0

Çoğumuz hayal ettiğimiz saç rengine ulaşmak için saçlarımızı boyarız. Saçlarınızı boyadığınızda aslında önemli kimyasal işlemler devreye girer. Bunlar, saçlarınızı doğal saç renginden daha açık veya sarı bir tona boyadığınızda ortaya çıkabilecek turunculuk da dahil olmak üzere çeşitli saç rengi sorunlarına yol açabilir. Eğer saçlarınızı boyadıktan sonra beklenmedik turuncu tonları görüyorsanız, rengini düzeltmek için atabileceğiniz bazı adımlar var.

Saçtaki Turunculuk Nasıl Gider?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçtaki Turunculuk Nasıl Gider?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçtaki turunculuk neden olur?

Modern teknoloji sayesinde saç boyama işlemi oldukça kolay görünse de aslında önemli bir kimyasal işlem. Kahverengi veya daha koyu bir saç renginden sarıya (mesela altın sarısı saça) geçiş sırasında saça bir amonyak ve peroksit (renk açıcı) karışımı uygulanır. Saçtaki koyu kahverengi pigment olan melanin, kimyasallar tarafından seyreltilir yani açılır. Mevcut saç renginiz bu şekilde açılırken boya da istenen saç rengini oluşturur. 

Bu kimyasal boyama işlemi, başlangıçta istediğiniz saç rengini oluşturabilir. Bununla birlikte haftalar sonra bir renk geçişi fark edebilirsiniz ve saçlarınız hafif turuncu görünmeye başlayabilir. Aslında bu renk geçişi, beklenen bir durum. Çünkü saç pigmenti mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç pigment rengi içerir. Mavi moleküller daha hızlı solma eğilimindedir, kırmızı ve sarı ise daha uzun süre kalır. İşte bu iki renk, bize saçtaki turunculuğu açıklar.

Elbette saçlarını boyayan herkes, bu sorunu yaşamaz. Bir saçın boyama sırasında neden turunculaştığına dair kesin bir cevap yok, çünkü buna neden olabilecek pek çok faktör var. Saçtaki turunculuğun en önemli nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç renginin kimyası,
  • Genel saç sağlığı ve boyama geçmişi,
  • Renk açma işlemi sırasında saç açıcı oksidanın saçta yeterince bekletilmemesi.

Neyse ki saçtaki turunculuğu önlemenin yanı sıra düzeltmenin de çeşitli yoları var.

Saçtaki Turunculuk Nasıl Gider?-3 - Saç Bakım Güzellik Saçtaki Turunculuk Nasıl Gider?-4 - Saç Bakım Güzellik

Boyadıktan sonra gelişen saçtaki turunculuk nasıl giderilir?

Özellikle evde saçlarınızı boyadıktan sonra turuncu renk geçişleri gözlemliyorsanız bir uzmana başvurabilir veya evde uygulayabileceğiniz bazı adımları deneyebilirsiniz.

Mavi veya mor şampuan kullanın

Saç uzmanları sarışınlar için mor şampuanın saçı küllü tonlarda tutmaya yardımcı olacağını söylüyor. Eğer saçlarınıza balyaj yaptırdıysanız ve turunculuk varsa mavi şampuan kullanmayı deneyin. Ancak mavi şampuan için saçlarınızın sarı olmaması gerekli, çünkü sarı ile mavi birleştiğinde saç yeşile dönebilir.

Daha fazlası için Mor Şampuan Hakkında Tüm Merak Edilenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saç cilası ve duş filtrelerini deneyin

Saçtaki turunculuğu azaltmak için ayrıca şu önerileri de göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Saç renginin solma ihtimalini azaltmak için boyadıktan yaklaşık 6 hafta sonra yeniden boyayın veya saç cilası yaptırın.
  • Boyalı saçlar için formüle edilmiş şampuanlar kullanmayı deneyin. Elidor Renk Koruyucu Şampuan gibi bir şampuan, saç renginizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Elidor Renk Koruyucu Şampuan, E vitamini, badem Yağı ve keratin içeren Superblend formülüyle saçlarınızı temizleyip derinlemesine beslerken boyalı saçlarınızın canlılığını ve parlaklığını korumasını sağlar.
  • Duş filtresine yatırım yapın. Duş başlıklarına uygulanan bu filtreler, saç renginize zarar verebilecek mineralleri sudan ayırır ve suya pH seviyelerini düzenlemek için iyon ekler.
Saçtaki Turunculuk Nasıl Gider?-5 - Saç Bakım Güzellik Saçtaki Turunculuk Nasıl Gider?-6 - Saç Bakım Güzellik

Bir profesyonelden yardım alın

Kuaförünüzle iletişime geçip saçlarınıza toner uygulaması da yaptırabilirsiniz. Saç toneri, rengin düzeltilmesine yardımcı olur.

Saçınızı daha koyu bir renge boyayın

Saçlarınızı daha koyu bir renge boyamak, turunculuğu gidermenin bir diğer yolu. Bunun için bir profesyonelden yardım almanızı öneririz. Bazen evde saç renginizi düzeltmeye çalışmak, istenmeyen renk geçişlerine neden olabilir. Ve hikaye sonuçta yine kuaförde bitmek durumunda kalabilir.

Ayrıca Yanlış Boyanan Saç Nasıl Düzeltilir? ve Bebek Sarısı Saç Rengi Nedir, Kimlere Yakışır? yazılarımız ilginizi çekebilir.