0

Boya, fön, ısı ile şekillendirici aletler ile yapılan saç modelleri, düzensiz beslenme, yeterli su tüketmeme gibi birçok faktör yüzünden saçlar zaman içinde gücünü ve canlılığını kaybederek yıpranabiliyor. Saçınızı eski sağlığına kavuşturmak için işe onu tanımakla başlayın ve yıpranmış saçlara özel bakım önerilerinden yararlanın. Yapısı ince mi kalın mı, kuru mu yağlı mı ya da ihtiyacı olan şeyler ne? Sadece kırık saç uçları mı canınızı sıkıyor yoksa kepek, dökülme gibi problemlerle de mi uğraşıyorsunuz? Saçınızın tüm özelliklerini keşfettikten sonra sıra hangi ürünleri seçeceğiniz ve nasıl işlemler uygulayacağınızda.

Yıpranmış Saçlarınızın Onarın-1 - Saç Bakım Güzellik Yıpranmış Saçlarınızın Onarın-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğru bir saç yıkama rutini edinin

Öncelikle kullanmanız gereken şampuanı iyi seçmelisiniz. Clear Women Doğal Terapi: Nem Terapisi Şampuan doğadan ilham alan değerli Tohum Özleri (Chia, Ayçiçeği ve Moringa) ve kepeğe karşı etkili teknolojisi ile geliştirilmiş özel formül sayesinde saç derinizi besler, kuruluğunu alır ve saçlarınızı ağırlaştırmadan nemlendirir. Ayrıca kepek probleminin önlenmesine de yardımcı olur. Saç yıkama rutininize Clear Women Doğal Terapi: Nem Terapisi Şampuan’ı ekleyebilirsiniz. Düzenli kullanmayı da ihmal etmeyin.

Saçı sık yıkamak doğal yağlardan arındırılmasına ve saç tellerinin kurumasına neden olabilir. Yağlılık ve kepek gibi bir sorun yaşamıyorsanız, saç yıkama sıklığınızı 2-3 günde bir olarak planlayabilirsiniz. Ayrıca saç yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığı da saçınızın canlılığı için oldukça önemli. Sıcak su, saçın kurumasına, cansız ve mat bir görünüm almasına neden olabilir. Saçınızı ılık su ile durulamayı alışkanlık haline getirmeniz önemli.

Tarama ve kurutma gibi uygulamalarda dikkatli olun

Duştan çıktınız, sıra saçı taramak ve kurutmakta. Bu uygulamalar sırasında da saçların yıpranabileceğini biliyor muydunuz? Saçlar ıslakken en savunmasız halinde. Saçı baskı uygulayarak taramak, dolaşmış saç tellerine sert davranmak saçın kırılmasına ve dökülmesine neden olabilir. Tarak ve fırça seçiminizi yumuşak kıllara sahip olanlardan yana kullanın. Ayrıca saçları kuru ya da ıslakken taramak yerine hafif nemliyken taramaya dikkat edin.

Saçınızı kurutmak için de fön makinesi kullanacaksanız, ısı ayarını düşük kullanmaya özen gösterin. Ayrıca fön makinesini saçınıza çok yaklaştırmayın. Evden hemen çıkmanıza gerek olmayan durumlar için saçınızı yumuşak bir havlu ile fazla suyunu alarak kurutmayı deneyebilirsiniz.

Yıpranmış Saçlarınızın Onarın-3 - Saç Bakım Güzellik Yıpranmış Saçlarınızın Onarın-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızı bir süre dinlendirin

Saçları boyatmak, özellikle de şu an olduğu renginden daha açık bir renk seçmek bazı saç tiplerinin yıpranmasına neden olabilir. Eğer onarıcı bir bakım sürecine girdiyseniz bazı işlemlere ara vermeyi deneyebilirsiniz. Saçınızı olduğundan daha açık bir renge boyatmayın. Bir süre ısı ile şekillendirici alet kullanmamaya dikkat edin. Saçınızı çok sıkı topuz ve atkuyruğu yapmakyerine bol ve salaş örgüleri tercih edin. Bu noktada bir süre sabır göstererek saçınızın eski formuna kavuşmasına yardım edebilirsiniz. Ayrıca ayda 1 kuaförünüze giderek kırık saç uçlarından kurtulmayı da deneyebilirsiniz.

Saçınıza uygun ürünler ile bakım yapın

Saç bakım ürünleri genellikle saç problemleri ya da saç tipleri için özel olarak tasarlanır. Bu yüzden onları seçerken onarıcı saç bakımına uygun olmalarına dikkat edin. Haftada 1-2 kere onarıcı bakım maskesi yapın, duştan sonra bakım yağlarından yardım olun. Isı ile şekillendirmeniz gereken durumlarda mutlaka koruyucu bir saç bakım ürünü kullanın.