0

Son yıllarda cilt ve saç bakım ürünlerinde yeni ve çok beğenilen içerikler (kinoa, yulaf, süt gibi) görüyoruz. Bu içeriklere serumlardan nemlendiricilere kadar pek çok farklı bakım ürününde rastlamak mümkün. Özellikle cilt bakımında sabah kahvenizle ilişkilendirebileceğiniz mütevazı bir bileşen daha var: Kafein. Peki kafeinin nesi bu kadar harika? Cilde uygulandığında gerçekten bir etki sağlıyor mu ya da sabahları yüzümüze soğuk kahve uygulayabilir miyiz? Kafeinin güzelliğinize olan etkilerini öğrenince çok şaşıracaksınız.

Kafeinin Cilde ve Saça Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Kafeinin Cilde ve Saça Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Kafeinin cilde faydaları

Kafeinin cilde faydaları, saymakla bitmeyecek türden. Yorgun ve uykusuz sabahlarda kafein en iyi dostumuz hem de sadece bir bardak espresso şeklinde değil. Çünkü şişkinliği azaltmak ve dolaşımı iyileştirmek için cilt bakımında pek çok olumlu etkisi var. Özellikle de göz altı şişkinliği için son derece ideal.

Tüm bunları zaten biliyor olabilirsiniz ancak kafeinin faydaları aslında çok daha derine iniyor. Kafein aynı zamanda anti-enflamatuar ve yaşlanma karşıtı etkiye bir sahip.  UV ışığı hasarına karşı koruma sağlayan güçlü antioksidanlar içeriyor. Tüm bunlarla birlikte sağladığı artan kan dolaşımı, cildinize güzel bir parlaklık verebilir; kan damarlarını daraltarak geçici olarak kızarıklığı iyileştirebilir.

Uzmanlar bu sağlıklı içeriğin ayrıca gözeneklerinizi nazikçe açmak ve ölü deri hücrelerinden arındırmak için peeling etkisi sağlayabileceğini belirtiyor. Sonuçta bu faydalar, daha parlak ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Kafeinin saça faydaları

Benzer şekilde kafeinin saça faydaları da çok dikkat çekiyor. Özellikle stres kaynaklı saç dökülmesi probleminin sık yaşandığı günümüzde, kafeinin seyrekleşen saçlara fayda sağlayabileceğini gösteren birçok araştırma var. Çünkü kafein, saç köklerine nüfuz ederek saç büyümesini teşvik edebiliyor.

Kafeinin Cilde ve Saça Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Kafeinin Cilde ve Saça Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Sınırları bilmelisiniz

Kafeinin cilde faydaları olsa da tıpkı diğer içerikler gibi mucize bir tedavi değil. Göz altı bölgesindeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir ancak tüm yüzünüzü gerginleştirmeyi veya vücut şişkinliğinin giderilmesini sağlayamaz.  Vücut ürünlerinin içeriğinde yer alan kafein bacaklarınız gibi bölgelerde benzer yumuşatıcı etkiler gösterebilir. Kafeinin aşırı depolama ve birikimi önleme kabiliyeti nedeniyle vücuttaki selülit görünümünün iyileştirilmesine de yardımcı olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte, kafeinin faydalarını daha hızlı gözlemlemek istiyorsanız yüzünüze odaklanın. Nedeni basit: Yüz bölgesindeki cildiniz daha ince, bu nedenle tüm içerikler daha hızlı emilebiliyor.

Kafein hem suda hem de yağda çözünebildiği için etkisini serumda ya da kremde göstermesi gerekir. Bu yüzden kafein içeriğini bu tür ürünlerde arayabilirsiniz. Genel olarak krem cilt tarafından daha kolay emilir; herhangi bir serumun ardından bakım rutininizi bir kremin takip etmesi gerektiğini de unutmayın.

Cilt bakımında sevilen bir başka bileşen ise gliserin. Gliserinin cildinize faydalarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kafeinin Cilde ve Saça Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Kafeinin Cilde ve Saça Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Kafeine duyarlıysanız dikkatli olun

Bir bardak kahvedeki az miktarda kafein, badem sütü ve buzla karıştırıldığında pek bir şey ifade etmeyebilir ancak kafeine duyarlıysanız ve konu cildinizse dikkatli davranmanızda fayda var. Cilt bakım ürünlerinde bir fincan kahveye kıyasla çok az bir kafein yüzdesi bulunuyor, yine de uyguladığınız herhangi bir ürün sistemik olarak emilebilir.

Eğer cildinizin nasıl tepki vereceği konusunda endişeleriniz varsa uygulamadan önce ufak bir test yapmayı deneyin. Ürünü test etmek için cildin küçük bir bölgesine ince bir tabaka şeklinde uygulayın ve herhangi bir reaksiyon olmadığından emin olun. Testiniz iyi giderse muhtemelen üründen de memnun kalacaksınız.

Ayrıca Su İçmenin Güzelliğe Faydaları ve Kilin Etkisini Keşfedin başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.