0

Yıpranmış saçlar, bölünmüş uçlardan daha fazlasıdır. Aşırı derece yıpranan saçların dış tabakasında (kütikül) çatlaklar oluşur. Kütikül açıldığında, saçınız daha fazla hasar ve kırılma riski altına girer. Ayrıca donuk veya elektriklenmiş görünebilir ve yönetilmesi zor olabilir.

Peki gerçekten yıpranmış, kırılgan saçlardan daha pürüzsüz, parlak saçlara geçebilir misiniz? Saç hasarı, çoğunlukla kalıcıdır, çünkü saçlarımız aslında ölü hücreler topluluğudur ve bu da onları onarılamaz hale getirir. Dolayısıyla aşırı yıpranmış saçlar için gerçek çözüm, bir çift makas ve yeni hasarı önlemek için doğru adımlar atmak.

Yine de umutsuzluğa kapılmayın. Uygun saç bakımı, dış kütikülün yenilenmesine yardımcı olabilir ve saçlarınızın görünümünü iyileştirmeye başlayabilir.

Yıpranmış Saçlara Özel Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Yıpranmış Saçlara Özel Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Nerede yanlış yaptığınızı biliyor musunuz?

Bazen yıpranmış saçlara sahip olmanızın nedeni çok açıktır. Yanlış yapılan bir boya uygulaması ve şekillendirme araçları, saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınız için uygun bakımı benimsemeden önce hatayı nerede yaptığınızı tespit edin. Ardından ihtiyaçlarınızı belirlemeniz çok daha kolay olacak.

1. Boya

Saçlarınızı ister kızıla ister birkaç beyaz saç telini kapatmak üzere kendi saç renginize boyamaya çalışın, saçları evde boyamak saç hasarlarına yol açabilir. Kimyasal boyalar, saçınızın doğal nemini kaybetmesine neden olabilir. Peki daha fazla yıpranmasını nasıl önleyeceksiniz?

 • Uzmanlar, daha az hasar için doğal saç renginizin üç tonu içerisinde bir boya seçmenizi öneriyor.
 • Daha az sıklıkta boyayın. Rötuşlar arasındaki süreyi uzatmak da hasarı azaltmaya yardımcı olur. Herhangi bir boya işlemi arasında mümkünse 8-10 hafta kadar bekleyin.
 • Saç boyama işlemini profesyonellere bırakın. Böylece hasarı en aza indirmiş olursunuz.
 • Mümkünse balyajombre, röfle gibi saçın tamamına uygulanmayan işlemleri tercih edin. Kalıcı değişikliklerin ardından tek çözüm saçları uzatıp yeniden yaptırmaktır.
Yıpranmış Saçlara Özel Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Yıpranmış Saçlara Özel Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

2. Isı ile şekillendirme araçlarını çok sık kullanmak

Isı ile şekillendirme saç liflerini yakabilir ve kabarmış kütiküllere, gözenekli saçlara yol açabilir. Isıyı çok yüksek derecede kullanmak saçlarınızı hasara daha yatkın hale getirebilir. Saçlarınıza daha fazla zarar vermemek için şu ipuçlarından yararlanın:

 • Fön makinesini saçınızdan yaklaşık 15 cm uzakta tutarak kullanın.
 • Şekillendirme araçlarını kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu saç bakım ürünleri kullanın.
 • Bu tür araçları en düşük ısı ayarında kullanmaya çalışın ve saçınıza temas etme süresini sınırlayın.
 • Zaman zaman saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın.
 • Ara sıra bile olsa şekillendirici ürünlerden destek alarak saçlarınızı doğal haliyle kullanmaya çalışın.
 • Saçlarınıza bakım yapan bir şampuan kullanın. Bu tür ürünler yıpranmış saçları onarmak üzere formüle edilir ve daha yumuşak, parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Clear Women Komple Bakım Şampuan’ı deneyin. Özel formülü sayesinde saç tellerinizdeki protein parçalarını tazeleyerek saçınıza doğal canlılığını ve parlaklığını geri kazandırır.
Yıpranmış Saçlara Özel Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Yıpranmış Saçlara Özel Bakım Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

3. Yetersiz bakım

Saçlarınızı düzenli olarak kestirmeniz, onları sağlıklı ve bakımlı tutmak konusunda size ciddi anlamda yardımcı olabilir. Kesimler arasında çok uzun sürenin geçmesi, kuru ve bölünmüş uçlara yol açabilir. Ve bu durumda tıpkı saçlarınızın geri kalanında olduğu gibi, bölünmüş uçları yeniden bir araya getiremezsiniz. Bu nedenle saçlarınızı düzenli aralıklarla kestirerek tazelediğinizden emin olun. Daha fazla hasarı önlemek için ise şu önerileri göz önünde bulundurun:

 • Saçlarınıza iyi davranın. Saç maskeleri, doğal yağlar gibi bakım ürünleriyle bakım rutininizi zenginleştirin.
 • Saçlarınızı besleyecek saç bakım ürünlerine yatırım yapın. Bu tür ürünler bölünmüş uçlara ve yıpranmış saçlara karşı korunmaya yardımcı olabilirler.

Bir zaman makineniz yoksa yıpranmış saçlarınızdaki hasarı geri alamazsınız. Ancak alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve saçlarınıza ekstra sevgi gösterebilirsiniz.