0

Çay yalnızca gün içinde tükettiğimiz bir içecek olmasının dışında güzellik rutinlerinin de vazgeçilmezleri arasında. Şiş gözlere uygulanan çaylı pamuk uzun senelerdir kullanılan ve bilinen yöntemler arasında. Peki saçları çay ile durulamanın kırıklara iyi geldiğini duymuş muydunuz? Saçı korumak için ihtiyaç duyulan Antioksidanlar ve anti-enflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşıyan ve kafein içeren çay, saçların beslenmesinde rol oynar.

Saç Kırıkları İçin Doğal Çözüm: Çayla Durulama-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Kırıkları İçin Doğal Çözüm: Çayla Durulama-2 - Saç Bakım Güzellik

Çayla Durulamanın Saça faydaları

Çayda bulunan kafein, saç dökülmesine ve dökülmesine neden olan hormon olan dihidrotestosteronun etkilerini dengelemeye yardımcı olabilir ve ayrıca saç derisindeki kuruluğu gidermek için etkili olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir.

Sağlıklı saç büyümesini teşvik eder: Siyah çay ve yeşil çay, saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek ve yaygın saç derisi enfeksiyonlarını önleyerek saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Saçı nemlendirir: B vitamini içeren yeşil çay saçların nem dengesinin korunmasını sağlar.

Saç dökülmesiyle mücadeleye yardımcı olur: Kafein içeren siyah saç saç büyümesini güçlendirerek saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olduğu için dökülme problemlerinin de önüne geçebilir.

Saça parlaklık kazandırır: Yeşil çay da siyah çay da düzenli kullanımda saçların parlaklığını kazanmasını sağlayabilir.

Tahriş olmuş saç derisini korur: Siyah ve yeşil çaydaki antioksidan özellikler nedeniyle, iltihaplı saç derisini yatıştırmaya da fayda sağlar.

Saçı güçlendirir: İnce ve kırılgan saçlarınız varsa, çaydaki besinler saçınızı kalınlaştırmaya ve güçlendirmeye yardım eder.

Saç Kırıkları İçin Doğal Çözüm: Çayla Durulama-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Kırıkları İçin Doğal Çözüm: Çayla Durulama-4 - Saç Bakım Güzellik

Çayla Durulama Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • Siyah ya da yeşil çay
  • Su
  • Sprey şişesi

İki bardak kaynar suda iki yeşil veya siyah çay poşeti demleyin ve kullanmadan önce soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bir sprey şişesine dökün. Uygulama işlemi biraz zahmetli olabilir, çünkü iki kere duşa girmenize neden olacak. Duş sırasında saç yıkama rutininizi her zamanki gibi uygulayın. Saçlarınızı şampuanlayın ve kremleyin. Saçlarınız nemli iken sprey şişesindeki çayı saçlarınıza püskürtün. 30-40 dakika kadar saçlarınızda bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın. Saçları soğuk su ile durulamak başlı başına parlaklığını yeniden kazanmasına yardımcı olan uygulamak arasında.

Çayla Durulama Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Kuru, parlaklığını kaybetmiş ve saç derisi tahriş olmuş herkes bu uygulamayı kullanabilir. Gün içinde çayı oldukça fazla tüketiyorsanız bunun saçlarınız için olumsuz sonuçlar da doğurabildiğini de söyleyelim. Siyah çayda bulunan tanenler vücuttaki demir oranını düşürebilir ve demir eksikliğinin başlıca sonuçlarından biri de saç dökülmesidir. Bu yüzden çayı bir maske ve durulama yöntemi olarak kullanmak dışında çok fazla tüketiyorsanız dengelemekte fayda var.

Daha fazlası için yıpranmış saçlar için bakım önerileri yazımızı inceleyebilirsiniz.