0

Daha önce hiç ıslak saç üstüne boya yapmayı denediniz mi? Kuaför salonlarında genellikle temiz ve kuru saça yapılan saç boyasının aslında ıslak saç ile de yapılabileceğini söyleyelim. Aslında rengin türü ile bağlantılı olan bu duruma farkında olmadan da maruz kalıyorsunuz. Kuaför salonlarında saçlarınız boyandıktan sonra yıkama alanına gittiğiniz zaman saçlarınız yıkanırken boyanın geri kalanı saçınıza uygulayarak karıştırılır. Aslında ıslak saça uygulanan boyanın bazı avantajları var.

Saçlarınızı Islakken Boyarsanız Ne Olur?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızı Islakken Boyarsanız Ne Olur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçı ıslakken boyamanın faydaları

Saçın ıslaklıkla beraber nemli olması rengin tüm saça eşit şekilde dağılmasına yardımcı olur. Kuru saça uygulanan boyada her saç telinin boya ile kaplanması için ekstra bir çaba gösterilirken ıslak saç boyayla tamamen karışabilir. Bu da saçlarınız arasında renk farkları olmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca ıslak saç üzerinde fırçayı da oldukça rahat kullanabilirsiniz. Kuru saçı ayırmak, fırçalamak detaylı ve zaman alıcı bir işlemken, ıslak saçta saç fırçası çok kolay hareket eder.

Not: Islak saçı boyarken daha eşit bir renk uygulaması için, boyayı geniş dişli bir tarak veya ıslak fırça ile dağıtmayı deneyin.

Saçı ıslakken boyamanın dezavantajları

Islaklık rengin dağılmasına yardımcı olsa da, her renk farklı sonuçlara yol açabilir. Eğer saçlarınızın rengini açacak ya da büyük renk değişiklikleri yapacaksanız yine de kuru saç üzerine işlem yapmanızda fayda var. Özellikle saçlarınız sarıdan daha koyu renklere, kızıllara, koyu kahvelere geçiş yapacaksanız saçlarınızın kuru olmasında fayda var.

Saçınız aşırı derecede hasarlı ve yapısı gereği kuruysa ıslak saçınız kendini nemlendirmek için suyu çok fazla çekmiş olabilir. Bu fazla nem boyanın saça tam anlamıyla nüfuz etmesini engelleyebilir. Sonuçlar işe yarar olsa da boya kısa sürede saçlarınızda akabilir ya da cansız bir görünümde olabilir.

Saçlarınızı Islakken Boyarsanız Ne Olur?-3 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızı Islakken Boyarsanız Ne Olur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Islak saça uygulanabilecek renkler

Islak saçı boyamanın avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Burada en önemli konunun aslında boyayacağınız renk olduğunu tekrar hatırlatalım. Eğer saçlarınızı açmanız gerekecek bir renge boyayacaksanız, yani şimdi olduğundan daha açık bir renk istiyorsanız kuru saça boyama yapmanız gerek. Tam tersi olarak açık renk saçlarınızı koyu yapmak istiyorsanız evet ıslak saç tüm saç tellerine nüfuz eder ama istediğiniz koyuluğu tam olarak elde edememenize neden olabilir. Bu yüzden yine kuru saça boyama yapmanızda fayda var.

Eğer saç renginizde farklılıklar olsun istiyorsanız, doğal ışıltı görünümü ya da birkaç ton açık renklere yönelmek istiyorsanız ıslak saçlarınıza boyama yapabilirsiniz.

Evde saç boyamanın incelikleri

  • Üzerinizin boya olma ihtimaline karşı eski giysiler giyin.
  • Cildinizi boyadan korumak için alnınıza ve kulaklarınıza krem ya da lip balm uygulayın.
  • Mutlaka fazladan bir kuru daha boya alın.
  • İstediğiniz renk için boya alırken kutudaki renk tonlarına bakarak boyayı seçin.
  • Risk almamak için önce saçınızın bir tutamını boyayarak rengi test edebilirsiniz.
  • Boyamaya dipten başlayın.
  • Dipleri boyarken diş fırçası kullanabilirsiniz.
  • Beklerken bir duş bonesi takın.
  • Boyanın ardından saçlarınız yıkarken saçınıza uygun bir şampuan kullanın. Bu noktada Clear’ın birbirinden farklı formüllerde üretilmiş ve farklı saç ihtiyaçlarına yönelik şampuanlardan seçebilirsiniz.
  • Duştan sonra yapmanız gereken saç bakımları için de yazımıza göz atabilirsiniz.