi boyadan korumak için alnınıza ve kulaklarınıza krem ya da lipbalm uygulayın.
 • Saçınızın arka taraflarını görebilmek için yedek bir el aynasını yanınızda bekletin.

 

Evde 6 Adımda Saç Boyama: Etkili Saç Boyama Teknikleri -3 - Saç Bakım Güzellik Evde 6 Adımda Saç Boyama: Etkili Saç Boyama Teknikleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Evde saç boyarken nelere dikkat edilmeli

Evde saç boyama, gözünüzü korkutmasın. Çünkü evde saç boyama teknikleri konusunda bilgi sahibi olduğunuzda, bu işlemi yaparken tereddüt etmenize de gerek kalmayacak. Doğru püf noktaları ile saçlarınıza zarar vermeden boyanızı tazeleyebilirsiniz.

Boya kutusunun üstündeki model sizi yanıltmasın

Elbette kutunun üstündeki rengi saç renginize yakın tonlarda tercih ediyorsunuz ama unutmayın ki, renk her zaman satın aldığınız renkten daha açık olur.  Emin olmak için kutuların yanında olan ton geçişlerine bakabilirsiniz.

Tabii bu kural benzer tonlar için geçerli. Saçlarınız koyu kahveyse ve açık bir renk yapmak istiyorsanız bunun için saçınız birkaç işlemden geçmeli tabii.

2 kutu boya alın

Eğer saçlarınız omuz hizasında ya da omuzlarınızı biraz geçiyorsa, tek bir kutu boyayı yetimeyecektir. Ayrıca boyaları karıştırmak için bir cam ya da plastik kullanmaya dikkat edin. Eğer kullanacağınız kutu metal ise boyanın oksitlenmesine ve rengin değişmesine sebep olur. Bunun yanında eğer boyanın içinde püskürtmeli kaplar çıkıyorsa onlar yerine de yayvan bir plastik kap kullanmanızda fayda var, boya içinden çıkan kutularda boyanın iyice karışmasını sağlamak zor olabilir.

Önce test edin

Özellikle saç renginizde büyük değişimler yani siyahı açmak, koyu renklerde olan saçlarınızı turuncu ya da kızıla boyamak vb gibi işlemler yapacaksanız mutlaka ama mutlaka önce küçük bir tutam üzerinde test edin sonuçları görmeden tüm saçınıza uygulamayın.

Saç tipinize dikkat edin

Gür, kıvırcık ya da dalgalı saçlar rengi daha hızlı emer ve boyadığınızda daha soğuk tonlu hale gelir, bu nedenle daha koyu görünür. İnce ile orta incelikte saç telleri, rengi kolayca emmez ve boya eklediğinizde biraz daha sıcak bir ton haline gelir, yani turuncu, kırmızı veya bakır alt tonlarını verebilir. Yani bu demek oluyor ki; saçınız kıvırcık ve kalın telliyse doğal saç renginizden biraz daha açık bir renk; saçınız ince telli ve düzse, doğal renginizden biraz daha koyu olan daha soğuk tonları seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Evde 6 Adımda Saç Boyama: Etkili Saç Boyama Teknikleri -5 - Saç Bakım Güzellik Evde 6 Adımda Saç Boyama: Etkili Saç Boyama Teknikleri -6 - Saç Bakım Güzellik

6 adımda evde saç boyama nasıl yapılır?

Adım 1: Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra ayna karşısına geçerek saçınızı birkaç eşit parçaya ayırın. Burada aldığınız boyayı saçınızın bir tutamında deneyerek rengi kontrol ettiğinizi varsayıyoruz.

Adım 2: Saçınızı boyamaya diplerden başlayın. Dip boyası yapacaksanız, ince bir tarağın arkası ile saçınızı ayırarak sadece dipleri boyayarak ilerleyin. Saçın tamamını boyayacaksanız bir fırça kullanmanız şart. Diplerden başlayarak uçlara doğru fırçayı sürerek ilerleyin.

Adım 3: Boyadığınız tutamı bir kenara atarak sağ ya da sola dolu ilerleyerek aynı işleme devam edin.

Adım 4: Önleri bitirdikten sonra arka kısımları da aynı şekilde önce diplerden başlayacak şekilde boyayın. Tüm saçınızı boyadıktan sonra eğer mümkünse boyanın homojen bir şekilde tüm saç tellerine ulaşması için tarayabilirsiniz. Eğer saçlarınız çok dolaştıysa eldiven kullanarak elleriniz ile diplere masaj yaparak saç uçlarınıza kadar boyanın geldiğinden emin olun.

Adım 5: Saçınıza bir bone geçirin ve boya kutusunun üzerinde yazan bekleme süresine uyarak bekleyin. 

Adım 6: Bekledikten sonra boyanın içinden çıkan şampuan ve saç kremi ile saçınızı boyadan iyice arındırın. Duş sonrası saçınıza mutlaka bakım yağı uygulayın.

Evde saç boyarken kaç saat kalmalı?

Saç boyasından istenilen verimi elde etmek ve rengi tutturmak için önerilen süre genellikle 30-40 dakika arasıdır. Fakat süre boya rengine göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden kullandığınız boyanın arkasında yazan kullanma talimatlarında önerilen süre kadar bekleyebilirsiniz.

Saç açmadan boyanır mı?

En önemli konulardan biri evde saç boyarken saçınızı açmaya ihtiyacınız olup olmadığı. Eğer daha önce saçınıza boya yapmadıysanız ve seçtiğiniz renk kendi saç renginizden daha koyuysa saçınızı açmadan boyayabilirsiniz. Fakat siyah saç renginden platin sarıya geçmek gibi çok keskin bir karar verdiyseniz, bunun için bir profesyonelde yardım almanız oldukça önemli. Saç açma işlemi saça zarar verebileceği için evde kendi başınıza yapmamanız önerilir.

Hayat kurtaran bonuslar

 • Saçlarınızı kuruyken boyayın. Saçlarınızı ıslakken boyama aslında çoğu uzman tarafından renkler eşit dağıldığı için önerilse de saç fazla nemli olduğu için seçtiğiniz rengin eşit yayılmamasına neden olabilirsiniz.
 • Dipleri boyarken diş fırçası kullanabilirsiniz.
 • Bulaşan boyaları hemen temizleyin.
 • Beklerken bir duş bonesi takın.
 • Boyanın ardından saçlarınız yıkarken mutlaka boya kutusundan çıkan saç kremini kullanın.

Ayrıca olası hatalara karşı yanlış boyanan saç nasıl düzeltilir ve saçtaki turunculuk nasıl geçer yazılarımız da ilginizi çekebilir.