0

Kil, yüzyıllardır cilt ve saç sağlığını iyileştirmek için kullanıyor. Kil maskeleri, kaolin veya bentonit gibi farklı kil türlerinden oluşuyor ve ciltteki fazla yağı emmek, kuru cildi nemlendirmek, sivilceyi önlemek gibi faydaları var. Kil cilt için faydalarıyla birlikte saç sağlığı üzerinde de sayısız olumlu etkiye sahip. Güzelliğinize katkıda bulunan bu doğal içeriğin faydaları hakkında daha fazlasını öğrenin.

1. Ciltteki fazla yağı emer

Kil, cildinizdeki fazla sebumu emme yeteneği sayesinde sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerini önler(*). Bu tür sivilceler, gözenekler aşırı kir ve yağ ile tıkandığında oluşur. Kil tozu ve ılık su karışımı ile hazırlanan kil maskeleri ise ısı, ter, fazla sebum ve kirin birleşimiyle tıkanan gözeneklerinizi derinlemesine temizler. Eğer yağlı bir cildiniz varsa haftada bir veya iki kez düzenli olarak kil maskesi uygulayabilirsiniz.

Kilin Etkisini Keşfedin-1 - Saç Bakım Güzellik Kilin Etkisini Keşfedin-2 - Saç Bakım Güzellik

2. Çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelir

Bentonit adı verilen kil formunun dermatit semptomlarını azaltma potansiyeline sahip olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar mevcut. Araştırmalara göre ayrıca sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına da kil maskeleri iyi geliyor (*). Elbette bu tür hastalıkların tedavisi için öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir.

3. Cildi doğal olarak nemlendirir

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kil sertleştiğinde cildinizin nemi tutmasına yardımcı olabilecek bir film oluşturur (*).Bu nedenle özellikle kırmızı kilin kuru ciltlere nem kazandırabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte kil maskelerinin aşırı kullanımı da cildinizi kurutabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz bu içeriği haftada birden fazla kullanmamaya özen gösterin.

Kilin Etkisini Keşfedin-3 - Saç Bakım Güzellik Kilin Etkisini Keşfedin-4 - Saç Bakım Güzellik

4. Toksinlerden arındırır

Kil, yapısı gereği negatif bir elektrik yüküne sahip. Araştırmalar bu negatif yükün pozitif yüklü toksinleri ve çevre kirliliğinde bulunan civa ve kurşun gibi ağır metalleri çekebileceğini, dolayısıyla cildi bu tür zararlı maddelerden arındırabileceğini öngörüyor(*).

5. Saç ve saç derisi sağlığını destekler

Kil, saç sağlığını iyileştirmek için saç derisindeki kiri ve yağı temizler. Ayrıca kepek, kuruluk, ısı hasarı, kabarma ve elektriklenme gibi saç problemlerinin giderilmesine de katkı sağlar(*).

Kısaca, kilin cildinize sağladığı tüm faydalar, aslında saç deriniz için de geçerli. Cilt ve saç sağlığınızı desteklemek için cildinize veya saçlarınıza kil maskesi uygulayabilir veya kil içerikli bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Kil maskesi uyguladıktan sonra ciddi yan etkiler yaşamamak için maskeyi cildinizde 15 dakikadan fazla tutmamaya özen gösterin. Ayrıca kil maskesini çok sık yapmak da cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Bu tür maskeleri haftada iki defadan fazla kullanmamak en ideali.

Bonus: Clear Women Kil Terapisi Şampuan

Bu noktada size önerimiz Clear Women Kil Terapisi Şampuan. Clear Women Kil Terapisi Şampuan, mineral deposu olarak bilinen kil içeren formülü ile saçlarınızı ağırlaştırmadan dipten uca arındırır ve onlara ipeksi bir yumuşaklık verir. B3 vitamini içeren formülüyle saç derisini besler ve canlandırır.

Böyle doğal içeriklerle ilgileniyorsanız Kafeinin Güzelliğe Etkileri Neler? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.